Captain America: Prekrásny nový svet
Novým prezidentom Spojených štátov amerických sa stal človek s pohnutou minulosťou. Na konte má škandály, ktoré by ho na prvý pohľad mali diskvalifikovať z boja o prezidentský úrad, no podaril sa mu husársky kúsok.
Dostatok ľudí presvedčil o tom, že sa zmenil. A teraz sa chystá zmeniť Ameriku.
Reč nie je o skutočných amerických voľbách, ktoré na jeseň minulého roka prevalcoval Donald Trump, ale o novom filme Captain America: Prekrásny nový svet.
Film síce tvrdí, že nás zavedie do prekrásneho nového sveta, lenže realita vyzerá inak. Depresívnejšie. Na Zemi sa objavil nový materiál – adamantium. Je silnejší a odolnejší ako všetko, s čím sa doteraz ľudstvo stretlo. Tých, ktorí budú prvok vlastniť, spraví neporaziteľnými. Nikto preto nechce zostať pozadu.
Američania sú novou nerastnou surovinou posadnutí. V pozadí však za nitky ťahá niekto, kto dokáže spočiatku úspešné diplomatické rokovania dotlačiť až na pokraj otvorenej vojny.
Marvelovky v posledných rokoch zapadli do sivého priemeru. Už to nie sú filmy, na ktoré sú fanúšikovia ochotní vystáť si hodiny v radoch. Koho dokáže donekonečna vzrušovať prehnane komplikované multiverzum a záplava monotónnych seriálov na tisíc spôsobov?
Marvel sa však vrhá do novej éry a verí, že starých fanúšikov stiahne so sebou.
Stávka na istotu
Zostarnutý Indiana Jones sa stáva novým prezidentom USA. Harrison Ford, ktorého vo výbornej kondícii na plátne udržiava CGI, kedysi ako armádny generál Thaddeus Ross neznášal superhrdinov.
Captain America mu liezol na nervy. Nevedel ho mať pod kontrolou, Avengeri boli preňho premennou, ktorá dokázala všetky plány obrátiť naruby. Teraz však kapitána potrebuje, inak sa rozhádaný svet túžiaci po adamantiu nedokáže zjednotiť.
Zatiaľ čo Harrisonovi Fordovi akoby charizma vekom pribúdala a film aj prostredníctvom nej majstrovsky ťahá dopredu, Anthony Mackie také šťastie nemá. Nemá ani také schopnosti a skúsenosti ako Chris Evans, s ktorým ho budú fanúšikovia donekonečna porovnávať.
Úlohy kapitána sa napriek tomu chopil statočne.
Captain America: Prekrásny nový svet stavil na istotu. Vytiahol na povrch rokmi overené postavy z klasických marvelovských komixov a vdýchol im novú dušu. Anthony Mackie v roli Sama Wilsona nezápasí len s prezidentom Rossom, ktorý ho raz miluje a inokedy neznáša, ale najmä so Samuelom Sternsom.
Tento megamozog potajomky kontroluje polovicu armády aj prezidenta, a tak bude mať Captain America plné ruky práce, aby dal všetko do poriadku.

Kvalitný akčný film
Nový Captain America sa vracia ku koreňom. Marvel film zbytočne neprepchal multiverzom, medzi dimenziami nebehajú príšery, záporní predstavitelia každú chvíľu nemenia svoju podobu a ty sa nemusíš dookola pýtať samého seba, čo sa deje.
Anthony Mackie nedostal supersérun, nemá superschopnosti, iba supervýbavu, superoblek a superkrídla. Filmu to dodáva šmrnc. Captain America mláti svojich protivníkov na sto spôsobov, štít lieta kade-tade, Mackie predvádza efektné skoky, otočky a občas dostane po hube.
Tak ako sa na dobrý akčný film patrí. Čerešničkou na torte je súboj Mackieho so stíhačkami amerického letectva. Nebojíme sa povedať, že táto časť sa veľkoleposťou približovala časom, keď so štítom zachraňoval svet Chris Evans.
Mackie na tento fakt vo filme opakovane naráža. Zdanlivo dojímavé a nebojácne monológy a dialógy o tom, ako musí stále niekomu dokazovať, že na to má, že sa nikdy nevzdáva a bude to robiť dovtedy, kým ho bude svet rešpektovať, nás po čase prestali baviť.
Je dobré, že Mackie dostal ako Captain America šancu na veľkom plátne. Nič to však nemení na fakte, že zostáva priveľmi jednorozmerným. Z dvoch hodín, ktoré sme v kine strávili, nám na osude Mackieho ako kapitána záležalo približne päť minút.
Kolektívny pocit z toho, nakoľko sa diváci dokázali do jeho roly vžiť, vyjadril náhodný divák v preplnenej bratislavskej kinosále na premiére filmu. Keď skončila potitulková scéna, na plátne sa objavil nápis: „Kapitán Amerika sa vráti.“
Vtom niekto nahlas zakričal: „Radšej nech sa nevracia.“ Hľadisko vybuchlo smiechom.

Návrat ku klasike
Ak často spomínaš na časy, keď po plátne lietal Robert Downey Jr. a štít rozhadzoval Chris Evans, tak z nového Captaina Americu sklamaný nebudeš. Downey Jr. sa mimochodom aj tak čoskoro vráti ako Doktor Doom.
Marvel vo filme dookola priamo aj nepriamo opakuje, že sa vracia ku klasike. Prezident Ross chce od Mackieho, aby dal opäť dokopy Avengerov, o multiverze nepadlo ani slovo a dočkali sme sa aj červeného Hulka. Síce plochejšieho, ako čakali fanúšikovia komiksov, ale na plátne sa naňho pozeral dobre.
Nový Captain America nemal za úlohu poblázniť davy.
Mal oveľa jednoduchší cieľ. Dať všetkým na známosť, že Marvel pochopil, ako to s multiverzom prehnal a teraz to chce napraviť.
V roku 2026 nás čaká nový film o Avengeroch. Čas ukáže, či opäť všetci zahoríme nadšením pre našu obľúbenú partiu superhrdinov, alebo nám už v súčasnej forme nemajú čo ponúknuť.
Úsmevnou bodkou na záver bol podprahový odkaz akoby šitý na mieru pre Donalda Trumpa. Vo filme ich podľa všetkého bolo viac, ale ten záverečný bol možno až príliš okatý.
Harrison Ford, ktorý vo filme v amoku spôsobil, že Biely dom ľahol popolom, si následne uvedomil, čo spáchal, za svoje skutky v role prezidenta prevzal plnú zodpovednosť a dobrovoľne sa dal zatvoriť do väzenia, aby už nikomu nemohol ublížiť.
Škoda, že realita je väčšinou až príliš vzdialená od filmových scenárov.