Leto je v plnom prúde, preto si si určite na našom webe všimol zvýšený počet servisných správ. Poradíme ti, čo si zo sebou nezbaliť, ak nechceš, aby sa to pokazilo cestou do Chorvátska, písali sme o tom, aké rastliny sa k nám nesmú dovážať.
Adam sa pozrel aj na to, ako fungujú finančné kompenzácie v prípade, že ti mešká lietadlo.
My budget friendly cestovatelia radi využívame letecké spoločnosti Ryanair a Wizzair. A keďže fungujú ako taký autobus v oblakoch, nie je vôbec nepravdepodobné, že ich lietadlo naberie meškanie.
Ešte sa ti to nestalo? Ty šťastlivec.
Hodinový posun je už taká klasika, ktorá neprekvapí, z hodinky však môže byť aj šesť a to už vôbec nepoteší.

Ako píše Adam, najlepšie je sa v tomto prípade obrátiť najprv na aerolínie, ideálne mať stiahnutú jej aplikáciu, kde sa ti zvyknú aj proaktívne ozvať, ak máš nárok na kompenzáciu, ktorá obsahuje aj viac ako päťeurovú poukážku do McDonald’s.
V prípade, ak apku nemáš alebo ti letecká spoločnosť neponúkla kompenzáciu, no ty si myslíš, že máš nárok na aspoň nejaké peniaze, mal by si osloviť spoločnosť AirHelp, ktorá ti môže pomôcť a vymôcť peniaze od aerolínií.

Ešte predtým, ako sa niekam vyberieš a budeš dúfať v 2400-eurovú kompenzáciu, prečítaj si Adamov text, kde sa toho dozvieš oveľa viac. Ako to funguje, nám povedal aj Martin Hanzel – skúsený cestovateľ z Tour de Svet.
Po dvadsiatke
Keď má človek okolo dvadsať rokov začne sa mu život dosť zásadne meniť. Odchádza na vysokú školu, ide možno na internát, možno aj nie. Ak nie vysoká, tak prvá práca a dovtedy zaužívaná rutina je fuč.
Zrazu sa musí postarať sám o seba, nájsť si bývanie, občas si možno aj niečo navariť, zohnať ak už nie prácu, tak aspoň brigádu a tak ďalej.
Rodič je už len zvyčajne pozorovateľ z diaľky, ktorý vie finančne pomôcť, no ani to nemusí byť pravidlom.
Človeka to rýchlo pohltí.
Nezúfaj. Pripravili sme pre teba letnú sériu článkov, kde ti experti, ale aj tvoji rovesníci poradia, ako nadobudnúť nové vzťahy po dvadsiatke, ako si nájsť dobré lacné bývanie a ako si sám uvariť.

Podujala sa na to Tímea a zatiaľ vyšli dva texty. V jednom ti poradí, či je lepšie si hľadať prenájom sám, alebo radšej s kamarátmi, prípadne sa poobzerať po jednej izbe na prenájom a kde také niečo nájsť.

V texte sa dozvieš, na čo všetko treba dať pri prvom prenájme pozor a koľko peňazí si máš na úvod pripraviť (nie, nebude stačiť jeden nájom).
V druhom texte zas opísala, čo robiť, ak si sa práve prisťahoval do nového mesta, nie si totálny introvert a rád sa stretávaš s ľuďmi. Kde nájsť partiu, ktorá má podobné záujmy ako ty a ako sa do nej začleniť.

Sleduj náš instagram, kde sa pravidelne pýtame na príbehy ľudí, ktorí sa s niečím podobným museli po dvadsiatke vyrovnať. Ak máš skúsenosť, o ktorú sa rád podelíš, určite sa ozvi.
Inšpiratívna vedkyňa
Tento newsletter ukončím nesmierne inšpiratívnou mladou dámou. Sofia Ercsényiová má len 16 rokov, no už stážuje v dvoch ústavoch SAV. Ako sama povedala Tímei, venuje sa tomu vo svojom voľnom čase, pretože ju to baví.
Jej príbeh je veľmi zaujímavý. V deviatich rokoch ešte nevedela čítať a trápila sa na klasickej základnej škole. Nastúpila preto na domácu výučbu s individuálnym študijným plánom.
Teraz má stále samoštúdium, no chodí už na školu pre nadané deti a popritom zadarmo stážuje na dvoch ústavoch Slovenskej akadémie vied.

Na jednom pracuje na vývoji špeciálnych obväzov, ktoré pomáhajú urýchľovať hojenie a využívajú k tomu práve polyméry, a na druhom sa vzdeláva v oblasti neurológie a skúma, ako by sa mohlo pomôcť ľuďom s poruchami centrálneho nervového systému.

Ako hovorí, nerobí to za peniaze, pretože o tom to nie je. Fascinuje ju tento svet a chce byť dobrá v tom, čo ju baví, ak ju to niekedy v budúcnosti uživí, bude len rada.
Určite si prečítaj rozhovor s ňou a možno budeš na konci prekvapený, že má len šestnásť rokov. Teším sa, že sú tu takíto nadaní mladí ľudia.
A to je na tento týždeň všetko.
Zapni si odber aj na tento newsletter, aby ti nič neušlo. Píšem každý týždeň a vždy to bude zážitok.
Zážitok je to aj na našom instagrame, tak nám daj follow aj tam, prosím.