Za posledný týždeň rezonovalo na Slovensku, obzvlášť v Bratislave, viacero tém, ktoré neobišli ani nás. O skupine neonacistov sa popísalo dosť veľa a verím, že aj vďaka tomu sa ich aktivity utlmia.
Áno, je trocha zvláštne, že polícia o útokoch nevedela, respektíve, zakryla sa tým, že nikto nenahlásil protiprávne správanie alebo napadnutie. Asi to nespísala ani hliadka zasahujúca v jednom z mcdonaldov v Starom Meste, keď tam riešila bitku.
Prinajmenšom pobúrenie vyvolal aj verdikt sudcu v prípade Daniela Bombica. Nebude počas súdu väznený, hoci by sa dalo polemizovať o tom, či naozaj nespĺňa podmienky na útekovú väzbu.
Na Closeri sme sa však venovali najmä študentom. Prišiel čas podávania prihlášok na vysoké školy a s mnohými sme sa rozprávali o tom, či chcú študovať v zahraničí, prípadne tam už študujú a neplánujú sa vrátiť. Zaujímalo nás prečo.
Poďme si to teda rozobrať.
Stratení mladí bojovníci
O skupine približne desiatich neonacistov píše v denníku SME Marek Moravčík. Upozornil na nich a venoval sa aj (ne)činnosti polície v tomto prípade. Pravda je, že policajtov je málo nielen na celom Slovensku, ale aj v bratislavskom Starom Meste. Nečudo, že skínov nezachytili.

Tímea urobila skvelý rozhovor s Ester Köverovou z organizácie Mládež ulice. Ester rieši radikalizáciu mladých. O skupinke hovorí, že ju neprekvapil jej vznik ani fungovanie. Čím sa majú ľudia v spoločnosti horšie, tým je pravdepodobnejšie, že príde k extrémom, ako v tomto prípade.
Skupina má svojho lídra, a ten ju ovláda, možno len ten jediný skutočne pozná význam neonacistických symbolov, ktoré používajú. Ostatní ho nasledujú a napĺňajú svoje nevyjadrené potreby. Napríklad potrebu patriť niekam.

Odporúčam prečítať si celý rozhovor, je to zaujímavá sonda do duše zmätených (ale aj) násilníckych mladíkov. Želám im, aby ich polícia pochytala a fajnovo si posedeli vo vyšetrovačke.
Okrem toho odporúčam aj anketu z okolia Kamenného námestia. Adam a Kamila sa tam vybrali a vyspovedali ľudí, či zmenia teraz nejako svoje správanie, budú opatrnejší a ako sa budú správať, keď sa s nimi stretnú.

Vyšli z toho naozaj zaujímavé odpovede. Návod, ako sa správať v noci v meste, sme priniesli aj my, konzultovali sme ho s odborníkmi. Tiež ho nájdeš v článku.
Naozaj tu nikto nezostane?
Aj by som prešiel na veselšie, no ako hovorievala moja stará mama, nie každý deň je nedeľa a čas na špás. Tu sa už dosť ťažko špásuje.
Adam bol na bilingválnom gymnáziu v Trnave v rámci diskusií Spectator College. V rámci ankety mu takmer všetci študenti povedali, že sa chystajú zo Slovenska odísť, chcú študovať v zahraničí, a či sa vrátia, je otázne.
Začal sa touto otázkou po prvotnej depresii vážne zaoberať. Oslovil sociológa a napísal aj trom študentkám, ktoré už v zahraničí žijú, ako to vidia a či sa neplánujú vrátiť.

Musím povedať, že našťastie sa naša prvotná hypotéza nepotvrdila. Sociológ Miloslav Bahna potvrdil, že mladí zo Slovenska odchádzajú, no nie je to vyslovene späté so spoločensko-politickou situáciou.

Sme v Európskej únii, v Schengene, možnosti ísť študovať do zahraničia sú veľké, obzvlášť do Česka. A hlavne je to jednoduché. V skratke toto môžu byť primárne dôvody, prečo chcú mladí odísť. Samozrejme, je to oveľa komplikovanejšie, a preto odporúčam prečítať si článok s ním.

Obraz o tom, ako to na škole v Dánsku, v Česku alebo v Holandsku vyzerá, nám poskytli dievčatá, ktoré tam študujú. Dokážeš si to cez ich príbeh lepšie predstaviť. Najmä ak sám uvažuješ nad tým, že pôjdeš preč. Vysvetlia ti, čo ťa tam čaká.
A to je na tento týždeň všetko.
Zapni si odber aj na tento newsletter, aby ti nič neušlo. Píšem každý týždeň a vždy to bude zážitok.
Zážitok je to aj na našom instagrame, tak nám daj follow aj tam, prosím.