Umelá inteligencia nielen pomáha ľuďom flirtovať a nájsť si niekoho, ale tiež prepisuje pravidlá pre to, ako sa vzťahy končia. A nie som presvedčená o tom, že je to dobré znamenie.
Vitaj pri 61. vydaní newslettera o vzťahoch a sexe Come Closer. Posielam ho každý štvrtok a nájdeš tu prehľad nového výskumu z oblasti randenia, sexuálneho a reprodukčného zdravia.
Ak to znie ako niečo, čo chceš čítať pravidelne, klikni sem a prihlás sa na odber. Budem ti Come Closer posielať rovno do inboxu.
Ľudia sa už aj rozchádzajú s pomocou AI
Podľa nového prieskumu od spoločnosti Wingmate, zoznamky, ktorá stavia práve na AI, 41 percent dospelých ľudí použilo umelú inteligenciu na ukončenie vzťahu.
Do amerického prieskumu sa zapojilo 1004 ľudí a viac ako polovica z nich považuje AI za užitočný nástroj na zoznamovanie. Dokonca 57 percent uviedlo, že by umelej inteligencii dôverovali viac ako priateľovi, pokiaľ ide o rady týkajúce sa zoznamovania.
Využívajú ju naozaj na každý aspekt randenia. Už som písala o využití na zoznamkách, či už ide o vyplnenie profilov, selekciu alebo samotné četovanie.
Dnes ju už ľudia využívajú aj na zvládanie náročných momentov ako sú konflikty a rozchody. Nechávajú si umelou inteligenciou napísať ospravedlnenia alebo rozchodové esemesky.
Na rozchody ju ženy využívajú o niečo častejšie než muži (46 percent oproti 38 percentám), ale ak spadáš do vekovej skupiny 18 – 29 rokov, vedz, že takmer polovica rovesníkov po AI pomocníkovi pri rozchode siahla.
Nie som si istá, ako by som sa cítila, keby som zistila, že rozchodovú správu ani nenapísal bývalý, ale nejaký chatbot. Asi by to v tom bolestnom humbuku bolo tak trochu aj jedno. Oveľa viac ma trápi, že odovzdávame umelej inteligencie úlohy, ktoré z nás robia ľudí.
Ťažké rozhovory sú súčasťou nielen rozchodov, ale aj funkčných vzťahov, a ak ich nebudeme absolvovať, nikdy sa v nich nezlepšíme. Ak už by som sa musela rozísť cez správy, skôr ako chatbotu by som ju radšej ukázala skupine kamošiek, ktoré poznajú našu minulosť a moju povahu.
No neodporúčam to, a vo väčšine prípadov to neodporúčajú ani skúsení pároví terapeuti a terapeutky. Pokiaľ tvoj vzťah nestál primárne na četovaní, alebo nejde o vzťah, v ktorom ti hrozí násilie, neradila by som ti ukončiť ho cez správu.
Ale aby som netárala len do vetru, posielam ti veľmi praktické tipy, ako sa teda rozísť citlivo: tak, aby ste sa obaja mohli posunúť vpred s čo najmenšou ujmou na srdci. Nájdeš ich spísané v prehľadnom článku:

Ak je toto prvýkrát, čo čítaš Come Closer, tak o AI v randení som v posledných týždňoch písala veľa. Klikni sem pre viac informácií o počte ľudí, ktorí využívajú umelú inteligenciu pri zoznamovaní, a klikni sem pre newsletter o tom, že generácia Z si vie s umelou inteligenciou predstaviť aj manželstvo.
Ako som písala v úvode, tento newsletter ti pomáha udržať si prehľad o meniacich sa postojoch mladých k randeniu, sexu a láske. Prihlás sa na odber a ostaň v obraze.
Správy o vzťahoch, sexe a súvisiacich témach
Medzinárodný deň bozkávania bol 6. júla.
Ak je to potrebné, dobehni oslavy cez víkend!
Výborný rozhovor a tip na knihu o sexuálnom živote mladých.
Novinárka Carter Sherman nedávno hovorila o svojej novej knihe The Second Coming, ktorá sa venuje vzťahu Gen Z k sexu v ére po Me Too a po zrušení federálneho práva na interupcie v USA. Pre svoju knihu urobila rozhovory s viac ako 100 tínedžermi, mladými dospelými a odborníkmi.
Chápem, ak literatúra faktu v angličtine nie je pre teba, ale minimálne písanému rozhovoru by som dala šancu. Nie je veľmi dlhý, ale myslím, že vedie k väčšej empatii voči mladej generácii, ktorej život je v každom aspekte neporovnateľný s tými staršími a fakt musia nanovo objavovať "koleso".
S autorkou rozhovoru Rachel Janfaza sa Sherman rozpráva aj o tom, že to, čo vyzerá ako nezáujem mladých o sex, môže byť hlboká úzkosť alebo dokonca trauma schovaná za „osobnú vôľu“.
Podľa jej zistení sú obzvlášť Gen Z ženy veľmi opatrné voči mužom, v knihe opisuje aj prípad mladej ženy, ktorá sa sexu vyhýba úplne zo strachu, že sa stretne s incelom.
Vieme, ako sa majú LGBT+ ľudia na Slovensku.
Sedem z desiatich kvír ľudí na Slovensku uvažuje o odchode. Vyplýva to z prieskumu Queer Vibes 2025, ktorý zrealizovalo občianske združenie Nomantinels v spolupráci so Slovenským národným strediskom pre ľudské práva.
Až 76 percent kvír ľudí na Slovensku sa cíti ohrozených a neprijatých, viac ako polovica má osobnú skúsenosť s diskrimináciou a takmer dve tretiny zažili násilie. To sú pre mňa až neuchopiteľné čísla, jednoducho byť kvír na Slovensku je ťažké a je načase, aby sme tomu uverili a niečo s tým aj urobili.
„Tento prieskum je svedectvom bolesti aj vyčerpania. LGBTI+ ľudia na Slovensku už nechcú len dúfať, že sa niečo zmení. Potrebujú, aby sa zmenilo všetko – zákony, reč politikov aj každodenné postoje spoločnosti. Dnes sú totiž nútení zvažovať odchod zo svojej vlastnej krajiny, pretože ich tu nechránime,“ povedal Andrej Kuruc, psychológ a odborný garant prieskumu.
O potenciálnom odchode som sa v júni rozprávala aj s Petrom, ktorý má 58 rokov, pracuje v IT a hoci nie je aktivista, musí politickú a spoločenskú situáciu pozorne sledovať pre svoje vlastné bezpečie.
Prečítaj si môj rozhovor s ním o tom, ako uvažuje o Slovensku a čo by podľa neho mohlo pomôcť nám všetkým, bez ohľadu na identitu a orientáciu, žiť pokojnejšie spolu.

Tip na sexi udalosť v Trnave!
Už o týždeň 17. júla sa v trnavskom bare Zelený kríček odohrá skvelá burlesque show. Ja som burlesku prvýkrát zažila pred rokmi na festivale Pohoda a odvtedy na ňu neviem zabudnúť. S niekoľkými tanečnicami sa aj poznám, s niektorými dokonca chodím na pole dance, a je vidieť, že kabaretné šou sa im preniesli do sebavedomia aj mimo pódia.
Väčšinou robia eventy v Bratislave, preto sa mi podujatie Venuša v záhrade veľmi pozdáva. Večerom bude sprevádzať skvelá lady Vivian, takže ak máš chuť sa zabaviť a nebojíš sa krásnych a značne odhalených žien, lístky sú ešte dostupné online.
Páry po tehotenskej strate v Spojenom kráľovstve môžu čerpať dva týždne voľna na trúchlenie.
Platí to pre ženy aj mužov, bez ohľadu na týždeň tehotnosti alebo dôvod straty (potrat, pôrod mŕtveho plodu a podobne). Nový zákon tak zabezpečuje, že ľudia budú mať čas aspoň na základné povinnosti a možnosť starať sa o svoje duševné zdravie bez obáv z toho, čo povedia v práci. Informovala o tom BBC.
Social media post týždňa
Tento víkend budem na Pohode, ako zrejme pol Slovenska, takže tento príspevok mi prišiel pri písaní do rany. Lektorka vzťahovej a sexuálnej výchovy Rada Mikšík ho síce pridala už pred rokom, ale stále je aktuálny a plný skvelých rád.
Ak zvažuješ mať na festivale sex, v poste nájdeš veľmi praktické tipy pre tvoje zdravie, bezpečie a aj pohodu a rozkoš. Prečítaj si to skôr, ako si zbalíš batoh.
Festivaly-nefestivaly, o sexe a vzťahoch budem písať aj budúci týždeň. Ak chceš, aby som ti Come Closer poslala rovno do inboxu, klikni sem.