Patrím medzi ľudí, ktorí nehanebne počúvajú koledy od októbra. Uvedomujem si, že viac-menej spoločensky tolerované je to až koncom novembra, predsa len sa už začínajú aj vianočné trhy.
No v tomto období sa začína ešte niečo: cuffing season. Studené mesiace sú už dlhodobo považované za obdobie usadenia sa, hoci len na pár mesiacov, v trvalejšom romantickom vzťahu.
Tento pojem sa napevno usadil v angličtine okolo roku 2011, keď bola v Urban Dictionary publikovaná prvá definícia. Podľa magazínu Dazed to znamenalo ľudí, ktorí počas jesene a zimy ocitnú "spútaní" (cuffed) vážnym vzťahom, hoci za iných okolností by boli radšej slobodní.
V dnešnej verzii slovníka stojí len jednoduché "Chladné obdobie, keď sa všetci spájajú, takže sa uspokojíte s novým bf/gf výrazne pod úrovňou vašich štandardov".
A práve o znižovaní úrovne štandardov a o tom, že na to možno máme aj vedecké vysvetlenie, ti dnes chcem povedať.
Neboj sa, prinášam ti aj štandardné tipy na knihy či hračky. Práve čítaš 35. vydanie Come Closer, newslettra o sexe, vzťahoch a sexuálnom zdraví.
Vychádza každý štvrtok a informácie v ňom vychádzajú z nových vedeckých výskumov, relevantných prieskumov verejnej mienky alebo z aktuálnych trendov na zoznamkách či na sociálnych sieťach.
Ak chceš, môžeš ho dostávať aj priamo e-mailom, stačí, keď sa prihlásiš na odber cez tento link.
Budúci týždeň budem na konferencii o menštruačnej chudobe. Newsletter budem posielať až v piatok.
Začala sa cuffing season, obdobie zimných románikov
Cuffing season sa v roku 2017 dostalo na shortlist slov roka podľa Collins Dictionary. Je to paradox, pretože keď sa pozrieme na dáta napríklad zo zoznamiek, tak práve na jeseň tam pribúda veľa slobodných ľudí. To by naznačovalo, že sa naozaj chcú silou-mocou s niekým zoznámiť a prezimovať.
Ale zas viaceré zoznamky ukazujú, že mnohé rozchody nastávajú začiatkom jesene. Staršia analýza facebookových statusov (ešte z čias, keď sa takto rozchody oznamovali) tiež ukazuje, že september je prekliaty mesiac pre lásku.
Ktorým dátam teda veriť? Je vôbec cuffing season skutočná alebo si to len namýšľame?
Podľa magazínu Dazed tomuto pojmu veľmi napomáha meme kultúra okolo neho. "Zdá sa, že každý deň existuje nový termín na správanie súvisiace so zoznamovaním," hovorí pre magazín psychologička Marisa Cohen.
Podľa nej ľudia chcú veci zaškatuľkovať, pomenovať vzorce správania. Keď si ľudia na sebe všimnú zmenu v chladnom období, pripíšu to cuffing season, a už keď raz tá nálepka existuje, ľudia začnú cuffing season každoročne aj očakávať.
Je to proroctvo, ktoré sa samo napĺňa.
September pre rozchody či zhody (na zoznamke) tiež nie je náhodný dátum. Pre mnohých je to taký malý nový rok, začiatok niečoho nového, preto je podľa magazínu prirodzené, že prehodnocujeme staré vzťahy.
Podľa psychológa Martina Graffa z univerzity South Wales existuje aj evolučné vysvetlenie pre nutkanie popárovať sa na zimu. "V našej evolučnej minulosti mohlo byť pútanie sa nevyhnutné na prežitie. Spoločnosť by ľuďom poskytla teplo a možno aj niekoho, kto by ich pomohol chrániť," vysvetľuje vo svojom článku pre The Conversation.
Okrem toho, muži majú zvyčajne vyšší testosterón v studených mesiacoch, čo by tiež mohlo vysvetľovať zvýšenú snahu nájsť si sexuálnu partnerku alebo partnera.
Aj Graff spomína spoločenské podmienky, ktoré k usádzaniu vedú: v zime máme vianočné a novoročné večierky, a vyššia miera socializácie zvyšuje šancu na to, že nám niekto padne do oka a my jemu taksito.
Navyše, mnohí jednoducho nechcú byť osamelí, obzvlášť v období sviatkov. Ukazuje to aj prieskum stránky dating.com, podľa ktorého až 60 percent ľudí využíva randenie na boj s úzkosťou a smútkom.
Ozaj, o ľudskej potrebe všetko vzťahové nejako zaškatuľkovať som už pre Closer písala. Prečítaj si to.

V súvislosti so vzťahmi a ich trvácnosťou aktuálne pracujem na ankete o zásnubách. Zaujíma ma, kedy je podľa teba už čas "pokľaknúť": po roku, po troch, po piatich? Ak sa chceš podeliť o svoj názor alebo osobnú skúsenosť, pošli mi mail na timea.krauszova@closer.sk alebo sa mi ozvi na Instagrame.
Hot tipy a novinky
Herečka Florence Pugh prehovorila o svojom rozhodnutí dať si zamraziť vajíčka. Viedla k tomu jej endometrióza a syndróm polycystických ovárií.
Týmto procesom som si prešla tiež, ak chceš o ňom vedieť viac, prečítaj si môj starší článok.

Japonský poslanec navrhol zákaz vydaja po 25 a povinné odstránenie maternice po 30. Za svoje slová sa už ospravedlnil.
Naoki Hyakuta, zakladateľ Konzervatívnej strany v Japonsku, tieto nápady podľa Yahoo News vyslovil počas relácie s tým, že by mohli pomôcť zvýšiť demografickú krivku. Ženy by sa mohli vydávať len do 25. roka života a po 30. roku by im povinne urobili hysterektómiu, teda odstránenie maternice. Dodal, že by pomohlo aj obmedziť vzdelávanie žien po osemnástke, aby sa mohli sústrediť na rodičovstvo.
Z môjho pohľadu týmto chce donútiť ženy mať deti v hesle "skôr alebo vôbec", no prakticky tým nevyrieši žiadny z dôvodov, prečo demografická krivka klesá. Tá totiž nesúvisí s tým, koľko žien otehotnie alebo koľko žien donútime donosiť deti a porodiť ich v konkrétnom veku.
Klesá, lebo deti mať nechcú a nemôžu: nemajú z čoho, nemajú kedy, nemajú kde. Chýba bývanie, dostupné vzdelávanie, podpora rodičov finančne, ale aj v infraštruktúre práce či zdravotníctva.
Hyakuta sa ospravedlnil s tým, že šlo len o hypotetické nápady a že on osobne tieto návrhy nepodporuje. Vraj išlo len o sci-fi, ktorým chcel zvýrazniť problém klesajúcej demografickej krivky.
19. novembra bol Medzinárodný deň mužov. Ak si muž, tak ti blahoželám!
Na našom Closer instagrame sme k tomuto dňu pripravili príspevok rovnako na MDŽ a zozbierali sme niekoľko stereotypov, ktoré sa stále v našej spoločnosti ohľadom mužov držia.
20. novembra bol Medzinárodný deň pamiatky obetí transnegativizmu.
Nekončíme s medzinárodnými dňami a tento dôležitý som nechcela vynechať. Pripomína transrodových, nebinárnych a inak rodovo nekomformných ľudí, ktorí zomreli následkom nenávisti a predsudkov.
Transrodoví ľudia sú jednou z najvylučovanejších skupín v rámci spoločnosti aj v rámci LGBT+ komunity. Čelia nepomerne vyššiemu riziku verbálnych aj fyzických útokov. Aj preto som vďačná, že som si mohla prečítať a napísať o knihe Pageboy: ide o memoár herca Elliota Pagea.
"Keď je vaša existencia neustále predmetom debát a popierania, vyčerpáva to," píše v záverečných kapitolách Page. Ostáva dúfať, že jeho úprimná spoveď pomôže aj ďalším transrodovým ľuďom, ktorí čelia nedôvere a popieraniu ich identity.
Prečítaj si môj text o jeho skúsenostiach.
Začali sa Black Friday výpredaje na erotické hračky.
Keby som si chcela vybudovať svoju zbierku, kúpim toto, toto alebo toto. Ale vždy zváž, koľko si môžeš dovoliť minúť. Viac orgazmov ti prinesie aj táto moja článková séria a je to lacnejšie.
Social media post týždňa
Organizácia Konsent krásne spracovala mýty a fakty o penise. Schválne si pozri, či tam nenájdeš niečo, čomu stále veríš, a pritom to nie je pravda.
Ak ti tento newsletter niekto preposlal, alebo ho čítaš online a Come Closer ešte neodoberáš, môžeš to napraviť na tomto linku.