Medzi najčastejšie zahraničné destinácie, kam odchádza väčšina slovenských študentov, patria Česko, Dánsko a Holandsko.
Emma a Emma sa vybrali študovať práve do týchto krajín - do Česka a Holandska. Vopred vedeli, že si chcú vyskúšať život v zahraničí, a tak buď Slovensko do svojich plánov ani nezahrnuli, alebo si slovenské vysoké školy nechávali v zálohe len ako poistku.
Všetky tri sa zhodujú, že štúdium v zahraničí im otvorilo nové obzory, natrafili na osobné aj pracovné príležitosti, spoznali rozmanité kultúry a zistili, že vo svete sa dá žiť inak, ako boli zvyknuté z domu. Nečudujú sa, že zo Slovenska chcú šikovní ľudia odchádzať - odlev mozgov podľa nich reflektuje situáciu v našej krajine.
1. Emma, študuje v Česku
Študentka Emma začala rozmýšľať nad výberom vysokej školy neobyčajne skoro. Ako žiačku osemročného gymnázia ju jej študijná budúcnosť zaujímala už od 12 rokov. Štúdium na Slovensku však mala od začiatku len ako "zadné vrátka".

"Od starších kamarátov a z rôznych rebríčkov na internete som sa dozvedela, že v zahraničí sú lepšie a kvalitnejšie vysoké školy ako na Slovensku, tak som si povedala, že to skúsim v Česku, ktoré je jazykovo, kultúrne aj vzdialenostne blízko," vysvetľuje.
Na slovenské vysoké školy si nakoniec nepodala ani jednu prihlášku - hlásila sa len do Prahy a Brna. Dnes je študentkou magisterského stupňa odboru politológia na Fakulte sociálních věd Univerzity Karlovej.
"Kvalita štúdia a prestíž školy v mojom výbere zohrali veľkú úlohu. Počas výberu som sa snažila porovnať plusy a mínusy študijných programov na Slovensku a v Česku podľa vyučovaných predmetov a možností na kariérny a osobný rozvoj," hodnotí spätne.
Rozhodnutie odísť na školu do zahraničia pre ňu nebolo ťažké. Ako sama hovorí, rodičov na to začala pripravovať už v puberte.
"Medzi najväčšie plusy štúdia v zahraničí by som určite zaradila kvalitu štúdia a možnosť stáží popri štúdiu, veľa predmetov vyučovaných v angličtine, kontakt s cudzincami z rôznych krajín sveta takmer na dennej báze a taktiež aj obrovské množstvo študentských spolkov, kde si každý dokáže nájsť to svoje," hovorí.

Štúdium na Slovensku by ju z hľadiska nákladov na život vyšlo lacnejšie, ale inak na štúdiu v Česku nevidí žiadne veľké nevýhody. Občas ju zamrzí dlhšie trvanie cesty domov a jazyková bariéra u mladšej generácie, ale s inými negatívnymi stránkami sa nestretla.
Aj Emma má pocit, že Slovensko bude v budúcnosti naďalej prichádzať o mladých a talentovaných ľudí, prevažne z technických a zdravotníckych odborov.
"Viem, že by ich mohli nahradiť mladí, talentovaní a vzdelaní cudzinci, ale nie som si istá, ako by sa k tomu slovenská spoločnosť postavila," zamýšľa sa.