Verejnoprospešné hlásenie: začala sa short king spring.
Že nevieš, o čom je reč? Táto jar predsa patrí nízkym mužom! Hoci západným ideálom krásneho muža neprestali byť tí vysokí, tmaví a tajomní, komunity na sociálnych sieťach si už dlho "idú" iný prototyp krásy.
Konkrétne nízkych kráľov alebo short kings, teda mužov, ktorí sú nižší ako 172,72 centimetrov.
Ak si narýchlo nevieš spomenúť na hot muža, ktorý roztopil internety napriek svojej výške (alebo práve pre ňu), veľmi radi ti ich pripomenieme: Tom Holland, Zac Efron, Daniel Radcliffe, Bruno Mars, Danny DeVito, Al Pacino, Stanley Tucci, Jeremy Allen White, Tom Cruise či v nedávnych novinkách Barry Keoghan, Kieran Culkin a Cillian Murphy.
Áno, síce vo filme zostrojil najnebezpečnejšiu bombu na svete, ale nemá ani 173 centimetrov.
Pozreli sme sa bližšie na fenomén short kings a na to, či nízkym mužom pomáha alebo ich skôr stigmatizuje.

Nový sexsymbol: pekný chlap je nízky chlap
Každá generácia mala svoj typický mužský sexsymbol. Najskôr to boli bad boys s úžasnými vlasmi (Hayden Christensen v úlohe Anakina Skywalkera, Milo Ventimiglia v úlohe Jessa Mariana, trúfame si zaradiť sem aj Roberta Patinsona v úlohe Sparkling Edward).
Neskôr prišli monštruózne, svalnaté postavy, ktorými sa pýšili Chris Hemsworth a Jason Momoa (obaja dostali titul najsexi muža na svete).
Dnes? Dnes internet baží po pozornosti Barryho Keoghana, nadšene tlieska vždy, keď sa niekde mihne Stanley Tucci a najviac na svete miluje navonok nádherný vzťah vysokej Zendaye a o niečo nižšieho Toma Hollanda.
Hollandovi do karát hrá aj jeho Umbrella, ale odbáčame.
Všetkých spomenutých mužov dnes prezývajú short kings.
Za short kings vďačíme Hollywoodu
Éru short kings priniesli seriály a filmy posledných rokov, v ktorých si niektoré postavy jednoducho vyžadovali práve charizmu nízkeho a menej typického muža.
Napríklad v seriáli The Bear stvárnil Carmyho Jeremy Allen White (170 cm). Utrápený šéfkuchár, ktorý pri pokuse o otvorenie novej reštaurácie zápasí s problémami duševného zdravia? (To jednoducho nemohol byť vysoký chlap s dokonalou postavou.)
Bolo nevyhnutné, aby bol v niečom obyčajný, aby sme mu v niečom fandili a nielen si ho fetišizovali (aj keď to druhé po premiére nastalo nevyhnutne a v enormnom množstve).
Bežnejšie vyzeral aj Kieran Culkin (168 cm), ktorý bol hlavným predstaviteľom v megaúspešnom seriáli Succession. Svojím odlišným vzhľadom upútal divákov – a tiež sa nechtiac stal novodobým sexsymbolom.
Culkin za svoju prácu získal aj Zlatý góbus.
Potom je tu pravdepodobne momentálne najdiskutovanejší herec v Hollywoode: Barry Keoghan (na hranici short kings s výškou 172 cm).
Hviezda kontroverzného filmu Saltburn je jednoducho hot, vie to aj zoznamka Bumble, ktorá nás požehnala touto reklamou na Valentína:
(Ďakujeme.)
Je "short king" urážka?
Názov short king sa evidentne snaží premeniť nevýhodu na chválitebnú vlastnosť. Je to ďalšia vlna body positivity, tentokrát zameraná na "nedostatok", s ktorým zápasia muži.
Termín predstavil komediant Jaboukie Young-White na Twitteri. Tiež vyhlásil 21. júna za deň uznania nízkych kráľov, pričom takým kráľom môže byť hocikto, kto je jednoducho nízky – nemusíš mať kráľovskú hodnosť ani celebritný status.
Loading
...
Takáto snaha, hoci začala ako vtip, môže byť skutočne nápomocná. Je totiž dôležité nízkych mužov nestigmatizovať, pretože to môže byť zraňujúce pre nich aj pre spoločnosť.
"Vzhľadom na koreláciu medzi výškou a vnímanou mužnosťou pociťuje veľa mužov chronický pocit úzkosti a neistoty ohľadom ich mužnosti," povedal k téme pre britský Guardian Joseph Vandello, sociálny psychológ z univerzity v Južnej Floride.
Neistota sa vo všeobecnosti podľa jeho slov prejavuje precitlivenosťou na urážky (čo môže prispieť k stereotypu nízkych mužov ako nahnevaných, rozhorčených a príliš kompenzujúcich Napoleonov.)
"Existuje množstvo štúdií, ktoré ukazujú, že muži nízkej postavy sú stigmatizovaní mnohými spôsobmi, nielen vo vnímaní ľudí, ale aj s následkami v skutočnom svete," dodáva Vandello.
Podľa jeho slov môžu ľudia vnímať nízkych mužov tak, že majú menej líderských vlastností a vidieť to potom aj na rozhodnutiach, ktoré majú dopad na svet.

Napríklad aj voliči uprednostňujú vysokých prezidentských kandidátov, aj väčšina amerických CEOs sú vysokí muži. Podľa niektorých štúdií je to pretrvávajúci stereotyp od detstva: napríklad učiteľstvo v škôlke vníma nižších chlapcov ako menej akademicky zdatných.
Short king teda nemusí byť urážka, môže to byť snaha redefinovať, čo to vlastne znamená, byť king, byť vedúcim, byť mužom.
Môže ísť o symbol celospoločenskej snahy zmeniť to, čo momentálne považujeme za skutočne mužné.
Loading
@tomsnapchats
Záleží vôbec na výške?
Žijeme v spoločnosti, v ktorej sme od detstva vedení k tomu, aby sme rozlišovali, čo je pekné a škaredé – podľa aktuálnych noriem v spoločnosti. Môžeme polemizovať o akomsi zlatom reze a objektivite krásy, no faktom ostáva, že to, čo sa nám páči, do veľkej miery ovplyvňujú médiá, kultúra a aj naše okolie.
Ženy odjakživa vedú k tomu, aby verili, že by mali hľadať vysokého, tmavého a pekného muža. Ani muži sa podmienenému zmýšľaniu nevyhnú, učíme ich, že na ich výške záleží, preto nie vždy odolajú pokušeniu zaklamať na zoznamke.
Výška je pre väčšinu spoločnosti veličinou mužnosti. V tom je termín short king taký silný: dávame kráľovský rozmer mužom, ktorým možno jeden atribút chýba, ale zato majú množstvo iných hodnôt.
Short king je o energii, sebadôvere a charizme, a je úplne jedno, že prichádza v kompaktnom balení.
Preto dievčenské srdcia úspešne spútal Zac Efron, preto tak fandíme Tomovi Hollandovi. Preto absolútne neriešime výšku Toma Cruisa, Bena Stillera či neskutočného Stanleyho Tucciho.
Podávajú také výkony, ich postavy majú takú charizmu, že na výške proste nezáleží.