Ahoj, moje meno je Radka a ty čítaš trináste vydanie newslettra Happy Hour. Po týždňovej prestávke ti opäť porozprávam o dianí v popkultúre a vo svete, o ktorom (ne)potrebuješ, ale tak trochu chceš vedieť.
Dnes o sundress season a o tom, prečo mužom každý rok odletí dekel, keď vidia letné šaty. Ale aj o tom, ktoré mesto je najlepšie pre život mladých ľudí. Hint, je to relatívne blízko.
Ale najskôr, minulý týždeň Highsnobiety napísali ódu na šnúrové slúchadlá, tak dúfam, že si ich nevyhodil/a, keď všade písali, že si máš kúpiť Airpody. Uniqlo banana bag je už niekoľko rokov absolútne všade. Lana del Rey robila rozhovor s Billie Eilish pre Interview. Prehliadka Jacquemus na Capri bola že oooooh!!! Farba leta je butter yellow, ale Dua Lipa na Capri v akvamarínových šatách Jacquemus hovorí niečo iné. Prečítaj si o značke Birkenstock a ak potrebuješ tenisky, vyber si z týchto modelov. Podľa internetu sa nám momentálne páčia muži, ktorí vyzerajú ako hlodavci, prečítaj si o hot rodent trende (ktorý sme nepotrebovali).

Minulý newsletter bol o super úspešnom príbehu rozprávky Peppa Pig. Ak Happy hour ešte neodoberáš, urob tak na tomto linku.
Prečo sú muži posadnutí letnými šatami?
Titulok ako zo ženského magazínu, ale vysvetlím.
Dostala som sa na tiktoku k videu "It´s almost sundress season" (Začína sa sezóna letných šiat). Muž na videu vyčkáva pri dverách, váľa sa šťastný na trávniku a smeje sa za tónov piesne Pocket full of sunshine od Natashe Bedingfield. Potom k ďalšiemu, ktorý rovnako upozorňuje na leto spojené s týmto kusom oblečenia. Magazín Vox na konci mája priniesol text o zvláštnej obsesii mužov týmito šatami.
Loading
@daytonmodderman
Sundress sú šaty, ktoré obopínajú driek a pod pásom pokračujú do voľnej rozviatej sukne. Slovenčina nemá ekvivalent pre slovo sundress, a pojem "letné šaty" je skôr zovšeobecňujúci. Ďalej budem teda používať anglický výraz, verím, že to prežiješ.
Vox ich zaraďuje medzi tzv. horny pieces (sexi kúsky oblečenia). Ak by sme hľadali ich mužský ekvivalent, na internete som sa dopátrala k sivým teplákom alebo k ultra krátkym šortkám, v ktorých chodí behať Paul Mescal. Napriek tomu, že jeho fotografie kolujú celým online svetom, nedostalo sa mu takej pozornosti ako šatám.
Táto téma by nikoho nemusela trápiť, keby obdiv k ženskému telu zahalenému do jedného kusa látky nehraničil s mizogýniou. Niektorí totiž tvrdia, že sundress sa im páčia práve preto, lebo ponúkajú easy access- voľný vstup.
Kde sa vzali sundress?
V komentároch pod videami sa rozchádzajú názory, ako by mali typické sundress vyzerať. Sú krátke alebo dlhé? Majú mať rukávy a obopínať postavu ako populárny model šiat Skims, značky Kim Kardashian. Alebo skôr ladia k milk maid šatám, s riaseným topom a obtiahnutým driekom?
Najviac videní má video od creatora Randy Trembackiho, ktorý dal dvojminútovú prednášku o tom, čo konkrétne myslia muži, keď sa povie sundress.
História sundress však siaha ďalej ako po minulé leto, až do povojnovej Ameriky. Tiktokerka Nikki Martin, ktorá pracuje v módnom biznise, spomína vo svojom videu tri mená. Carolyn Schnurer oslobodila ženy od korzetov a vytvorila spevnený vršok, v ktorom sa dalo dýchať, šaty sa v páse jemne rozširovali.
V druhej polovici 40. rokov tvorila aj Claire McCardell, ktorá Diorovmu modelu New look (bohato vrstvenej a vypchávkami podloženej, mimoriadne ťažkej sukni a saku s ultra úzkym pásom) kontrovala ľahkými zavinovacími šatami. Model obtiahol vršok, no vďaka hustému našívaniu vrstvenia sa po zavinutí sukňa nafúkla, pričom si zachovala ľahkosť, píše sa na stránke MET.
Ďalšie významné meno v histórii sundress zastáva Lilly Pulitzer. Spoločenská persóna a vymetačka floridských beach clubov sundress skrátila nad kolená a dodala im áčkovú siluetu, typickú pre 60. roky. Jej zákazníčkou bola napríklad aj Jackie Kennedy.

Ale kde je problém?
Ženy sa pýtajú a analyzujú, prečo sa mužom sundress tak páčia. Jedna z používateliek je presvedčená, že za ich obdivom stojí predstava dámičky, nežnej ženy, ktorú treba ochrániť. Ako ďalší dôvod uvádza, že šaty sú "perfektnou kombináciou obtiahnutého a voľného". Ladne odhalia dekolt a nohy, no nie sú prvoplánovo vyzývavé.
Zaujímavý je aj pohľad ďalšieho užívateľa, ktorý vo videu vyzdvihuje schopnosť letných šiat podčiarknuť osobnosť ženy. Ako sám hovorí „osobnosť žiari priamo cez oblečenie“. Duh?
Ďalší ako rekvizitu použije svoju mierne rozpačitú priateľku a ako s ňou mece zo strany na stranu, odporúča ženám, aby si kúpili všetky letné šaty. Lebo "the hype is real". Urobte svojmu mužovi láskavosť a kúpte si všetky, hovorí nadšenec.
Oveľa znepokojivejšie sú však komentáre na reddite alebo v staršom článku magazínu Glamour, kde niektorí hovoria, že sundress sú vábivé, sexy a "one step from a nightie" (na jeden krok k sexu na jednu noc).
Denník Financal Times uverejnil report, podľa ktorého sa muži a ženy generácie Z rozchádzajú v hodnotových názoroch. Ženy sú podľa neho progresívnejšie a mužov to viac ťahá k pravici. Moja kolegyňa Tímea tento report dávnejšie prebrala so sociologičkami.

Nie všetky výstupy amerického výskumu sa potvrdili aj u nás na Slovensku, sociologičky sa však zhodli, že sociálne siete napomohli rozšíreniu mizogýnie. Svedčí o tom popularita Andrew Tatea a jeho lokálnych verzií.
So sundress to súvisí spomínaným sexualizovaním a "vtipkovaním" o rýchlom prístupe k ženskému telu. Ale aj komentovaním, že už nenosíme toľko farebných krátkych šiat ako kedysi, tento pán na tiktoku sa nad nedostatkom sundress v uliciach rozčuľoval už začiatkom mája tohto roku.
Takisto sa rozšíril "nešvár" v podobe trad wife životného štýlu, s tým ruka v ruke ide aj odievanie. Mnoho trad wives influenceriek vidíš miesiť cesto práve v milkmaid dresses.
Aj o nich písala Tímea, prečítaj si to tu.

Problém nie je v tom že by sme tieto šaty nechceli nosiť alebo že by nám prekážali komplimenty, problém je politika vzťahu a moci, ktorú do ich nosenia vnášame.
Tak veľmi sa vám páčia sundress? Noste ich aj vy!
Či už sa milovníci konzervativizmu rozčertia alebo nie, New York Times napísal tému z pohľadu mužov, upozorňuje že sundress nie sú len výsadou žien. V šatách sa objavil Harry Styles na titulke Vogue, ale vystúpil v nich aj Kid Cudi v Saturday Night Live (bola to pocta Kurtovi Cobainovi z Nirvany, ale ráta sa).
Letné šaty sú tým najlepším a najpraktickejším kusom letného oblečenia, že v tom vyzeráme hot, je už len príjemná pridaná hodnota. Pre nás.
Ak práve jedny hľadáš, ja by som nakupovala v Alohas, Reformation alebo Revolve. Na záver anketa, skromne ma zaujíma, ako veľmi je pre teba dôležité, či druhí ľudia ocenia tvoj outfit?
Ako veľmi je pre teba dôležité, aby druhí ocenili tvoj outfit?
Hlasovanie otvorené:
od: 16.06.2024 10:30
TLDR:
Môžete tu robiť všetko. Prečo je Litva najlepšia krajina na život pre mladých?
Určite si ešte pamätáš na svetový report šťastia , ktorý vyšiel v marci tohto roka. Denník The Guardian si spomedzi najšťastnejších krajín vybral Litvu. Práve tam svoj život mladí ľudia do 30 rokov ohodnotili na 7,76 bodu zdesiatich, čo krajinu dostalo na prvé miesto.
Reportér Guardianu sa vybral do Vilniusu, ktorý aj miestne turistické kancelárie komicky nazývajú Bod G Európy. Vieš, že tam niekde je, ale nevieš presne kde.
Mladí respondenti vyzdvihujú najmä lacné alebo bezplatné školstvo, možnosť čerpania rôznych dotácií na umelecké projekty, ale aj relatívne lacné jedlo a pitie.
Mladí Litovčania sú podľa prieskumu šťastnejší ako ich staršia generácia. Jeden z dôvodom, prečo to tak je, je podľa profesora psychológie fakt, že nezažili obdobie sovietskeho režimu. Ako však ďalej v texte pokračuje mladá Litovčanka, sú veľmi politickí a s vojnou na Ukrajine za dverami pociťujú strach.
„Rastieme s pocitom, že všetko pekné, čo v živote máme, nám môžu v jednom momente vziať,“ hovorí. Takisto má pocit, že ľudia v zahraničí občas zabúdajú, že na Ukrajine je vojna a to ju desí.
Na všeobecnej radosti uberá aj zanedbávanie mentálneho zdravia, v roku 2020 mala Litva najvyšší počet samovrážd v EÚ. Jedna z respondentiek hovorí, že problém je citeľný najmä u staršej generácie, jej mama napríklad neverí, že mentálne zdravie je v krajine problém.
Reportáž ponúka pekný pohľad na to, ako sa číselný údaj v prieskume šťastia premieta alebo nepremieta do skutočného života ľudí v krajine.
Úplne najviac ma dostala posledná veta, keď sa 29 ročného respondenta popíjajúceho pivo opýtali, či je najšťastnejší človek na svete. Odpovedá, že najšťastnejší asi nie, ale je relatívne šťastný. „Cítim, že k niečomu smerujeme, nestagnujeme.“
Mladí Slováci do 30 rokov svoju krajinu hodnotením umiestnili na 38.priečku.
Dočítal/a si newsletter Happy hour, ak sa ti páčil, zapni si odber a budeš happy každý pondelok.