Mladí Slováci o geste študenta voči prezidentovi: Krok Simona Omaníka bol odvážny, no polarizujúci

Pýtali sme sa študentov, ako by sa zachovali oni.

Vo vyzdobenom prezidentskom paláci stojí 35 študentov a 22 učiteľov. Všetci si s úsmevom preberajú od prezidenta Pellegriniho ocenenia za reprezentáciu v medzinárodných olympiádach. Keď príde rad na devätnásťročného Simona Omaníka, stane sa niečo, čo nikto nečakal.

Simon potrasie pravicou ministrovi školstva a podíde k prezidentovi Petrovi Pellegrinimu. Ten sa načiahne a podáva mu pravicu, no Simon mu odmietavým gestom naznačí, že mu ruku nepodá. Nastane pár trápnych sekúnd, keď sa všetci usmievajú do kamier a spoločne sa fotia.

SkryťVypnúť reklamu

Gesto Simona Omaníka sa v pondelok 13. januára stalo virálnym. Na sociálnych sieťach ho niektorí nazývajú odvážnym hrdinom, iní ho zasa kritizujú za zbytočnú polarizáciu spoločnosti či neúctu voči prezidentovi.

Súvisiaci článok Ocenený študent odmietol podať ruku prezidentovi Pellegrinimu Čítajte 

Simona prezident Pellegrini ocenil za bronzovú medailu na Stredoeurópskej matematickej olympiáde v maďarskom Szegede.

„S prezidentom Pellegrinim mám osobný a politický problém preto, že podľa mňa sa dostal do paláca podvodom a klamstvom na ľuďoch.

Okrem evergreenu populistických sľubov o lacných potravinách a lacnom plyne, ktoré populisti opakujú každé voľby, aj obvinil svojho protikandidáta z toho, že nás pošle do vojny na Ukrajine," odôvodnil svoje správanie v rozhovore pre Denník N.

V redakcii Closer nás zaujímalo, ako sa na pondelkové kontroverzné gesto pozerajú mladí ľudia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správne gesto

Dvaja stredoškoláci z bratislavského gymnázia sú v poslednom ročníku, rovnako ako Simon Omaník. Jeho gesto obdivujú.

"Bola to forma protestu a nesúhlasu. Viem, že veľa ľudí hovorí, že to je neúctivé, ale práve to chcel Simon dať najavo. Že k prezidentovi nemá úctu," hovorí 18-ročný Samuel. "Ja by som to asi neurobil, ale tento krok rešpektujem," dodáva.

Vie sa stotožniť aj s vysvetlením, ktoré Simon poskytol Denníku N. "Súhlasím aj s jeho motívom. To, čo povedal o klamstvách prezidenta Pellegriniho, je pravda."

Podobne to vníma aj jeho spolužiak Tomáš. "Je to osobný protest jednotlivca. Príde mi to sympatické a keby mi to na mieste napadlo, urobil by som to isté," hovorí 18-ročný stredoškolák.

SkryťVypnúť reklamu

Vysokoškolák Viktor, ktorý sa práve ponáhľa na skúšku, Simona Omaníka chápe. "Bolo to gesto proti celej kampani prezidenta Pellegriniho počas prezidentských volieb. Súhlasím s ním a mám podobný názor."

"Chcel by som povedať, že by som na jeho mieste urobil to isté. No naozaj neviem," dodáva vzápätí.

Dvadsaťštyriročný študent politológie tvrdí, že prezident Pellegrini v predvolebnej kampani hovoril o jeho protikandidátovi Ivanovi Korčokovi, že nás zavedie do vojny, len aby zastrašil ľudí.

Nesúhlasí ani s terajším prístupom koalície k Rusku. Návštevy Moskvy zo strany vládnych predstaviteľov považuje za "zavďačenie sa Rusku".

"Nemyslím si, že je to politika na všetky strany. Je to politika smerom k Moskve. Nech idú aj na Ukrajinu, veď pán prezident Zelensky ich tam teraz volal," vyzýva vládnych politikov.

SkryťVypnúť reklamu

Dvadsaťtriročná tanečníčka Paulína hovorí, že by na mieste Simona Omaníka reagovala podobne.

"Čítala som k tomu pekný komentár o tom, že Simon dal najavo disrešpekt človeku, ktorý tiež sám nerešpektuje iných ľudí. S tým sa stotožňujem."

Vyzerá cool, no polarizuje spoločnosť

Nie všetci však študentovo gesto obdivujú. Stredoškolák Maxim ho považuje za polarizujúce. "Myslím si, že hoci to možno vyzeralo cool, posilnilo to rozpoltenosť v spoločnosti. Na jeho mieste by som to neurobil," vysvetľuje.

Hoci s mnohými krokmi prezidenta Pellegriniho nesúhlasí, nezaslúži si podľa neho neúctu, keďže bol demokraticky zvolený.

Vysvetlenie Simona Omaníka o tom, že chcel týmto gestom niečo dať najavo, spochybňuje. "Neviem, či to má ten efekt, ktorý chcel dosiahnuť," dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Myslí si, že návštevy politikov Moskve sú jasný odkaz Bruselu, že si to jednoducho môžu dovoliť. "Opäť sa dostávame do situácie, že nie sme nikde. Ani na Západe, ani na Východe," hovorí 18-ročný stredoškolák.

Študent Európskych štúdií Martin Simonov krok kritizuje. "Z pohľadu mladého človeka a rebelanstva je to okej. No vzhľadom na to, že je to predstaviteľ štátu, mali by sme mať k nemu rešpekt," hovorí.

"Ja by som mu ruku podal. To, že Simon mal stužku s farbami ukrajinskej vlajky, bol adekvátny symbol. Stačilo by to. Radšej by som zvolil nepriamu, neverbálnu komunikáciu," dodáva 20-ročný vysokoškolák.

Chápe aj vysvetlenie študenta Simona Omaníka. Veľa mladých ľudí to podľa neho vníma Pellegriniho kampaň ako veľmi emocionálnu. Súčasný prezident podľa neho "využil primitívne pudy a hral to na bezpečie".

SkryťVypnúť reklamu

Kritizuje aj súčasnú zahraničnú politiku vládnej koalície. "Robert Fico si pozrel karty a povedal si, že Európu môže vyciciavať maximálne peniazmi. Je to z jeho strany vypočítavosť," komentuje Ficovu návštevu v Moskve.

Viac názorov našich respondentov si môžeš pozrieť vo video ankete.

Loading

...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu