Chlapci aj dievčatá dnes dbajú na ochranu menej ako kedysi. Neviem, či je to zrazu menej cool – napriek tomu, že v posledných rokoch viac počujeme o súhlase, bezpečí a rešpekte v kontexte sexu – alebo či si to len nemôžu dovoliť. Ale čísla z rôznych častí sveta ukazujú, že tínedžeri sa pri sexe chránia čoraz menej a hazardujú tak so zdravím a životom. Musíme sa o tom porozprávať.
Vitaj pri 50. vydaní newslettra o vzťahoch, sexe a sexuálnom zdraví Come Closer.
Vychádza každý štvrtok a informácie v ňom vychádzajú z nových vedeckých výskumov, relevantných prieskumov alebo z aktuálnych trendov na zoznamkách či na sociálnych sieťach.
Ak to znie ako niečo, čo chceš čítať pravidelne, prihlás sa na odber.
Mladí ľudia používajú kondómy menej ako kedysi
Podľa správy Associated Press mladí ľudia v USA takmer vôbec nepoužívajú kondómy. Podobný trend však zaznamenala aj Svetová zdravotnícka organizácia v Európe aj v Kanade. Počet sexuálne aktívnych tínedžerov sa za poslednú dekádu výrazne nemení, a keď áno, tak má skôr klesajúcu tendenciu. Počet tých, ktorí pri sexe siahnu po kondóme, však klesá.
Podľa WHO má veľká časť sexuálne aktívnych 15-ročných ľudí nechránený pohlavný styk. Ak ťa zaujímajú čísla, podiel sexuálne aktívnych tínedžerov, ktorí pri poslednom pohlavnom styku použili kondóm, klesol medzi rokmi 2014 a 2022 zo 70 percent na 61 percent medzi chlapcami a 63 percent na 57 percent medzi dievčatami. Asi tretina vôbec nepoužíva ani žiadnu formu antikoncepcie.
Kondómy pritom nebránia len nechceným tehotenstvám (vzhľadom na hroznú dostupnosť interrupcií na Slovensku to už samo osebe je dôvod na ochranu). Kondómy sú tiež jedinou funkčnou ochranou pred sexuálne prenosnými infekciami.
Podľa WHO „vysoká prevalencia nechráneného sexu poukazuje na značné medzery v komplexnej sexuálnej výchove primeranej veku, vrátane výchovy k sexuálnemu zdraviu, a v prístupe k antikoncepčným metódam“.
V tomto vydaní newslettra to teda nemusím povedať ja, hovoria to aj odborníci: chýbajúca kvalitná vzťahová a sexuálna výchova v školách sa podpisuje na životoch mladých ľudí v tých najintímnejších sférach. Práve tam by sa totiž mohli v bezpečnom prostredí, pod taktovkou školených lektorov a lektoriek naučiť informácie založené na súčasných vedeckých poznatkoch.
Ak sa chceš o kondómoch dozvedieť viac, odporúčam ti starší text môjho kolegu Adama, ktorý zisťoval, či je nejaký relevantný rozdiel medzi značkovými a lacnými kondómami.
Správy o vzťahoch, sexe a súvisiacich témach
Rozprávala som sa s Natašou, ktorá žije v polyamornom vzťahu a chce o tom viac hovoriť.
Keď na instagram pridala post o tom, že má frajera, ktorý má frajerku, bolo mi jasné, že sa musíme spojiť. Nataša má 36 rokov, dlho pracovala v knižnom marketingu a po istom období prechádza z neziskového sektoru do korporátu. Píše a číta veľa a rada, a tak prirodzene začala písať aj o svojom netradičnom vzťahu.
V rozhovore sa mi otvorila, odpovedala mi na otázky o žiarlivosti, o bezpečí (emočnom aj sexuálnom) a tiež o tom, či je naozaj šťastná. Spoiler: je.
Ak chceš o polyamorii vedieť viac, v rozhovore nájdeš aj tip na knihu.
Nemonogamní ľudia sú rovnako šťastní ako monogamní.
Táto štúdia mi zhodou okolností udrela do očí práve v deň vydania môjho rozhovoru. Napísal o nej portál Mashable, a ide o analýzu 35 vedeckých štúdií, ktorá už bola aj recenzovaná a vyšla v Journal of Sex Research.
Analýza štúdií, ktoré spolu zahŕňali viac ako 24-tisíc ľudí celosvetovo, nezistila žiadne významné rozdiely medzi monogamnými a nemonogamnými ľuďmi. Obe skupiny uvádzajú podobnú úroveň spokojnosti vo vzťahoch a v sexuálnom živote.
Hlavný autor štúdie Joel Anderson pre Mashable povedal, že ľudia mylne vnímajú monogamné vzťahy ako intímnejšie, záväznejšie či uspokojujúcejšie. Je to stereotyp, ktorý posilňujú aj médiá a vyobrazenia vzťahov v kultúre.
Ako vždy, aj táto štúdia má isté obmedzenia, napríklad ide o osobné odpovede ľudí, nie o odborné merania, napriek tomu podľa Andersona ukazuje, že ľudia v nemonogamných vzťahoch nielenže môžu byť, ale aj sú spokojní. Aj keď im nechceme uveriť.
Onlyfans modelka čelí obvineniu z vraždy.
Fakt som nečakala, že niekedy napíšem tento titulok.
Michaela Rylaarsdam je vo väzení a čelí obvineniu z vraždy svojho klienta. Hoci ona ani on nemali dostatočnú skúsenosť so škrtením a inými BDSM praktikami, klient údajne zaplatil 11-tisíc dolárov za prežitie tohto fetišu.
Dvadsaťdeväťročnú ženu požiadal, aby ho zabalila do plastového obalu ako múmiu, nalepila pomocou tekutého lepidla pár ženských čižiem k jeho nohám a vyliala mu lepidlo do očí, aby ich nemohol otvoriť. Takto jej činy reportuje KSWB s odvolaním sa na úradné dokumenty.
LA Times dodali, že mal ešte aj prelepené ústa a zabalenú hlavu... v čase, keď prišla sanitka, mu už len podávala prvú pomoc, no po prevoze do nemocnice ho vyhlásili za mŕtveho.
Z prípadu vyplýva ponaučenie pre všetkých: aj keď ideš robiť niečo extrémne, nemôžeš sa zveriť do rúk niekomu totálne neskúsenému. No niekedy je vhodné prehodnotiť, či sa ti tú extrémnu predstavu oplatí skúšať prežiť.
Social media post týždňa
Jój, darí sa mi tento priestor udržať nedotknutý reality shows, ale niekedy to nejde. Ružičky majú vo vile vibrátor, čomu sa absolútne nečudujem. Hádať sa s desiatkou žien, že ktorá dostane muža, ktorého žiadna z nás nepozná... tiež by som to premasturbovala.
Ale teda kauzička sa netýka vibrátoru, ale toho, že si ho údajne zdieľali a jednoducho vydezinfikovali. Čisto technicky to funguje, správna dezinfekcia medicínsky silikón vie vyčistiť, ale otázka hygieny a súkromia tu pre mňa stále ostáva nezodpovedaná (hoci, je to reality tv, koľko už len očakávajú, že budú mať súkromia).
A tak ti pred víkendom želám svet, v ktorom nebude treba zatajovať hračky, nebude z nich nikto robiť ani kauzu, a čo viac, každý si bude môcť dovoliť používať len vlastnú.
Ak hľadáš inšpirácie, čo rozkošné so sebou robiť aj bez hračky, prečítaj si tento môj nadčasový článok.
Bavilo ťa čítanie? Newsletter o sexe a vzťahoch Come Closer vychádza každý štvrtok a ďalšie vydanie ti môžem poslať rovno do inboxu. Klikni sem a prihlás sa na odber.