Michaela Bahelková mala asi sedem rokov, keď otec začal podvádzať jej mamu. Ich rozvod považovala za potrebný a akceptovala ho. Potom však prišla striedavá starostlivosť. Začal sa nátlak a emocionálne vydieranie z oboch strán.
„Problém bol, že aj otcova nová partnerka sa rozvádzala so svojím mužom a medzičasom sa dal jej už exmanžel dokopy s mojou mamou. Na strane toho druhého expáru boli časté veľké konflikty, ktoré občas zahŕňali aj políciu,“ pokračuje 24-ročná Miška.
Keď mala 15 rokov, situácia bola pre ňu nezvládnuteľná. „Cez nevlastných súrodencov som zažívala ďalší nátlak. Nevedela som zvládať neustále hádky doma a nestabilitu. Pocity, ktoré som roky potláčala, sa začali drať von.“
Michaela spomína, že sa cítila „malá“, odsunutá, s občasnými depresiami a takmer neustálou úzkosťou, ktorú má viac-menej doteraz.
Podľa nedávnej štúdie prestížneho periodika World Psychiatry je rozvod rodičov spojený až s dvojnásobne vyšším rizikom vzniku problémového správania, zlých akademických výsledkov, užívaním návykových látok, depresívnou náladou a rizikového sexuálneho správania.
Napriek tomu je väčšina detí, ktorých rodičia sa rozviedli, odolná a nevykazuje žiadne zjavné psychické problémy. Psychologička zdôrazňuje, že je to veľmi individuálne – to, že dieťa vyrastá s jedným rodičom, automaticky neznamená, že z neho bude kriminálnik.
Odborníci však potvrdzujú, že "deti rozvodov" v dospelosti často trápia úzkosti a depresia, problémy v medziľudských vzťahoch aj zdravotné problémy.

„Deti rozvodov“ túžia po láske
Michaela hovorí, že mala šťastie na psychologičku, ktorá jej pomohla pracovať s emóciami, ale rovnako aj na ľudí v okolí, ktorí ju podporujú.
Úzkosti sa však doteraz nezbavila. Keďže sa v detstve často snažila nasilu mlčať, teraz má problém vycítiť, ako vhodne reagovať v rôznych spoločenských situáciách.