Golden retriever boyfriend (podľa plemena psa zlatý retriever, ďalej len GRB) nie je nový výraz, no zažíva staronovú slávu na internete. Už roky sa ním ohadzujeme a označujeme ním konkrétny typ muža.
Populárnym príkladom je Travis Kelce, futbalista, ktorý momentálne randí so speváčkou Taylor Swift.
V poslednom období však #goldenretrieverboyfriend dosahuje stámiliónové pozretia a tiktokové účty sa prepĺňajú videami, ktoré údajne zachytávajú správanie ich frajerov a manželov ako „zlatých retrieverov“. Čo to vlastne znamená, keď označíme muža za GRB?

Ako spoznáš zlatého retrievera
Najlepšiu definíciu ponúkajú samotné videá na Tiktoku: GRB je muž, ktorý je milý a láskavý, nehanbí sa prejaviť emócie a je plný optimizmu. Je to frajer, ktorému úprimne chýba priateľka počas dňa stráveného v práci a už z autobusu jej nadšene kýva:
Loading
@holly_burt
Zároveň sú títo muži nielen zlatí, ale občas aj trochu naivní. No vždy robia veci s dobrým úmyslom, ako tento dobrák, ktorý domov priniesol vložky z krídelkami... doslova:
Loading
@jennandtoni
Osobitnú kategóriu definícií ponúka Urban Dictionary, kde ich môžu navrhovať používatelia. Podľa jedného z nich je to jednoducho hlúpy názov, ktorý by ľudia mali prestať používať.
Ale ono to až tak ľahko nejde: už niekoľko rokov sa názov objavuje na internete a určite poznáš viacerých GRB z filmov a seriálov.
Nádherným príkladom je Ken z filmu Barbie, ktorý bezpodmienečne, slepo a sladko miluje Barbie. Ale nehynúcu lásku na plátne prejavoval trebárs aj Peeta vo filmoch Hunger Games, ktoré na TikToku v roku 2023 ožili vďaka novému filmu.
A zrejme najlepším príkladom GRB, ktorý bude ľúbiť ženu, aj keď ho tá nechce, je Jacob Black z Twilightu. Jeho predstaviteľ Taylor Launtner je tiež nositeľom titulom GRB a, paradoxne, jedným z dôvodov je jeho bývalý vzťah so speváčkou Taylor Swift. Tá dnes už tvorí dvojicu Swift-Kelce, no s Launtnerom majú dobrý vzťah a fanúšikovia ho často nazývajú jej najlepším bývalým.

Prečo o mužoch hovoríme ako o psoch
Magazín GQ tomu dal ešte presnejšiu definíciu, GRB je muž, ktorý obráti každú situáciu na dobré a je plný lásky a radosti. Vychádza pritom z opisu povahy zlatého retrievera: má láskavú povahu, skvele vychádza s ľuďmi aj so zvieratami, je inteligentný a tiež poslušný, opisuje web Spokojný pes.
„Zlatý retriever je inteligentný, dobromyseľný pes, ktorý je dychtivý potešiť svojho pána,“ dodáva web.
Magazín však rozlišuje aj štyri ďalšie „plemená“ partnerov:
Rotvajlera, ktorý navonok vyzerá ako tvrďas, ktorý neznáša všetkých, okrem svojej frajerky, hoci má srdce zo zlata.
Dobermana, ktorý je presvedčený o tom, že frajeri sú v prvom rade ochrancovia, ktorí majú partnerky zabezpečiť, niekedy to s tým chránením a zabezpečovaním až preháňajú.
Nemeckého ovčiaka, ktorý je zlatý a verný a dobre vychádza s okolím, no stačí jeden krok vedľa a premení sa na agresívneho, najmä ak chráni niekoho blízkeho.
Barzoja, ktorý nie je stereotypne príťažlivý, no je inteligentný, slušný a rešpektuje svoju partnerku.
Samozrejme, muži nie sú zvieratá a dokážu mať aj mix vlastností, ale to je už príliš detailná odpoveď a tie sociálne siete nemajú radi.
Ani odborníčke na vzťahy sa takéto nálepkovanie nepozdáva.

Internetová posadnutosť nálepkovaním
Na prvý pohľad sa trend GRB snaží romantizovať zdravé, milé vzťahy. Keď sa však pozrieme hlbšie, vidíme, že tento trend chváli celkom bežné a normálne ľudské vlastnosti. Všímavosť, zaľúbenosť, milá komunikácia, podpora partnera či partnerky, to nie sú prehnané alebo extrémne očakávania. Niektorí ľudia sa tak pýtajú, či nie je trend skôr na škodu.
Loading
@shanndetrick
„Zdá sa mi dosť smutné, že v modernom randení je milý človek označovaný za zlatého retrievera, ako keby bolo také zriedkavé mať človeka, ktorý je láskavý a milujúci,“ povedala pre Business Insider Annie Zimmerman, psychoterapeutka pôsobiaca v Londýne, ktorá sa venuje vzťahom.
Tiež poukázala na to, že muži, ktorí sú pozorní a ohľaduplní, sú za tieto vlastnosti oslavovaní, zatiaľ čo od žien sa jednoducho očakáva, že ich budú stelesňovať. Na druhej strane víta odklon od „bad boys“ smerom k dobrým mužom, ktorí sú emocionálne zrelí.
„Prečo nehovoríme o golden retriever girlfriends?“ nadhodila psychoterapeutka otázku a pýta sa, či by sme miesto pozitívnych vlastností na žene „typu zlatého retrievera“ nevyzdvihovali, že je príliš závislá od frajera a vyžaduje priveľa pozornosti, ako negatívne vlastnosti.

Problematický môže byť aj náš sklon všetko označiť konkrétnym termínom. Môže to viesť k tomu, že si nájdeme dokonca až psychiatrickú diagnózu len "pomocou" sociálnych sietí.
V oblasti vzťahov to môže byť kontraproduktívne, pretože ak človeka zaškatuľkujeme, môže nás (nepríjemne) prekvapiť, keď zo škatuľky vybočí. Nálepka tiež môže partnera či partnerku obmedziť až tak, že sa bude báť prejaviť svoje skutočné ja.