Obchody Maťove Akcie lákajú na exotické potraviny. Niektorým rodičom ležia v žalúdku

Za úspešnou značkou s vyše 40 predajňami stojí Martin Vyletel.

Martin Vyletel pred svojim prvým obchodom v Šali.Martin Vyletel pred svojim prvým obchodom v Šali. (Zdroj: Eduard Starkbauer)

Martin Vyletel je v mikine s vlastnou podobizňou neprehliadnuteľný. Upravený zovňajšok tohto štyridsiatnika zdobia dlhé zapletené čierne vlasy, štýlové okuliare, rozsiahle tetovania a široký úsmev.

V Šali, kde prežil väčšinu života sa za ním obzerajú okoloidúci, ktorí mu aj napriek vekovému rozdielu neváhajú hovoriť familiárne Maťo. Mnohí ho poznajú osobne, ďalší vďaka sociálnym sieťam obchodu Maťove Akcie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Čau kámo," pozdraví sa žoviálne so zákazníkom, žiadajúcim o pomoc pri výbere instantného ramenu. Troma vetami mu objasní nuansy aktuálnej ponuky. "Uvidíš budeš spokojný," rozlúči sa v momente, keď si stredoškolák odnáša vietnamskú variáciu na cestoviny carbonara. Populárnejšia kórejská je totiž beznádejne vypredaná.

SkryťVypnúť reklamu

"Každý mi vraví, že som našiel dieru na trhu. Myslím si však skôr, že som vytvoril nové potreby," povie úspešný podnikateľ, ktorý sa z osobného bankrotu vypracoval na rešpektovaného zamestnávateľa. Obchod zo siete Maťových Akcií už nájdeme takmer v každom okresnom meste. Celkovo ich je na Slovensku 46.

Cesta usmiateho Maťa k prosperujúcej sieti s nevšednými potravinami nebola zďaleka priamočiara. Našiel si na nej aj nemálo nepriateľov.

Na návšteve u slovenského Willyho Wonku

Martin Vyletel nás privíta v historicky prvom obchode Maťove Akcie v centre Šale. "Na začiatku to tu bolo len takto veľké," hovorí v miestnosti, v ktorej na naše počudovanie tróni drogéria a "zmiešaný tovar". Ani stopa po značkách Monster, PRIME, Haribo, Arizona či Lay´s, ktoré obchod preslávili.

SkryťVypnúť reklamu

"Mám na to zákazníkov naučených roky. Neprestanem to predsa predávať. Výborne nám idú aj napodobeniny značkových parfémov," hovorí Martin pri veži roliek z pestrofarebného toaletného papiera Renova.

Exotické pochúťky, ktorými je sieť známa, nájdeme až vo vedľajšej miestnosti, ktorá kedysi slúžila ako sklad a baliareň všetkého tovaru. Ťažko tomu uveriť.

"V súčasnosti nám v meste stavajú novú veľkú halu aj s kanceláriami. Už keď sme prešli do súčasného tristo-metrového skladu, myslel som si, že je obrovský a v živote ho nezaplníme. Dnes nám je aj ten malý," prezradí Vyletel.

Predajňa v Šali má najširšiu ponuku tovaru na Slovensku a funguje ako laboratórium zákazníckych preferencií. Nečudo, že práve tu naďabíme aj na novinku: ázijské pivá a juhokórejský alkohol Sodžu. Keď sa tu tovar uchytí, Martin ho doobjedná aj pre iné predajne. Len v Bratislave sú 4.

SkryťVypnúť reklamu

Z expanzie do hlavného mesta sa teší aj rodáčka zo Šale Sofia Benková, ktorá ako občasná zákazníčka dokáže porovnať šírku sortimentu. "V Šali je síce viac tovaru, ale aj tu nájdem veci, ktoré v iných obchodoch nemajú. Je to pre mňa také rozptýlenie," hovorí s fľaštičkou majonézovej Srirache.

Akcieschopný Maťo

Martin Vyletel začínal s podnikaním ako dodávateľ potravín pre reštaurácie. Dnešnej krikľavej no zároveň pokornej pýche predchádzal tvrdý pád.

"V 2012 som padol na ústa. Rozviedol som sa, skrachovala mi firma a v 33 rokoch som sa vrátil do detskej izby k mame. Bohužiaľ som nebol ani len na nule. Mal som veľké dlhy. Nevládal som splácať pôžičky a banky mi zobrali byt aj auto," spomína po vyše 10 rokoch.

"Keď sa na to pozriem spätne, nič lepšie sa mi nemohlo stať. Bola to tá najlepšia škola," dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa finančne pozviechal ako obchodný zástupca vo firme dovážajúcej kompóty a konzervy, skúšal to ešte aj vo veľkoobchode s drogériou. "Spoznal som veľa ľudí a po roku a pol som si povedal, že je najvyšší čas mať vlastný obchod a usadiť sa," rozpamätáva sa na to, čo predchádzalo otvoreniu prvých Maťových Akcií v roku 2015.

Drogéria, covid a automaty

Jeho prvý obchod ponúkal spočiatku výhradne drogériu. "Oproti dm som vedel byť aj o 20 percent lacnejší. Keďže som komunikatívny, začalo sa mi dariť," hovorí.

Vyletel neskôr sortiment doplnil aj o nápoje a rozbehol internetový obchod. "Nemal som čo robiť, tak som makal. Po záverečnej som sadol do auta a rozvážal objednávky. Pracoval som aj 15 hodín denne," spomína.

SkryťVypnúť reklamu

Počas pandémie koronavírusu sa osvedčili jeho nadštandardné vzťahy s dodávateľmi. Rúška či rukavice sa mu darilo zohnať rýchlejšie ako lokálnym lekárňam, ktoré ich od neho prišli vykupovať. Úspech oslávil alkoholom.

Nie však doslova. Do portfólia pridal značkové a exotické alkoholické nápoje, po ktorých bol počas lockdownov zvýšený dopyt. "Nápad za milión" v podobe slaných a sladkých zahraničných pochúťok mal pritom ešte len prísť.

"Dcéra s frajerkou boli stále na Tiktoku, ukazovali mi videá influencerov predstavujúcich čokolády a cukríky. 'Tato, toto vo svete letí, ma by si to predávať,' vraveli mi. Pozrel som sa na to a uvedomil si, že by to mohlo fakt fungovať," rozpamätáva sa na prvý impulz.

Expedíciu do tajov zahraničných "snackov" začal skromne a tovar spočiatku nakupoval v inom slovenskom maloobchode. Keď si overil, že ľudia majú skutočne hlad po gastronomickej inakosti, začal oslovovať priamo európskych distribútorov. "Musel som síce nakupovať po paletách, no bolo to lacnejšie," hovorí Vyletel.

SkryťVypnúť reklamu

Aby sa tovaru zbavil čo najefektívnejšie, v apríli 2023 ním začal "kŕmiť" samoobslužné ružovo-tyrkysové automaty. Prvý z nich otestoval, ako inak, v Šali.

"Automaty išli super a aj promo video k nim malo na Tiktoku vyše milión videní. Rozbehol som franšízu, keď som lokálnym podnikateľom zabezpečoval tovar. Začali sme s automatmi, no postupne sa začali ozývať aj vlastníci obchodných priestorov. Práve s nimi to fakt vybuchlo," hovorí s odstupom menej ako roka.

Chodiaca reklama

Maťove Akcie platenú reklamu nepotrebujú. Zákazníci si ich nájdu sami. Ich stránku na Tiktoku sleduje 130 000 a mladšiu Instagram stránku vyše 40 000 ľudí. Vo väčšine postov hrá hlavnú rolu práve Martin Vyletel.

Často sa natáča počas slávnostných "otváračiek" nových obchodov. Keďže ich v roku 2023 otvoril 40, musel sa obracať.

SkryťVypnúť reklamu

"Nechcel som to robiť na diaľku, ale byť priamo na mieste s predavačmi aj zákazníkmi. Robiť im súťaže a promovať to na sieťach," hovorí Vyletel.

Stávka na sociálne siete sa vyplatila. V ankete na vlastnom e-shope až 43% z takmer 14 000 hlasujúcich tvrdí, že sa o Maťových Akciách dozvedeli na Tiktoku.

Sociálne siete pritom nie sú len marketingový nástroj, ale aj zdroj inšpirácie pri novom sortimente. "Ľudia nás dennodenne označujú v komentároch s požiadavkami. Necháme si poradiť najmä vtedy, keď nám jeden produkt spomenie viac ľudí," hovorí Vyletel.

Loading

...

"Každý trh je však inakší. Občas niečo šliape na Západe, no u nás sa to vôbec nepredáva," dodáva pragmaticky. Svedčí o tom aj na sklade ležiaca paleta nepredaných uhorkových čipsov Zombie, od inak mimoriadne obľúbenej značky Takis.

SkryťVypnúť reklamu

Martinovi trvalo, kým si zvykol, že sa jeho tvár stala symbolom značky. Dnes ho už teší, keď mu sediac v reklamne polepenom Mustangu ostatní vodiči priateľsky blikajú. "Kúpil som si Ameriku, veď mám aj americké produkty," komentuje výber športového vozidla.

Okrem amerického auta zdobí Martinova ilustrovaná tvár aj tričká, mikiny, podložky pod myši, vlastnú kolekciu nápojov, zrnkovú kávu a čoskoro aj pukance do mikrovlnky. "Spoluprácu nám ponúkal aj výrobca proteínových tyčiniek. Tie však dnes robí každý. Nechcem sa po nikom opičiť," prezrádza.

Kontroverzný a ikonický PRIME

Väčšinu sortimentu Maťových Akcií tvoria na Slovensku ojedinelé produkty, najmä z USA a Ázie. "Japonské čipsy Lay´s sa predávajú viac, ako tie vyrábané v Poľsku. Sú trojnásobne drahšie, ale majú lepší cveng," vysvetľuje Vyletel.

SkryťVypnúť reklamu

Obľúbencami sú aj kuriózne produkty ako cukríky Toxic Waste, čipsy s príchuťou kačacích paprčí, či čokoláda v tvare marihuanových "šišiek". Jedným z hlavných pilierov obchodu sú limitované edície sladených nápojov ako Monster či Coca-Cola.

Maťove Akcie ako prvý obchod v strednej Európe predávali obľúbený a kontroverzný nápoj influencerov PRIME. "Spočiatku ho vyrábali iba v Amerike, no nestačili dopytu a cena sa navyšovala. Na popularite sa nabaľovali aj priekupníci a na Amazone sa fľaša bežne predávala aj za 40 dolárov," spomína na začiatky Vyletel.

Najdrahší PRIME "made in USA" z limitovanej edície dnes stojí "len" 10,90. Bežnejšie a medzičasom už v Európe vyrábané typy hydratačnej vody stoja okolo dvoch eur.

SkryťVypnúť reklamu

"Zákazníci vedia, za čo si priplácajú. Sami mi volajú, že vyšiel nový druh a pýtajú sa, kedy ho budem mať. Keď ho predstavia v Amerike, príde mi 150 správ, kedy ho donesiem."

PRIME vyrába okrem hydratačných aj energetické nápoje. Ich predaj je už z dôvodu vysokého obsahu kofeínu na Slovensku zakázaný. Martin Vyletel ho pritom prestal predávať ešte pred rozhodnutím úradov. Stopku mu vystavil po vlne kritiky od znepokojených rodičov.

"Nebola to veľká dilema. Nestálo nám to za tú kritiku. Pravdupovediac navyše energeťáky od PRIME nikdy veľmi nešli. Ľudia si kúpili jednu plechovku, odfotili sa s ňou a zavesili to na siete. Páčilo sa im, že pijú to isté ako zahraničné hviezdy."

O popularite hydratačnej verzie nápoja svedčia aj stredoškoláčky Daniela Jakubeková a Sára Jusková. "Maťove akcie sú veľká vec. Nám je to skôr jedno, ale spolužiaci to dosť riešia. Najviac fičia Takisky, cukríky Sour Patch a práve Prime. Učiteľ angličtiny prišiel minule na hodinu s fľašou, a tak ho teraz všetci voláme Prime," smeje sa Sára.

SkryťVypnúť reklamu

Najkyslejšie, najpálivejšie, najslanšie...

Spoločenský tlak v skupinách rovesníkov nielen na školách vytvára aj dopyt po špecifických produktoch zvláštnych chutí. Popularita tzv. potravinových výziev stúpa aj vďaka sociálnym sieťam.

Do kategórie nevšedných potravín patrí okrem pikantnej americkej nakladanej uhorky značky Van Holten´s, aj najštipľavejší balíček čipsov či extra kyslé japonské cukríky. Maťove akcie v týchto týždňoch začínajú aj s predajom vlastnej ultra-kyslej malinovky.

"Budeme to robiť ako prví na svete a chceme preraziť minimálne na európskych trhoch. Dnes ľudia milujú challenge, keď to dobre spropagujeme, nevidím dôvod, prečo by to nešlo," nadieva sa Martin Vyletel.

Trend potravinových výziev si všíma aj predavač bratislavského obchodu Rudolf Bában. "Deti dnes hrozne ľúbia štipľavé. Hecujú sa v tom, aby zjedli čo najpikantnejšie veci. Starší to majú naopak," hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Najštipľavejší čips od českého výrobcu musel pritom na základe európskeho systému Rapid Alert obchod prednedávnom okamžite stiahnuť z ponuky. "Predávalo sa to dva roky a zrazu prišli na to, že je v ňom prekročené množstvo kapsaicínu. Keď je niečo zakázané, nemôžeme to predávať," konštatuje Martin Vyletel.

Kto nakupuje v Maťových Akciách

Hoci sa z marketingovej prezentácie aj portfólia môže javiť, že zákazníkmi Maťových Akcií sú prevažne deti, nie je to tak. "Podľa nášho prieskumu tvoria asi 50 percent zákazníkov dospelí," prekvapí nás Martin Vyletel.

Podľa predavača Rudolfa Bábana má väčšina zákazníkov okolo 20 rokov. "Sem tam prídu aj ľudia nad tridsať a výnimočne aj dôchodcovia. Tí si kupujú sladkosti ako Oreo a doma si chrumkajú pri televízore," poznamenáva.

SkryťVypnúť reklamu

Zákazníci nad 30 rokov vraj uprednostňujú sekciu ázijských pochúťok. Martin Vyletel pre nich plánuje rozšírenie ponuky o ingrediencie na sushi či typickú fermentovanú kapustu kimchi vlastnej značky.

Zákazníčka Veronika Hyčková, ktorá obľubuje ázijské potraviny sa tomu iste poteší. "Americké cukrovinky aj limonády mi pripadajú príliš sladké. Mám radšej japonské veci. Dnes som si tu kúpila Mochi koláčiky a nápoj Mogu Mogu," pochváli sa.

Niektorým dospelým leží obchod naopak v žalúdku. Rodičom zvykne prekážať, že v sortimente prevládajú ultra-spracované produkty s vysokým obsahom cukru či aditív. Martin Vyletel kritiku vníma, no pozerá sa na ňu z podnikateľského odstupu.

"Na sociálnych sieťach mi vyčítajú, že cielim na deti. Súhlasím, že by nemali konzumovať tri energeťáky a jedny čipsy denne. Rovnako si ich však kúpia v Tescu, Lidli alebo na pumpe. Nechápem, prečo útočia práve na mňa. Som predovšetkým obchodník. Keď sa produkt predáva, dám si ho do výkladu, no nikoho nenútim vstúpiť dnu," hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Sám je otcom dvoch detí a je presvedčený, že ak majú potomkovia nesprávne stravovacie nároky, je to chybou výchovy rodičov. "Pracuje u nás môj syn, ktorý nebol v živote opitý ani nefajčí. Nikdy som na neho netlačil, len sme sa rozprávali," načrtáva.

Martin pozná chute svojich zákazníkov a do segmentu zdravej stravy sa nepúšťa. "Darmo budem mať v obchode ekologickejšie veci, ak o ne nemajú zákazníci záujem," vysvetľuje neúprosnú podnikateľskú logiku. "Zatvoril by som trocha ústa kritikom, ale prerobil by som na tom."

Zákazníčka bratislavskej predajne Katka Bugárdi je zmierená s tým, že sortiment predajne spadá do kategórie guilty pleasures. Svedčí o tom aj jej nákup. "Prišla som kvôli čedarovým pukancom, no nakoniec som kúpila Reese's, Dr. Pepper Cherry, japonské koláčiky Mochi a extra-kyslé cukríky," predstavuje svoj úlovok.

SkryťVypnúť reklamu

Časté kontroly a znepokojené matky

Nevôľa časti verejnosti sa prejavuje aj na sociálnych sieťach, kde proti ponuke obchodu broja predovšetkým znepokojení rodičia. Takmer každý nový príspevok Maťových Akcií zaplavia desiatky komentárov, kritizujúce množstvo farbív či aditív a vysoké ceny.

Sortiment Maťových Akcií si na paškál zobrala aj influencerka Siliva Škultéty. Tvrdí, že obchody ako Maťove Akcie cielia zámerne na deti z prvého ročníka základných škôl, ktorým predávajú "potravinové jedy". Deti si podľa Škultéty konzumáciou niektorých produktov, dokážu dlhodobo poškodiť zdravie.

Loading

...

Martin Vyletel si na podobnú kritiku stále zvyká. "Nemám nič proti tomu, keď mi niekto príde do predajne a povie, čo sa mu nepáči. Je však iné, ak na mňa niekto útočí na internete a vraví, že sme chemická továreň. Nemyslel som, že ak budem predávať sladkosti, vzbudím reakcie ako pašerák drog," hnevá sa.

Obchody siete boli počas minulého roka častým terčom kontrol hygieny a veteriny. "Mávali sme 2-3 návštevy týždenne. Zobrali nám z každej veci päť kusov, že musia ísť do laboratória. Bolo to extrémne, no predávame len v Európe povolené produkty. Pokuty sme platili len za chyby na etiketách. Mám pocit, že na nás boli zaťažení. Posledné mesiace to našťastie trocha opadlo," zamyslí sa Vyletel

Maťove Akcie sa majú už čoskoro rozrásť do susedných krajín. Dôležitou súčasťou ponuky sa má čoskoro stať aj alkohol. Do predaja náplní do e-cigariet či žuvacieho tabaku sa však Vyletel púšťať nechce. "Ponúkali nám aj THC cigarety v sklenených dózach. Odmietli sme, bolo to pre nás za hranicou."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu