Pamätáš si ešte časy, keď sa tenisky nosili len do posilňovne? Ani ja nie. Zo športovej obuvi sa za posledných pätnásť rokov stala dominanta šatníka. Tie najpopulárnejšie modely však vznikli dávno predtým a boli piliermi štýlov, ktoré definovali rôznorodé subkultúry.
Closer ti prináša niekoľko nadčasových modelov, ktoré v posledných rokoch chytajú druhý dych.

Onitsuka Tiger Mexico 66
Príbeh japonskej značky Onitsuka Tiger siaha až do roku 1949. V povojnovom Japonsku neboli žiadne značky, ktoré by sa venovali športovej obuvi. Z istej strednej školy prišiel dopyt po basketbalových teniskách, v ktorých by sa dalo svižne pohybovať na palubovke. Kihachiro Onitsuka takéto tenisky navrhol a japonský basketbalový tím ich nosil na všetky olympiády od roku 1956 do 1980.
Čo mnohých ľudí mätie je ikonický "asics pásik”, ktorý nájdeš napríklad na modeli Mexico 66. Onitsuka model navrhol v roku 1966 a vtedy prvýkrát použil aj známy "pásikový dizajn". Tenisky sa stali vyhľadávaným artiklom a o dva roky neskôr ich nosila japonská reprezentácia na olympijskych hrách v Mexiku. Správne šípiš, bol to tak trochu Onitsukov plán.
V roku 1977 sa spoločnosť premenovala na Asics Corporation a niekedy v tom čase značka Onitsuka Tiger odišla na dočasný odpočinok.
Mimochodom, Asics je skratka a znamená Anima sana in corpore sano, čo znamená "mal by si sa modliť za zdravé telo a zdravú myseľ".
Druhý dych chytila v roku 2002 a do popkultúry ju navždy zapísal Quentin Tarantino. Režisér do žltého páru tenisiek Onitsuka Tiger obul Umu Thurman vo filme Kill Bill.

Nike Cortez
Plynule prejdeme k Nike a modelu Cortez, aj ten totiž pochádza z dielne Onitsuku. Distribúciu japonskej značky v USA mala v 60. rokoch na starosti spoločnosť Blue Ribbon Company, predchodca značky Nike.
Firmu viedol úspešný tréner Bill Bowerman. Poprosil Onitsuku, aby mu navrhol tenisky na atletiku, ktoré by mali vačšie odpruženie. Onitsuka vytvoril dva modely, z ktorých potom vznikol model Tiger Cortez.
Keď neskôr vznikla značka Nike, Bowerman v zmysle hesla "just do it” začal model vyrábať ako Nike Cortez, namiesto pásikov pridal svoju “fajočku”. Ako píše francúzsky L´Officiel, Kihachiro Onitsuka to zistil náhodou pri návšteve továrne.
Firmy sa súdili, avšak súd rozhodol, že obe môžu vyrábať daný model, no len Nike má právo na názov Cortez. Onitsuka ho preto premenoval na Corsair.
Cortezky od Nike majú v súčasnosti väčšiu popularitu, Onitsuka Tiger mladú generáciu zaujal skôr modelom Mexico 66.

Asics Gel-Kayano
Dad shoes alebo ugly sneakers (trend škaredých tenisiek) tu bol odjakživa, no do populárnej módy sa dostali až v poslednej dekáde. Názov vznikol okolo roku 2010 a charakterizuje teniskovú obuv, ktorú nosili muži v strednom veku, otcovia, v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch.
Tenisky sú mohutné, ale ľahké, s hrubou a širokou podrážkou. Zvyčajne sú šité z brúsenej kože. Nejeden slovenský otec v deväťdesiatkach také doma určite mal.
Dad shoes nájdeš aj u značky New Balance a čoraz populárnejšou medzi zoomermi je značka bežeckej a turistickej obuvi Hoka či Salomon.
Najznámejšia je však určite séria Gel-Kayano od Asics. Vyznačuje sa množstvom sieťoviny, overzised šitím s mierne zdvihnutou špičkou a odtieňmi sivej, striebornej či béžovej.
Značka Asics predstavila Kayano v roku 1993, minulý rok tak oslávil 30 rokov od uvedenia na trh. Ako píše portál Hypebeast, dizajnér Toshikazu Kayano sa inšpiroval pancierom japonského roháča a pokúšal sa vytvoriť dizajn, ktoré by kopírovali funkciu "chrobákovho brnenia". Asics tak vyvinuli tlmiace materiály, aj patentované gelové vložky. Tenisky mali dokonalé rozloženie hmotnosti a viacvrstvové obloženie, ktoré tlmilo nárazy.

Puma Palermo
Model Palermo patril do série tenisiek, ktoré značka Puma venovala jednotlivým metropolám. Okrem sicílskej metropoly boli v sérii napríklad London či Oslo. No práve Palermo vytiahli z archívov a v minulom roku sa teniskám dostalo aj novej kampane, ktorej tvárou sa stala Dua Lipa.
Model Palermo sa stal vlajkovou topánkou “terrace culture”, tzv. štadiónovej kultúry. V osemdesiatych rokoch ju vo Veľkej Británii tvorili fanúšikovia futbalu, ktorí chodili na štadión fandiť v džínsoch, tričku a teniskách z brúsenej kože vo farbe klubu. Kvôli tomuto bežnému oblečeniu získali pomenovanie Casuals. Boli to však hooligans, často tvorení skupinkami skinheadov, ktorí nechceli pútať pozornosť autorít a tak si osvojili “good boy look”.
Tenisky mali v osemdesiatych rokoch veľký hype, Casuals totiž nahradili sedemdesiatkových Boot Boys, ktorých charakterizovali mohutné kožené topánky na štýl "kanada topánok".
Puma Palermo sú charakteristické nízkou gumenou podrážkou a vďaka znovuuvedeniu ich nájdeš v mnohých farebných prevedeniach.

Adidas Samba (a spol.)
Aj keď sa v posledných mesiacoch písalo, že model Samba od Adidas už nie je najhorúcejší zemiak v pahrebe, opak je pravdou. Adidas Samba dosahuje taký level nadčasovosti, že tu môže byť navždy.
Model predstavili v roku 1950 na Majstrovstvách sveta vo futbale v Brazílii, preto názov Samba. Samozrejme, úplne prvé Samby vyzerali inak, píše portál Sneakernews. Mali mohutnejšiu siluetu, vyšší jazyk aj vyššie šitie okolo členku. Model, ktorý vidíš všade dnes, pochádza z roku 1972.
V minulom roku sa Adidas Samba stali podľa Footwear News "topánkou roka". Ich popularitou vo Veľkej Británii trochu zatriasol moment, keď v nich dával interview premiér Sunak. Neskôr sa podľa portálu Fast Company komunite milovníkov Samby, ospravedlnil.
Okrem Samby v posledných rokoch trendovali aj modely Gazelle, Spezial či Adidas SL 72. Niektoré sú pravidelne vypredané.

New Balance 550 a 990
Posledná značka, ktorá stojí za mnohými OG modelmi tenisiek je New Balance. Azda žiadna nezažíva v posledných rokoch taký hype ako táto americká ikona.
Značka vznikla v roku 1906 a rýchlo sa etablovala na firmu, po ktorej siahali bejzbaloví hráči a profesionálni atléti. Za 118 rokov sa nikdy neuchýlila k tak hlasnému marketingu ako Nike či Adidas. Biznisom plynula pomaly a potichu, spoľahla sa na kvalitné šitie a nadčasové siluety. New Balance sa nikdy, a platí to aj doteraz, nenechala zvalcovať kultúrou hypu.
Napriek tomu v roku 2021 predaje značky vzrástli o 100 percent. Mohli za to spolupráce, ale aj prínos v podobe kreatívneho riaditeľa prémiovej sekcie tenisiek Teddyho Santisa. Zakladateľ značky Aimé Leon Dore je známy tvorbou sofistikovaného a nadčasového streetwearu. Týmto zmyslom sa riadi aj v New Balance.
V časoch, kedy sa obzeráme najmä za siluetami minulosti dávame do pozornosti dva modely z osemdesiatych rokov, New Balance 550 a New Balance 990. Oba môžeme pokojne zaradiť do kategórie dad shoes.