TOP 10 animovaných filmov, ktorých príbeh ťa dostane

Animovaný formát zďaleka nesvedčí len filmom pre deti.

Rozprávku Ratatouille odvysiela televízia Joj. Rozprávku Ratatouille odvysiela televízia Joj. (Zdroj: TASR/AP (Disney File))

Od čias prvých skromných stop-motion filmov až po dnešné dokonalé digitálne veľkoprodukcie sa v žánri animovaných filmov nezmenila jedna zásadná vec. Je v nich možné všetko. Cez pohyblivé obrázky dokážu tvorcovia rozosmiať deti, fascinovať dospelých a často aj spracovať náročné témy, na ktoré je konvenčná hraná forma prikrátka.

Spider-Man: Cez paralelné svety (Spider-Man: Across the Spider-Verse)

2023, Joaquim Dos Santos, Kemp Powers, Justin K. Thompson
Dostupné na:
HBO Max, Apple TV+

Hoci si miesto medzi najlepšími animákmi bezpochyby zaslúži aj prvý o päť rokov starší diel, jeho pokračovanie je vizuálne ešte o čosi úchvatnejšie a komplexnejšie. Animovaný Spider-man od SONY je energický a veľkolepý. V oblasti charakterovej a príbehovej výstavby pritom ostáva poctivý.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Film vzdáva prostredníctvom pasáží v rôznych štýlov animácie holt histórii animovaných filmov. Jeho dokonalá animácia je symbiózou viacerých prístupov, no zároveň pôsobí ako technický vrchol žánru. Téme paralelnosti realít sedí takéto spracovanie ako uliate.

Klaus

2019, Sergio Pablos
Dostupné na:
Netflix

Málokedy sa pri moderných vianočných filmoch okrem sviatočnej vypočítavosti stretneme aj so špičkovým prevedením a originálnym nápadom. Španielskej produkcii pod taktovkou Sergia Pablosa sa však nedávno pre Netflix podarilo vytvoriť výnimku, ktorá prevyšuje väčšinu vianočného balastu o niekoľko hláv.

Načítavam video...

V uveriteľnom príbehu o nečakanom a spočiatku škrípajúcom priateľstve medzi poštovým poslíčkom a Santa Klausom je všetko skvele vyvážené. Klaus nie je prehnane gýčový, naivný ale ani zbytočne krutý či pseudofilozofický.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže naivne nezdôrazňuje zázračný charakter nevyhnutného triumfu dobra, najmenším divákom prináša cennejšiu lekciu, ako väčšina súčasných vianočných rozprávok.

Cesta do fantázie (Spirited Away)

2001, Hajao Mijazaki
Dostupné na:
KVIFF TV

Z tvorby japonskej ikony animácie Hajaoa Mijazakiho by sme mohli vybrať s pokojným srdcom aj niekoľko filmov. Všetky sa totiž okrem špecifickej estetiky a množstva fantastických hrdinov vyznačujú aj tajomnou hypnotickou poetikou.

Načítavam video...

Cesta do fantázie je dobrodružný film, v ktorom sa hlavná postava desaťročného dievčaťa ocitá v zázračnom meste duchov, bôžikov a strašidiel. Mijazaki nás prostredníctvom týchto unikátnych postáv zoznamuje s bohatstvom svojej tvorivosti.

Ratatouille

2007, Brad Bird, Jan Pinkava
Dostupné na:
Disney+

SkryťVypnúť reklamu

Bolo by nefér, keby v zozname nemal miesto hegemón animovaných filmov Disney. V prípade Ratatouille ide o viac, ako len čestnú zmienku. Film zasadený do prostredia vysokej parížskej gastronómie rozpráva priamočiary, vtipný a napínavý príbeh o nečakanom spojenectve hlodavca s učňom a kulinárskej bravúre.

Načítavam video...

Na rozdiel od tvorby ostatných rokov nemalo Disney v čase vzniku Ratatouille ambíciu pôsobiť terapeuticky a hľadať odpovede na komplexné celospoločenské problémy. Z najvydarenejších snímok Disney z ostatnej doby určite odporúčame aj filmy ako Wall-E, V hlave či Coco.

Fimfárum Jana Wericha

2002, Vlasta Pospíšilová, Aurel Klimt
Dostupné na:
Momentálne nedostupné

Príslovečné poctivé "české ručičky" vytvorili na námety legendárneho herca, scenáristu a spisovateľa skutočne úchvatný bábkový film plný milých detailov. Zďaleka však nejde iba o remeselne podmanivú snímku, predstavujúcu niekoľko originálnych Werichovych poviedok.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Bábky majú do veľkej miery vďaka Werichovmu voice-overu, pôvodne nahraného za účelmi vydanie poviedkového LP, skutočne dušu. Keďže je predloha príbehov navyše šikovne napísaná a skrýva nejedno prekvapenie či poučenie, je Fimfárum vhodný pre všetky typy divákov. Rodinný film ako vyšitý sa dočkal aj dvoch pokračovaní klesajúcej kvality.

Mary a Max (Mary and Max)

2009, Adam Elliot
Dosupné na:
Lepší TV

Tento austrálsky animovaný film je určený takmer výhradne pre dospelých. Je melancholický a uveriteľnou rečou hovorí o bolestivých životných skúsenostiach. Mary a Max rozpráva príbeh listovej korešpondencie, vďaka ktorému sa rozvíja priateľstvo bacuľatého dievčatka a obézneho muža stredného veku.

Načítavam video...

Film sa zaoberá témami psychických problémov, autizmu, alkoholizmu, náboženských rozdielov či nedostatku dôvery. Ak ťa nálada a špecifické vyznenie filmu Mary a Max dostanú, pozri si od Adama Elliota aj krátky film s názvom Harvie Krumpet.

SkryťVypnúť reklamu

Persepolis

2007, Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi
Dostupné na:
Momentálne nedostupné

Francúzska iránskeho pôvodu Marjane Satrapi oživila vlastnú mimoriadne úspešnú komiksovú predlohu do pôsobivého autobiografického filmu. Citlivým no hravým a vtipným spôsobom v ňom rozpráva príbeh o dospievaní dievčaťa v Iráne počas Islamskej revolúcie a vojnového konfliktu so susedným Irakom.

Načítavam video...

Persepolis je napriek čiernobielej forme, plný farebných postáv a situácií. Prevedie ťa cez desivé, bytostne nepríjemné až chlácholivé momenty. Nesnaží sa pritom moralizovať, poúčať ale ani zľahčovať. Rozpráva príbeh všedného života v nevšednom prostredí a špecifickom historickom kontexte.

Stratil som svoje telo (J'ai perdu mon corps)

2019, Jérémy Clapin
Dostupné na:
Netflix

SkryťVypnúť reklamu

V prvotine Jérémyho Clapina sledujeme dve základné dejové línie. V tej priamočiarejšej sa mladý chlapec bleskovo zamiluje do dievčaťa, ku ktorému sa snaží priblížiť. Paralelne sa odohráva aj sureálna púť odrezanej ruky za zvyškom tela.

Načítavam video...

Vyznenie filmu s podmanivou a zároveň tajomnou atmosférou animovaného Paríža dotvára výborný soundtrack. Viac ako o štrukturovaný príbeh sa tento vydarený experiment francúzskeho režiséra opiera o melancholickú poetiku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Psí ostrov (Isle of Dogs)

2018, Wes Anderson
Dostupné na:
Disney+, Apple TV+

Jeden z najunikátnejších režisérov nášho storočia Wes Anderson je známy perfekcionista. Azda neprekvapí, že jeho schopnosť vytvoriť od základov nový a svojbytný svet mimoriadne žiari práve v disciplíne animovaných filmov. V psom ostrove sa mu navyše darí šíriť aj ekologické a politické posolstvo.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Ide o ešte o čosi uhrančivejší a ucelenejší film ako v prípade snímky Fantastický pán Lišiak. Neprekvapí v ňom exemplárny casting, ktorý je u Andersona pravidlom, ale skôr originálny a napínavý príbeh. Odohráva sa v Japonsku a predstavuje ostrovnú kolóniu nedobrovoľne vyhostených psov, bojujúcich o prežitie zoči-voči plánom miestnych autorít.

S láskou Vincent (Loving Vincent)

2017, DK Welchman, Hugh Welchman
Dostupné na:
KVIFF TV

Príbeh o legendárnom maliarovi vznikol absolútne unikátnym a ambicióznym spôsobom. Experimentálna snímka bola natočená kombináciou hraného filmu a animácie 66 960 originálnych olejomalieb od 125 umelcov podľa 94 pôvodných van Goghových diel.

Načítavam video...

Keďže aj scenár vznikol na základe 800 van Goghových listov adresovaných predovšetkým jeho bratovi, môžeme skutočne nazrieť do duše utrápeného no geniálneho umelca. Podobný film jednoducho neexistuje. Poézia v pohybe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu