Týmto Slovákom by si určite ruku podal

Tri príbehy šikovných ľudí.

Behind the CloserBehind the Closer (Zdroj: Hejty)

Na Slovensku sme už v takom štádiu, že aj jednoduché symbolické gesto dokáže v polarizovanej spoločnosti rozpútať vášne. Nebezpečné však je, že si dá niekto námahu a príde priamo do školy, kde Simon Omaník študuje a začne byť neprimerane agresívny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako veľmi sme už sfanatizovaní a frustrovaní, keď nás odmienutie podanej ruky vytočí doslova do nepríčetna.

Venovali sme sa tomu aj my v Closeri. Kamila vybehla do ulíc a pýtala sa iných študentov, čo si o celej situácii myslia a či by sa zachovali rovnako.

SkryťVypnúť reklamu

Ľuďom Slovensko stále nie je úplne ľahostajné

Na Closeri sme spustili novú sériu Zostali sme doma, kde v rámci týchto rozhovorov budeme hovoriť s mladými Slovákmi z regiónov, ktorí tam fungujú, pracujú a sú poplatní komunite.

Jan Karel je záchranár, žije v malej obci Ľubeľa na Liptove. Kamila sa s ním rozprávala aj o tom, ako vyzerá jeho práca záchranára, čo už musel počas služby riešiť a či sa na to dá vôbec zvyknúť.

Rozoberali však aj život na Liptove - či sa mu tam dobre žije, kde sa dá zabaviť, čo mu dáva príroda a či niekedy neuvažoval nad odchodom.

Popri záchranke pracuje ako fitnestréner. Je to preňho psychohygiena.

"Ako tréner by som zarobil výrazne viac než na záchranke," vysvetľuje. Dodáva, že veľmi veľa záchranárov má druhú prácu alebo berú nadčasy, aby si zarobili.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Záchranár z Liptova: Liptáci chodia jesť a kúpať sa do Poľska. Je oveľa lacnejšie než Jasná Čítajte 

Miluje liptovskú prírodu a svoj región považuje za najkrajší na Slovensku. "Chcem tu zostať žiť. Myslím si, že tu človek dokáže byť spokojnejší než v Bratislave," hovorí rozhodne.

Z Jana cítiť, že je nohami pevne na zemi a myslím si, že aj teba inšpiruje. Tak neváhaj a určite si rozhovor prečítaj.

Udržateľná maringotka uprostred ničoho

Dnes to budeme mať plné šikovných mladých Slovákov, ktorí nesedia so zalomenými rukami, ale niečo robia. Adam Kmeť je ako hlavná postava zo seriálu Yellowstone John Dutton,.

Našla ho a rozprávala sa s ním Radka. Jeho príbeh je pomerne fascinujúci a hneď sa dostaneme k tomu, prečo ho oslovila.

Adam je z okolia Martina, kde má jeho rodina už dlhé roky farmu. Aj on zostal verný tomuto životu. Vyskúšal si však aj iné veci, v mladosti bol hiphopový tanečník.

SkryťVypnúť reklamu

Ako mi o ňom Radka rozprávala, tak znel ako veľmi fascinujúci, uvoľnený chalan so zmyslom pre prírodu a minimalizmus. V Turčianskom Jasene si prenajíma veľkú lúku, ktorú kosí a potom predáva seno.

Čo je však podstatnejšie v úplnom tichu, uprostred ničoho vybudoval a dočasne postavil obytnú maringotku, ktorá vyzerá úžasne a môže sa prísť ubytovať kto len chce. Samozrejme, nie zadarmo.

Súvisiaci článok Slovák prerobil starú maringotku na kočovný vagón. Cena je vyššia, ale prídu len tí, ktorí chcú Čítajte 

Nie je tam elektrina ani tečúca voda. Ako Adam hovorí, tu človek nerozhoduje ani o tom, či mu pôjde studená alebo teplá voda. Je to tiché miesto pre manažérov, ktorí si chcú oddýchnuť od zhonu. Čaká ich neskutočný výhľad a hlavne extrémny pokoj. Pravda však je, že si priplatia. Adam zase pozná svoju cieľovku, tak aj nastavil cenu.

Nevynechaj tento text a možno sa sám rozhodneš, že tam stráviš pár dní. Na Slovensku sú stále šikovní ľudia, ktorí myslia udržateľne.

SkryťVypnúť reklamu

Lososy na Aljaške a 10-tisíc dolárov

Do tretice tu máme ďalšieho šikovného chalaniska, ktorého baví svet. Obrazne aj doslova. Marko Šarčevič si vyskúšal, aké je to dlhodobo žiť a pracovať v zahraničí. Áno viem, podobných príbehov tu máme habadej a predsa len je tento zase v niečom iný.

Marko začínal tak ako mnoho iných Slovákov v Írsku v kuchyni, no cítil, že sa niekam potrebuje posunúť. Už tam sa začal vzdelávať a školiť, aby mohol byť programátor - no to má ešte čas.

Po skúsenosti z Írska sa cez bratranca dostal k pomerne lukratívnej ponuke. Spracúval ryby na Aljaške, potom neskôr v Oregone. Sám bol prekvapený, koľko sa dá takto zarobiť.

Po dvoch mesiacoch na Aljaške odišiel s približne 20 tisíckami vo vrecku domov. Ale pozor! Nedostal to len tak pre nič za nič, ale bola to riadna makačka bez prestávky.

SkryťVypnúť reklamu

Ako povedal Adamovi v rozhovore, pracoval každý deň aj šestnásť, či sedemnásť hodín dva mesiace vkuse. Žiadny voľný víkend, sviatok ani nič podobné. Stálo mu to za to?

Súvisiaci článok Slovák šiel pracovať do USA: Zarábal som 10-tisíc dolárov mesačne, neprekážalo mi robiť 17 hodín za deň Čítajte 

Marko hovorí, že áno, ešte je mladý a dá sa to takto vydržať. Samozrejme, nie dlhodobo a zadarmo nebola ani cesta tam. Vybavila mu to agentúra.

Život však nie je len o peniazoch a to pochopíš aj z rozhovoru s Markom. On sa proste chce učiť nové veci a v tom je inšpiratívny. Učí sa po nemecky, naučil sa programovať a teraz na Slovensku pracuje v IT sektore.

Berme si z neho príklad, že každý deň je príležitosť naučiť sa niečo nové!

A to je na tento týždeň všetko.

Zapni si odber aj na tento newsletter, aby ti nič neušlo. Píšem každý týždeň a vždy to bude zážitok.

Zážitok je to aj na našom instagrame, tak nám daj follow aj tam, prosím.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu