Jana si dáva robiť testy na sexuálne prenosné infekcie (ďalej len SPI) pri každom novom partnerovi. Vraví, že to síce nie je lacný špás, no považuje to za zodpovedné.
"Každý, kto mal v živote viac ako jedného sexuálneho partnera, je vystavený vyššej miere infekcií a s vyšším počtom sexuálnych partnerov sa tá pravdepodobnosť zvyšuje. Tieto testy by sa mali normalizovať," povedala pre Closer s tým, že si v článku neželala uvádzať jej pravé meno. Redakcia jej identitu pozná.
Podľa posledných dostupných dát Národného centra zdravotníckych informácií u nás medziročne pribudli ľudia, ktorí sa nakazili syfilisom. Vyplýva to z dát za rok 2022. Najviac prípadov sa týkalo ľudí vo veku 25 až 34 rokov (a väčšinou to boli muži).
V tom istom roku NCZI zaevidovalo aj 1252 prípadov iných, prevažne sexuálne prenosných chorôb. Išlo najmä o iné sexuálne prenášané chlamýdiové choroby, trichomonózu, anogenitálne (venerické) bradavice či akútnu hepatitídu typu B .
Toto sú však len prípady ľudí, ktorí navštívili lekára alebo lekárku, a teda sa dostali do oficiálnych štatistík. Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že denne sa nejakou sexuálne prenosnou infekciou (SPI) nakazí milión ľudí vo veku 15 - 49 rokov. Väčšina týchto nákaz sú bezpríznakové.

Hovorili sme s mladými ľuďmi, ktorí sa nechali testovať na SPI, a aj na vlastnej koži sme si vyskúšali, ako testovanie prebieha. Prinášame ti informácie o tom, kto ťa otestuje, za akých okolností to máš zadarmo a ako často by to podľa lekárky a lekára mali ľudia absolvovať.
Výzvy na ankety na rôzne témy uverejňujeme na našom Instagrame, daj nám follow.
Na rôzne choroby sú potrebné rôzne vzorky
Jana šla na rozsiahly test na SPI po tom, čo zistila, že ju priateľ podvádzal. "Môj gynekológ mi navrhol urobiť test na najčastejšie choroby, ale ak som chcela nadstavbu, musela som si priplatiť," vysvetľuje.