Už raz som začínal tento newsletter slovami, že neprejde týždeň, aby sa neukázala donebavolajúca hlúposť, prípadne hrubosť alebo čistý kalkul nejakého súčasného vládneho predstaviteľa.
A máme to tu znova. Generálny tajomník ministerstva kultúry Lukáš Machala sa vyjadril, že priestor na diskusiu by mali dostať aj zástupcovia konšpiračnej teórie o plochej Zemi.
Sám si dovolil polemizovať, že predsa sme neboli vo vesmíre, tak sme sa nemohli na vlastné oči presvedčiť, či je naozaj guľatá. Výborné - takto vieme spochybniť už naozaj všetko.

Nám v Closeri preto nezostávalo nič iné, ako pánu Machalovi odporučiť dokumenty, ktoré sa zaoberajú konšpiráciami o plochej Zemi a vyvracajú ju.
Adam ich len tak narýchlo pozbieral a vybral najlepšie tri. Osobitne odporúčam Behind the Curve, dokument, ktorý sleduje partiu zástancov tejto teórie, ktorí si urobia vlastný, celkom drahý experiment, aby nakoniec dokázali, že Zem plochá nie je.
Odporúčam všetkým, Machalovi obzvlášť.

Objaviť Zem s batohom na chrbte
Už dávno prenikol aj na Slovensko trend jednoduchých batohov, s minimálnym členením do ktorého si toho veľa nedáš a aj to, čo tam je, sa pomieša a rozhádže.
Fjallraven Kanken batoh však vyzerá pekne a klamal by som, keby som povedal, že ho nemáme doma. Precestoval s nami celý svet, je malý, spratný a dosť dobre sa nosí.

Edo sa pozrel na príbeh tejto švédskej značky. Schúlená polárna líška (logo značky) na nás vykúka už z celého sveta, no nebolo to tak dávno, čo prišla na globálny trh.
Samozrejme, že to nie je len o batohu, ale o kompletnom turistickom vybavení, za ktoré si však značne priplatíš.
Okrem histórie odpovedá Edo vo svojom článku aj na otázky, prečo taký jednoduchý batoh stojí okolo 100 €, prečo je taký obľúbený a ako vôbec vznikol.

Článok odporúčam aj pre Edov špecifický humor, ktorým okorení takmer všetky svoje texty.
Možno Kanken stačí na začiatok v USA
Ani týždeň by sa mi nerátal, keby sme nemali pripravený nejaký text o Slovákoch v zahraničí. Za každým je samostatný príbeh a musím povedať, že všetky sú do istej miery inšpiratívne.
Tentoraz sa Adam rozprával s Agnesou, ktorá už 18 rokov žije v USA a dalo by sa povedať, že sa tam dostala úplne obyčajne.
Dnes nie je už nič nezvyčajné, keď idú študenti počas vysokej školy na work & travel program do Severnej Ameriky. Sám som tak bol od mája do septembra 2014.

Odrobíš si tri mesiace - a slovom odrobíš, myslím, že si fakt odrobíš bez prestávky. Ja som napríklad nemal ani jeden deň voľna počas tých troch mesiacov, pretože vypadol človek, ktorý ma mal aspoň na jeden deň zastúpiť.
Bolo to preto, lebo veľa mojich súputnikov, najmä zo Srbska, sa jedného dňa rozhodlo, že odídu nevedno kam a zostali žiť v Amerike načierno.
Čiastočne je to príbeh aj Agnesy. Pracovala v tábore pre deti, upratovala izby aj areál, omočila si nohy, vrátila sa domov a doštudovala.

Do Ameriky sa vrátila na au-pair program, no domov sa už nevrátila. Ako hovorí, zaľúbila sa a jej láska jej povedala, že sa vezmú, a tak dostane americké občianstvo.
Kým sa to však udialo, tak prešiel rok, čo v krajine žila načierno a ako sama spomína, nebolo jej vtedy všetko jedno.
Čomu sa venuje teraz, ako sa jej darí a či ešte považuje Slovensko za svoju domovinu si už prečítaj v jej rozhovore s Adamom.
Oblúkom naspäť domov na Slovensko
Tak odložme zas batoh do skrine a vráťme sa domov, konkrétne na slovenský instagram. Možno si zachytil, možno nie, no existuje tam profil "výbore pre verejné blaho."
Memečkárskych profilov je na tejto sociálnej sieti plné vrece, no tento niečím vyniká.
Istým spôsobom adoruje predstaviteľov vlády - obzvlášť strany Smer-SSD. Často spomína aj bývalého ministra financií a ministra dopravy Jána Počiatka. To je ten, čo má vilu v Cannes, na ktorú Igor Matovič nalepil ceduľku s textom "majetok Slovenskej republiky".

My v Closer samozrejme chápeme humor a áno, aj tento profil vie byť veľmi vtipný, keď robí rôzne koláže, reaguje na nové meme trendy a spája ich s politikou.
Ale!
Keď sa tak na to človek pozrie, profil výhradne adoruje politikov okolo Roberta Fica, uráža, prípadne si robí krutú srandu z opozície a nikdy inak. Zrejme ide o protiváhu známej facebokovej stránky Zomri, no prinajmenšom to vyzerá zvláštne.
Oslovili sme preto nezaujatých politológov a odborníka na marketing, aby nám povedali, čo si o profile myslia. Niekoľkokrát sme oslovili aj samotný profil, aby sa nám predstavili a povedali niečo viac o tomto projekte.

S vágnym vyjadrením na storku prišli až po uverejnení článku, kde vôbec nepovedali, o čom im vlastne ide. Rozumiem, záhadný profil predsa len láka viac, ako vystupovať pod svojím menom. (žmurk žmurk Zomri).
Či si marketér myslí, že profil Výbor pre verejné blaho môže byť skrytá propaganda Smeru, si už prečítaš v článku.
A to je na tento týždeň všetko.
Zapni si odber aj na tento newsletter, aby ti nič neušlo. Píšem každý týždeň a vždy to bude zážitok.
Zážitok je to aj na našom instagrame, tak nám dajte follow aj tam, prosím.