Film Černák spravil z najväčšieho slovenského mafiána hláškujúceho frajera

Do kín prichádza film Černák.

Milan Ondrík exceluje v roli Mikuláša Černáka.Milan Ondrík exceluje v roli Mikuláša Černáka. (Zdroj: PubRes)

Hodnotenie

7 / 10

Černák (2025)

Milan Ondrík ako Mikuláš Černák vystupuje z policajnej dodávky s putami na rukách. Z vrecka vyťahuje čierne slnečné okuliare, s ťažkosťami si ich nasadzuje na oči a kráča k vykopanému hrobu, do ktorého pred rokmi hodil jednu zo svojich obetí.

Keď sa ho vyšetrovateľ stojaci v hrobe opýta, kde v osudný deň stál a či už nasledoval výstrel, Černák sa zamyslí a odpovie, že nie, pred výstrelom ešte niečo povedal.

Nasleduje retrospektíva. Černák mieri zbraňou na obeť a dramaticky vysloví: „Vidíme sa v pekle.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Do kín prichádza pokračovanie filmu Miki, ktoré dostalo názov Černák. Zachytáva obdobie, keď je Černák na vrchole moci, nekompromisne vraždí svoju konkurenciu po celom Slovensku a prvýkrát sa zamotáva s tajnou službou.

Veľká škoda je, že Černáka tvorcovia chtiac či nechtiac vykreslili ako hláškujúceho frajera. A my si nie sme istí, či toto je záver, ku ktorému sme sa chceli prepracovať.

Súvisiaci článok Film Miki kladie otázky, na ktoré neodpovedá. Černák môže z väzenia tvorcom napísať ďakovný list Čítajte 

Ondrík v horčicovom kabáte

Film Černák je nakrútený výborne. Milan Ondrík si rolu mafiánskeho bosa užíva plnými dúškami, ulicami sa premáva v horčicovom kabáte so stojacím golierom, kráča s nohami naširoko a rieši všetko, čo mu príde pod ruky.

Diváci sú svedkami ešte akčnejšieho, ešte dynamickejšieho a ešte priamočiarejšieho scenára ako pri prvom filme. Za 109 minút sa režisér Jakub Kroner snažil do snímky napchať celý vrchol a pád černákovcov, čo nebola jednoduchá úloha.

SkryťVypnúť reklamu

Albánci tlačiaci sa do biznisu na Slovensku? Máme. Atentát na mafiánskeho bosa Miroslava Sýkoru a vojna medzi mafiánskymi klanmi vo forme kompilácie za zvukov piesne od Karola Duchoňa? Máme. Paktovanie s okresným predsedom HZDS a námestníkom tajnej služby? Aj to máme.

Nemusíš sa báť, že by ťa Černák začal nudiť. Ak sa aj vyskytne monotónna scéna, pobaví ťa vtipná hláška od Ondríka, Cinkotu či Fuča, ktorí nešetria vulgarizmami a neboja sa zaťať do živého.

Pomedzi to Černák loví srny, aby nakŕmil tigre vo svojej ohrade, alebo blokuje premávku na Horehroní, lebo sa chce vysmiať Sýkorovi za to, že nevie dobre mieriť. Slovensko bolo v roku 1996 očividne krajinou neobmedzených možností.

Nezaslúži si empatiu

Film nabral v porovnaní s prvou časťou Miki nečakanú psychologickú hĺbku.

SkryťVypnúť reklamu

Ondrík v role Černáka miestami pôsobí, že mu je až ľúto, koľko ľudí už zavraždil. Cíti sa apaticky, pretože sa mu rozpadáva vzťah s manželkou, ktorú vymenil za milenku z Bystrice, a vníma, že ho odvrháva vlastná mama. Čuduje sa, koho to vychovala.

Tvorcovia pracujú s premisou, že aj Černák je len človek. A tam niekde je problém.

Skutočne sa v polovici 90. rokov musel báť o vlastný život, pretože si narobil hromadu nepriateľov a tŕpol, či nevybuchne zakaždým, keď nastupoval do auta. Ale nebolo nám ho ľúto.

Mikuláš Černák si naozaj nezaslúži našu kolektívnu empatiu, ani keď ho hrá Milan Ondrík.

Keď sa rozhodol pomstiť smrť mafiánskeho bosa Sýkoru a rozpútal krvavé jatky, scenárista Miro Šifra túto temnú udalosť slovenských dejín napísal ako úsmevnú montáž vrážd mafiánov s dobovým hudobným podmazom.

SkryťVypnúť reklamu

Vraj sa takto snažil ironizovať vraždy ľudí, ktorých smrť nestála ani za reč, pretože išlo o mafiánov, vrahov a vydieračov.

Ťažko povedať, či priemerný slovenský divák túto kompiláciu pochopí ako ironizovanie mafiánov, keď film tomu najhoršiemu zo všetkých dodáva legitimitu a hĺbku.

Humorné zobrazenie vražedného besnenia, ktoré po celom Slovensku zanechalo stovky obetí a pozostalých, navyše zľahčuje situáciu, do ktorej sa krajina v 90. rokoch dostala.

Žiadna obeť systému

Impérium Mikuláša Černáka nakoniec padlo. Úsmevne vyznieva, že sa v roku 1997 rozhodol sám prihlásiť na polícii na základe informácií z televízie a rozhlasu.

Film tieto momenty zachytáva naozaj verne, herci si napozerali autentické videá z Černákovej narodeninovej oslavy aj reportáže pred policajnou stanicou. Milan Ondrík s Gregorom Hološkom vďaka tomu z rukáva sypali hlášku za hláškou.

SkryťVypnúť reklamu

V zostávajúcich minútach sa film venuje už obdobiu v ilavskej väznici a Černákovi opäť prepožičiava ľudskú tvár. Ondrík sedí v cele a počúva, že z väzenia už nikdy nevyjde, telefonuje so skormútenou manželkou a stretáva sa so zronenou matkou.

Keby ho nezradili najbližší spolupracovníci a nezačali vypovedať proti nemu, pravdepodobne by sedel v base a držal jazyk za zubami, až kým by sa nejakým zázrakom slovenskej spravodlivosti nedostal na slobodu.

Keďže sa naňho kamaráti vykašľali a spravili si z neho obetného baránka, rozhodol sa všetkým pomstiť a začal hovoriť.

Pri scénach, keď Ondrík začína dramaticky opisovať vraždu za vraždou, ľahko nadobudneš dojem, že sa z neho stala obeť systému.

Tvorcovia v divákovi vyvolajú pocit, že keby nebolo zákerných „kajúcnikov“, Miki by nesedel v base.

SkryťVypnúť reklamu

Nepotrebujeme viac Černákov

Film neospravedlňuje činy, ktorých sa Černák dopustil, necenzuruje, ako brutálne sa správal ku každému, kto sa mu znepáčil, a nesnaží sa ani odprezentovať alternatívnu realitu 90. rokov.

Nejde o obhajobu Mikuláša Černáka. A nejde ani o oslavu mafiánskeho bosa Mikuláša Černáka.

Ide však o humorom popretkávanú zábavnú akčnú tragikomédiu o človeku, ktorý má priamo či nepriamo na svedomí desiatky životov. Nie je to historická postava, je to Mikuláš Černák, ktorý v tejto chvíli sedí v ilavskej väznici a pravdepodobne sa spokojne usmieva, aký pekný film si o ňom môžu ľudia pozrieť v kinách.

Keď ho pred vlastným domom sledovala kriminálka, na hliadku vytiahol samopal, namieril ho do policajného auta, zavtipkoval si s chlapcami a poslal ich domov, nech povedia šéfovi, aby ho už viac zbytočne neotravoval.

SkryťVypnúť reklamu

Černák mal nepredstaviteľnú moc a moc priťahuje ľudskú pozornosť. Tak jednotke, ako aj dvojke chýba kritický pohľad na brutálneho mafiána a obdobie.

Sami sme si v kine viackrát povedali, že to bol frajer. Sami sme sa viackrát nahlas zasmiali spolu s väčšinou osadenstva kina. Film nás aj vďaka spracovaniu naozaj bavil. Keď si ho pozrie mladá generácia, pomyslí si to isté, čo aj my.

Slovensko naozaj nepotrebuje, aby mladí ľudia vzhliadali k mafiánskemu bosovi a pomysleli si, aký silný a spravodlivý chlapisko bol. Nepotrebujeme ďalších Černákov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu