Vyber sa s nami na Arrakis aj do Kežmarku

Behind the Closer - newsletter o redakcii.

Behind the CloserBehind the Closer (Zdroj: Hejty)

Približne pred dvoma týždňami sme na Closeri priniesli príbehy mladých ľudí z Rimavskej Soboty, ktorí nám povedali, ako si predstavujú svoju budúcnosť v tomto regióne. Teraz sme sa vybrali do Kežmarku.

Kežmarok spolu s Rimavskou Sobotou a Revúcou (reportáž odtiaľ nájdeš na Closer už čoskoro) patrí k okresom s najvyššou nezamestnanosťou na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Edo navštívil spomínané mestá v januári počas dvoch dní, jeho zážitky a pocity boli po návrate veľmi intenzívne. Nálada v Kežmarku totiž nie je veľmi odlišná od tej v Rimavskej Sobote.

SkryťVypnúť reklamu

Predsa však našiel príbeh, ktorý stojí za to vypichnúť.

Pri potulkách podtatranským mestom natrafil na miestneho podnikateľa v stavebníctve Tomáša. Hovorí, že s diskrimináciou sa ako Róm nestretol, no jeho zamestnanci áno.

Tomáš má okrem stavebnej firmy aj kaderníctvo, zamestnáva v ňom dvoch Rómov, Petru a Ľuba. Nemusíme ani písať, že väčšina bielych sa v ňom kvôli predsudkom nechce dať ostrihať.

Súvisiaci článok Stratená generácia z Kežmarku: Chceme, aby sa to zlepšilo tu, ale je to bieda, hovoria mladí Čítajte 

Tomáš sa stará o komunitu, prináša hodnoty do regiónu, no aj tak sa stretáva s nepochopením a odsúdením. Prečítajte si celú reportáž, dozviete sa, aké iné problémy musí prekonať, no aj to, či mladí vidia svoju budúcnosť v Kežmarku.

Tinder vlastne nechce, aby ste si našli lásku

Keďže neviem tak hladko premostiť z témy na tému, tak ako to vedia moderátori Telerána, prejdem rovno na ďalší text.

SkryťVypnúť reklamu

Tímea si všimla hromadnú žalobu, ktorú podali užívatelia zoznamovacích aplikácií na spoločnosť Match group, ktorá vlastní aj Tinder. Obviňujú ju z toho, že aj napriek tomu, že si platia nejakú formu predplatného, nedarí sa im nikoho nájsť.

Tinder prirovnávajú k iným sociálnym sieťam ako facebook alebo tiktok, ktoré sa snažia užívateľa udržať pomocou návykových funkcií podobných hrám.

Tímea našla aj mladých Slovákov, ktorí zoznamovaciu apku používajú a vyspovedala ich, ako sa im darí. Napríklad Michal priznal, že kým si Tinder nezaplatil, lásku nenašiel, respektíve, cítil silné obmedzenie.

Aplikáciu používal asi rok a pol, a až s prémiovým účtom si úspešne našiel frajerku, s ktorou je dodnes. S novým vzťahom si na Tindri zmazal účet a odvtedy sa k nemu nevrátil.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Lásku si nájdeš, no musíš si priplatiť. Tinder obviňujú z manipulácie užívateľmi Čítajte 


Ján, ktorý vystriedal všetky predplatné, si frajerku stále nenašiel. V článku sme, samozrejme, oslovili aj ženu, ktorej skúsenosť je úplne opačná. Konkrétnosti však neprezradím, lebo potom by ste si neprečítali tento text. Tak len smelo do toho a hľadajte lásku!

Taká normálna influencerka

Denisa „Dede“ Vyšňovská pôsobí ako úplne normálne, bezprostredné dievča. Málokto vie, že ide o víťazku Miss Universe 2015. Áno, aj také niekedy bolo, dnes sa to už presunulo z mainstreamu na facebook alebo youtube. Ak by ste si to chceli pozrieť, nie úplne to odporúčame.

Denisa si povedala, že svoju kariéru nepostaví na kráse, no chce ľudí najmä zabávať. Musím povedať, že sa jej to celkom darí. Jej instagramový profil s vtipnými skečmi sleduje približne 180-tisíc ľudí a každé video má tisíce pozretí a reakcií.

SkryťVypnúť reklamu

Adamovo pozorné oko si ju všimlo - nie preto, že vyhrala Miss, (ale no tak!) Všimol si ju práve pre jej instagramový úspech a zároveň sa pozrel aj na to, ako sa k nej správali v šou Petra Marcina Neskoro večer.

Mala vtedy osemnásť rokov, bola vo svete šoubiznisu úplne nová, no mierne povedané správanie a otázky Petra Marcina a ďalšieho hosťa Andreja Bičana boli prinajmenšom neprimerané.

Súvisiaci článok Influencerka Dede Vyšňovská: Roky som si neuvedomovala, ako ma v šou Petra Marcina sexualizovali Čítajte 

Rozhovor však nebol len o tomto, Adam sa s ňou rozprával aj o tom, ako pristupuje k tvorbe videí, čo ju inšpiruje a ako pristupuje k spoluprácam s reklamnými klientmi.

Duna, a čo viac treba?

Do slovenských kín prišla tento štvrtok Duna, kinosály sú beznádejné vypredané, pukance nedojedené a kola vyliata. Všetci sme sa tešili na pokračovanie od Denisa Villeneuva.

SkryťVypnúť reklamu

A áno, boli sme na predpremiére, takže na našom webe nájdete plnohodnotnú recenziu na film od Eda Starkbauera.

V redakcii sme premýšľali, ako by sme tento fenomén ešte uchopili a čo iné by sme mohli priniesť čitateľom. Kostýmy!

Radka si znova pozrela prvú časť Duny, naštudovala si hlavnú kostymérku oboch filmov Jacqueline West a vznikol z toho naozaj fascinujúci článok, ktorý inde nenájdeš.

Súvisiaci článok Ako vznikali kostýmy vo filmoch Duna? Predlohou boli mníšky ale aj chrobáky Čítajte 

Duna je fenomén a rovnako úžasné sú aj kostýmy, ktoré pre Villeneuvove filmy urobila West. Asi najdôležitejšia informácia je, že režisér nechcel, aby kostýmy vyzerali ako klasické sci-fi. Kostymérka preto čerpala z histórie, módnych archívov, ale aj z náboženstva či kresieb chrobákov. Prečítajte si príbeh za príbehom Duny.

A to je na tento týždeň všetko.

Zapnite si odber na tento newsletter, aby vám nič neušlo. Píšem každý týždeň a vždy to bude zážitok.

SkryťVypnúť reklamu

Zážitok je to aj na našom instagrame, tak nám dajte follow aj tam, prosím.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu