Týždeň sa s týždňom snúbil a opäť je tu piatok a s ním aj tretie vydanie tohto newslettra. Mám tu pre vás za hrsť článkov a odporúčaní rôznych chutí a ako iste vieme, tak chute sú všelijaké - napríklad aj trpké.
Začnem hneď zhurta, lebo sa riadim heslom najprv si dajme to ťažšie, aby sme to nakoniec zajedli sladkým dezertom.
Na Slovensku sa podľa demografa Branislava Šprochu asi 30 percent manželstiev končí rozvodom. My sme sa v Closeri pozreli na to, s akými traumami to majú spojené deti a mladí ľudia, ktorým sa rozviedli rodičia.
Michaela Bahelková mala asi sedem rokov, keď otec začal podvádzať jej mamu. Rodičia sa rozviedli, a potom prišla striedavá starostlivosť. Začal sa nátlak a emocionálne vydieranie z oboch strán.
„Problém bol, že aj otcova nová partnerka sa rozvádzala so svojím mužom a medzičasom sa dal jej už exmanžel dokopy s mojou mamou. Na strane toho druhého expáru boli časté veľké konflikty, ktoré občas zahŕňali aj políciu,“ povedala nám 24-ročná Miška.

Viac podobných príbehov, ale aj to, čo na to hovorí psychologička, si môžeš prečítať v našom článku od Emy Stanovskej, svojimi ilustráciami ho doplnila naša grafička Dominika Colombová.
Na Slovensku sú problémy, no stále to nie je Haiti
Nebudem samozrejme relativizovať problémy na Slovensku, každý žijeme svoju realitu a venujeme sa primárne tomu, čo máme blízko a čo nás priamo ovplyvňuje.
Niekedy je však fajn vystúpiť zo svojej bubliny a pozrieť sa na celý svet a čo sa tam deje. My sme sa šli pozrieť až do Karibiku a nie na biele pieskové pláže a tyrkysovú vodu.
V redakcii nás navštívil cestovateľ Peter Dosedla, ktorý odcválal (dosedla, get it?) až na Haiti.
Adam Novosad sa s ním rozprával a on mu dosť farbisto a autenticky porozprával o tom, že zemetrasenie nebolo to jediné, čo zasiahlo Haiťanov.
Ľudia tam žijú v mizérii. Na Haiti podľa Dosedlu prakticky neexistuje žiadna ľuďmi zvolená vláda. Po vražde prezidenta zobrali moc do svojich rúk rôzne gangy, ktoré si podelili územie.
Boj o územia stále trvá a odnášajú si to najmä bežný ľudia. Výpovedné je aj to, že namiesto jedla si kupujú za 20 centov "blatové cookies".

Na webe nájdeš rozhovor o tom, ako sa tam Peter Dosedla dostal, čo všetko tam videl a či sa aj on reálne bál o svoj život. Na Instagrame zase nájdeš video zo života na Haiti.
Willy Wonka s pokrivenou povesťou
V Closeri vidíme, na čom si fičia mladí, zachytili sme aj fenomén obchodov Maťove akcie, ktorý je silný najmä na Tiktoku.
Vedeli ste, že prvý obchod otvoril v Šali? Ani ja nie. Kto to však vedel, bol Edo Starkbaurer a vybral sa za Maťom práve tam.
Martin Vyletel, hoci ho všetci volajú Maťo, je štyridsiatnik s veľmi mladíckym duchom. Eda previedol po sklade, ukázal mu prvý obchod a rozprávali sa aj o jeho príbehu, ktorý nebol iba o úspechu.
Venovali sa aj kontroverzii, ktorá sa tomuto obchodu nevyhýba. Propaguje rôzne potravinové výzvy a ak sa pozrieme na to, že cieli najmä na mladých, nemusí to byť úplne šťastné.
Predáva ultraspracované potraviny, ktoré nie sú zdravé pre dobrý vývoj dieťaťa. Maťove akcie preto kritizujú viacerí rodičia, mal aj niekoľko kontrol Slovenskej obchodnej inšpekcie a aj po tvrdej kritike musel stiahnuť niektoré výrobky.

Článok je dosť dlhý, no odporúčam ho dočítať do konca, nie všetko pekne zabalené je kindervajce.
Na záver ponúkam ešte chuťovku. Svetu momentálne vládnu "Short Kings", kto to sú?
Nízki muži, ktorí však nie sú vyšší ako 172,72 cm. Ak máš čo i len o milimeter viac, tak smola, už nie si short king, už si veľký chlap.
To nie je žiadny výsmech, ja tiež nie som žiadny Henry Cavill, takže našľapujem veľmi opatrne.

Kto patrí medzi známych short kings a ako tento fenomén vznikol, napísala Timea v tomto ľahkom článku.
A to je na tento týždeň všetko.
Zapnite si odber na tento newsletter, aby vám nič neušlo. Píšem každý týždeň a vždy to bude zážitok.
Zážitok je to aj na našom Instagrame, tak nám dajte follow aj tam, prosím.