„Je podložené, že Zem je guľatá?“ pýta sa moderátora v novom vydaní relácie Reportéri na RTVS generálny tajomník služobného úradu ministerstva kultúry Lukáš Machala z SNS.
Odpoveď je jednoduchá. Áno, Zem je guľatá, niet o tom žiadnych pochýb.
Aj keď Machala v rozhovore konšpiruje o základných vedeckých faktoch, zdanlivo svojmu úsudku naozaj verí. Od moderátora chcel vedieť, či mu vie guľatosť Zeme potvrdiť, aj keď nikdy nebol vo vesmíre.
Closer preto pre pravú ruku ministerky Martiny Šimkovičovej pripravil prehľadný výber dokumentov, ktoré by si mal urýchlene pozrieť a rozšíriť svoje vedomosti. Guľatosť našej planéty naozaj nie je problém, ktorý trápi Slovensko.
1. Behind the Curve
Najslávnejší dokument o fanatikoch, ktorí veria, že Zem je plochá, vznikol v roku 2018 v Spojených štátoch amerických.
Režisér Daniel J. Clark v dokumente Behind the Curve pozoruje skupinu Flat Earthers (ľudia, ktorí veria, že Zem je plochá), ktorí sa rozhodli vyzbierať dostatok peňazí na to, aby svoju hypotézu o plochej Zemi overili v experimentoch.
Dokument preslávila známa scéna, v ktorej konšpirátor a youtuber Bob Knodel minul 20-tisíc dolárov na špeciálny laserový gyroskop s cieľom dokázať, že Zem je plochá.
Keď sa pustil do experimentu, gyroskop okamžite zaznamenal odchýlku, ktorá potvrdila, že naša planéta je v skutočnosti naozaj guľatá.
Knodel v tej chvíli zareagoval so slovami „wow, tak toto je trochu problém“ a odmietol uveriť výsledkom experimentu, ktorý sám navrhol a vykonal.
Nie je nič krajšie, ako keď konšpirátor vyvráti svoju konšpiráciu vlastným experimentom.
2. Flat Earthers vs Scientists: Can We Trust Science?
Populárny youtube kanál Jubilee dlhé roky produkuje relácie a dokumenty, ktorých cieľom je sprostredkovať vzájomné porozumenie medzi dvoma názorovými skupinami. V roku 2019 sa o to pokúsili aj pri teórii o plochej Zemi.
Na pomoc si zavolali troch vedcov venujúcich sa teoretickej fyzike či astrofyzike. Oproti vedcom následne posadili priaznivcov teórie o plochej Zemi, aby spolu mohli diskutovať, podeliť sa o argumenty a dospieť k racionálnemu záveru.
Zatiaľ čo argumenty zo strany fyzikov poukazujú na známe vedecké fakty, merania, experimenty, ale aj obyčajné fotografie Zeme z vesmíru a Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS), od priaznivcov teórie plochej Zeme sa dočkáš argumentov v štýle „ahojte, som Shelley a som voľnomyšlienkarka“ a viem, že Zem je plochá, pretože bývam pri pláži a vidím plochosť našej planéty na obzore.
Najkrajšia veta v dokumente padla z úst astrofyzika, ktorý skonštatoval, že si o konšpirátoroch na druhej strane nemyslí, že by boli hlúpi. „Nemyslím si, že ste nevzdelaní, myslím si, že ste vzdelaní nesprávne,“ uzavrel svoj prejav.
3. The War on Science
Americká televízia CBS News v roku 2020 nakrútila epizódu The War on Science z dokumentárneho cyklu Reverb, v ktorej sa zameriava na to, aké náročné to dnes majú učitelia, profesori a vedci v boji s dezinformáciami a konšpiráciami.
Dokument sa nezameriava výlučne na tému konšpirácie o plochej Zemi, ale skôr na fungovanie celého internetového ekosystému, ktorý podporuje šírenie vedeckých dezinformácií na platformách ako youtube.
Až polovica používateľov youtubu podľa dokumentu tvrdí, že platformu využíva na vzdelávanie a získavanie nových informácií o svete a spoločnosti. To predstavuje riziko v prípade, ak videá šíria neoverené či schválne zavádzajúce informácie.
Youtubovým pužívateľom navrhuje videá na témy, ktoré ich zaujímajú. V praxi to znamená, že ak ťa bavia konšpiračné teórie a začneš sledovať videá o plochej Zemi, youtube ti bude ponúkať ďalšie a ďalšie videá o tejto konšpirácii.
Najväčší problém je nakoniec vytiahnuť človeka z diery plnej konšpirácií, do ktorej sám spadol a internet ho do nej nechal padnúť ešte hlbšie. Možno tak ako v prípade pána Machalu.