Mladí Slováci o neonacistickej skupine v Bratislave: Nesmieme sa báť desiatich mladých chlapcov

Maskovaná skupina vyvoláva otázniky.

Neonacistická skupina v Bratislave vyvolala obavy.Neonacistická skupina v Bratislave vyvolala obavy. (Zdroj: koláž Closer/Polícia SR)

V nočných uliciach Bratislavy sa v posledných mesiacoch zdržiavala skupina maskovaných mužov využívajúcich neonacistickú symboliku. Útočili na nič netušiacich okoloidúcich a videá z útokov uverejňovali na sociálnej sieti tiktok.

Skupina napádala prevažne príslušníkov minoritných skupín v hlavnom meste. Polícia o existencii neonacistickej skupiny v Bratislave nevedela, od verejnosti žiadala informácie o útokoch až po jej medializácii.

Súvisiaci článok Kopú do ľudí v MHD aj na ulici. V Bratislave vyčíňa maskovaná skupina, používa neonacistickú symboliku Čítajte 

"Nerozumiem, prečo by z nich mal mať niekto strach. Strach nie je cesta. Ja von veľmi nechodím, ale nejaká partia desiatich chlapcov, ktorí chodia po meste, nie je dôvod na to, aby sa ľudia v Bratislave báli chodiť von. Je to prehnané," hovorí pre Closer 27-ročný David, ktorý tvrdí, že s podobnými ľuďmi má skúsenosti.

SkryťVypnúť reklamu

Zastavili sme ho priamo na Kamennom námestí, kde skupina opakovane útočila. Ľudí však napadli aj na neďalekej Obchodnej ulici.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Iní mladí ľudia, s ktorými sme sa v uliciach rozprávali, sa zhodli na tom, že dokým polícia skupinu neidentifikuje a celú situáciu nepodchytí, nebudú sa v centre Bratislavy vo večerných a nočných hodinách cítiť bezpečne.

Loading

...

Ženy teraz chránia mužov

"Necítim sa úplne bezpečne, ako predtým. Celkovo som vždy radšej chodila skôr v skupinách ako sama, a teraz sa toho určite plánujem držať," hovorí 20-ročná Karin, podľa ktorej je Bratislava stále relatívne bezpečné mesto.

Osemnásťročnej Vanese, ktorá býva priamo v centre hlavného mesta neďaleko Kamenného námestia, hneď písala sestra, nech si na seba dáva väčší pozor. "Je pre mňa nečakané, že sa to deje v tomto meste. Mám strach. Nie, že by som chodila von sama, ale pre istotu sa budem vždy zdržiavať s niekým v skupine," vysvetľuje.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže býva v centre mesta, z podnikov večer zvykla chodiť domov sama. Dnes už radšej niekoho poprosí, aby ju odprevadil.

Ani 23-ročná Nina Mária, ktorú sme stretli na Štúrovej ulici v centre mesta, nemá z prítomnosti maskovanej skupiny dobré pocity.

"Pripadá mi to, ako keby sme sa vracali naspäť do minulosti. Táto skupina mi nepridáva na tom, aby som sa cítila bezpečne vo vlastnom meste. V Bratislave nie som nadšená bezpečnosťou," hovorí a dodáva, že svoje návyky zmení.

"Ak mám ísť domov neskoro večer, určite už len taxíkom, nie verejnou dopravou," zamýšľa sa. S nočnou dopravou MHD nemá dobré skúsenosti, často vraj na ženy zazerajú zvláštne osoby.

Aj na taxík však radšej čaká v skupinke dievčat a chlapcov. "Mám pocit, že viac ohrození touto skupinou sú muži, ktorých by mohli napadnúť, ak by sa im nepáčili. Teraz my viac chránime mužov ako muži chránia nás," vysvetľuje.

SkryťVypnúť reklamu

Strach nie je cesta

Zatiaľ čo časť respondentov skonštatovala, že v nich maskovaná skupina vyvoláva obavy, ostatok respondentov nepovažuje strach za správny spôsob, ako sa k celej situácii postaviť.

"Ja by som zrejme večer v meste nemal väčší strach, ale mrzí ma, že sú ľudia, ktorí sa teraz musia zamýšľať nad tým, ako budú naďalej v meste po nociach fungovať, keď sa budú chcieť ísť baviť," hovorí 22-ročný Matej.

Útočiť na ľudí len preto, že sa niekomu nepáčia, ako sú oblečení alebo aké hodnoty vyznávajú, považuje za absolútne neprípustné.

"Nechystám sa zmeniť svoje návyky, ale keby sa niečo stalo, tak to budem riešiť po svojom," povedal nám. Na otázku, čo by to v praxi znamenalo, sa Matej len pousmial a dodal: "Polícia alebo päste."

SkryťVypnúť reklamu

Bratislavu nepovažuje za bezpečné mesto, pretože polícia podľa neho v noci nemá dohľad na tým, čo sa v meste deje. "Veľakrát sa mi stalo, že po meste išla skupina dievčat, ktoré začali otravovať indivíduá, ktoré sa k nim snažili votrieť a obťažovať ich. Kombinácia drog a alkoholu môže urobiť svoje," uzatvára.

Davida, ktorý vyrastal v Petržalke, správa o existencii neonacistickej skupiny neprekvapila. "Mám pocit, že to tu bolo vždy. Keď som vyrastal, mal som blízko k pankáčom, takže sa ma to trochu týkalo. Nie je to pre mňa nič nové," hovorí.

Nerozumie tomu, prečo by sa mal skupiny báť, pretože strach nie je cesta. "Chvíľu sa o nich nehovorilo, Bratislava sa menila, bola liberálnejšia a neonacisti išli do pozadia. Aj predchádzajúce generácie neonacistov zostarli a mali rodiny, ale trendy sa vždy opakujú. Bratislavu považujem za bezpečné mesto," hodnotí.

SkryťVypnúť reklamu

Nemyslí si, že skupinka mladých chlapcov prechádzajúca po Bratislave by mala ľuďom brániť v tom, aby chodili von. "Netreba kvôli nim šíriť poplašnú správu," uzatvára svoj pohľad.

Súvisiaci článok Neonacistická skupina z Bratislavy je zjavne veľmi mačistická, vraví expertka na radikalizáciu mládeže Čítajte 

Kam speje dnešná generácia?

Stredoškolák, 18-ročný Juraj, na otázku, či má z neonacistickej skupiny obavy, odpovedá, že v ňom strach nevyvoláva. Okamžite však jej existenciu spojil so spoločenským dianím na Slovensku.

"Možno to má súvis s politickou situáciou na Slovensku, rozmohli sa nám tu extrémisti," zamýšľa sa. Časť mladých ľudí sa podľa neho môže radikalizovať jednoduchšie a rýchlejšie ako v minulosti, a to najmä vďaka okamžitému prístupu k hoaxom a dezinformáciám na internete. V okolí však takýchto ľudí nemá.

Zamýšľa sa aj 19-ročná Lea. "Nemám strach z tejto skupiny, mám obavy z toho, kam speje táto generácia. Nevedia, čo sa dialo v minulom storočí, čo zažívali naši predkovia. Príde mi to hlúpe a nevzdelané," komentuje súčasné dianie.

SkryťVypnúť reklamu

Dievčatám, ktoré sa chodia zabaviť do mesta, odporúča zobrať si so sebou niečo na obranu. "Napríklad slzný sprej. Mám ho doma, ale našťastie som ho ešte nikdy nemusela použiť. Treba sa zdržiavať v skupinách, príde mi to hlúpe, že by vás zastavilo dvanásť chlapcov a chceli by vás zbiť len preto, že ste ženy a ste očividne slabšie ako oni," vysvetľuje.

Momentálne je podľa nej otázne, či je Bratislava bezpečné mesto. Viackrát v meste nadobudla pocit, že ju niekto v noci prenasleduje, a najhoršie sa vždy cítila v MHD. "Nie je to príjemný pocit, keď sedíš v MHD, niekto na teba zazerá a začneš sa báť, či s tebou nevystúpi a nepôjde za tebou," uzatvára.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu