5 otázok, na ktoré musíš poznať odpoveď predtým, ako si prvýkrát prenajmeš byt

Radí aj expert na prenájmy.

Reality check: tvoj prvý podnájom nebude vyzerať ako Monicin byt.Reality check: tvoj prvý podnájom nebude vyzerať ako Monicin byt. (Zdroj: Warner Bros. Pictures/zo seriálu Priatelia)

Bývanie vie byť veľmi stresujúca vec, najmä ak sa chystáš prvýkrát žiť mimo internátu alebo rodičovského domu. Spísali sme preto rady, ako a kde hľadať prenájom a na čo si pri obhliadke a podpise zmluvy dávať pozor.

Vitaj pri ďalšej časti série Život po dvadsiatke. Je to praktický adulting guide, v ktorom nájdeš rady od rovesníkov, ako aj expertov, a venujeme sa v ňom vzťahom, financiám a ďalším praktickým otázkam.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na čo sa mám pozerať pri obhliadke bytu?

Jasné, či sa ti byt, alebo výhľad z neho páči zaváži, ale to nie je všetko.

SkryťVypnúť reklamu

Redaktor Closer Adam Novosad išiel do prvého prenájmu v treťom ročníku vysokej školy. V trojizbovom byte v Bratislave býval s trojicou známych: on s kamarátom v jednej izbe, dve spoločné kamarátky v druhej a mohli tak využívať aj spoločnú obývačku na socializáciu.

Vraví, že to bola výhoda nielen finančne (platili okolo 180 eur mesačne za osobu), ale aj s ohľadom na vzťahy. "Bolo to trochu ako v seriáli Friends."

Prenájom bol písaný v zmluve na jednu osobu a tej všetci mesačne posielali peniaze. Nikdy nedošlo k nedorozumeniam či nezhodám v oblasti financií a spomína si, že v zmluve bol aj riadne spísaný preberací protokol.

Michal Krížik, majiteľ realitnej kancelárie Remax, vraví, že preberací protokol pomáha predísť budúcim sporom. Podľa jeho slov by ľudia mali zdokumentovať akékoľvek poškodenie, ktoré v byte je. To však znamená, že musíš vedieť, na čo sa pozeráš.

SkryťVypnúť reklamu

Skontrolovať by sme mali elektrické zásuvky, odtekanie vody v umývadlách, funkčnosť všetkých spotrebičov, ktoré sú súčasťou vybavenia bytu, ale aj sieťky na oknách, stav dverí, okien a samotného nábytku. Je vhodné opýtať sa aj na susedov alebo na to, či výška preddavkov na energie minulý rok stačila.

V neposlednom rade sa treba porozprávať s partiou, s ktorou zvažuješ spoločné bývanie. "Určite by som mladým ľuďom odporúčal bývanie spolu s kamarátmi," hovorí Adam.

"Ale druhýkrát by som už do spoločnej izby nešiel. Neskôr som býval v podnájme, kde sme mali všetci svoju izbu, a bolo to príjemnejšie."

Aj keď ste si blízki, trochu súkromia v dospelosti je nevyhnutné.

Súvisiaci článok Mladí ľudia radia, ako si v dospelosti nájsť priateľov. Nevynechaj teambuildingy a firemné večierky Čítajte 

Ísť do podnájmu bez zmluvy či bez nábytku?

Aj takéto ponuky ľahko nájdeš na webových stránkach či vo facebookových skupinách. Krížik však rozhodne ísť do prenájmu bez zmluvy neodporúča.

SkryťVypnúť reklamu

"Bez nej je ťažké vymáhať riešenie v prípade vzniku problémov, a to platí pre obe strany."

V prípade nábytku hovorí, že rozhodnutie je čisto na tebe. Ak máš svoj vlastný, možno je nezariadený byt lepšia voľba, ale treba zvážiť, či sa ti bude chcieť sťahovať všetky veci so sebou.

Na čo sa pýtať majiteľa alebo majiteľky bytu pred podpisom zmluvy?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CAWKU na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu