Starý uterák nevyhoď, urob si z neho handru. Ľudia na tiktoku objavili bežný život

Ach, Benifer...

(Zdroj: Koláž Closer)

Na tiktoku ti influenceri ukážu, že krém sa dá využiť do poslednej kvapky a jedna kabelka sa dá nosiť aj každý deň. Urobili z toho trend, volajú ho underconsumption, a len náhodou to pripomína každodenný život väčšiny ľudí. Ešte keby videli, že staré tričko nevyhadzujem, ale urobím z neho handru... Vitaj pri 23. vydaní newslettra Happy hour.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Každý pondelok ti rozprávam o trendoch a dianí v popkultúre a na sociálnych sieťach, o ktorom (ne)potrebuješ, ale tak trochu chceš vedieť.

Minulý týždeň vyšla prvá polovica štvrtej série Emily v Paríž a ja nebudem klamať, päť častí som dala za jeden večer. Na Closer som napísala článok o tom, ako sa seriál stal fenoménom, aj o tom, ako otravuje Parížanom život. Zosobnením všetkého, čo môžu Francúzi na seriáli neznášať, môže byť článok na Elite Daily s názvom Navštívila som všetky lokácie z Emily v Paríži, trvalo mi to sedem hodín. Bruno Mars a Lady Gaga naspievali spoločnú pieseň Die With A Smile, ktorú najbližší rok uvidíš na každej druhej svadbe, právom. Uchvátila ma titulka Vogue CS s Gwendoline Christie, ktorú poznáš zo seriálu Hry o tróny, fotil ju maďarský fotograf Szilveszter Makó. A keď sme pri Vogue, Ema Müller urobila rozhovor s Lily Collins a Ashley Park, ktoré promovali seriál Emily v Paríži, je z toho krásne video. Taylor Swift sa vyjadrila k zrušeným koncertom vo Viedni. Do kín prišiel film od Zoë Kravitz Blink Twice s Channingom Tatumom, recenziu nájdeš na Closeri. Sabrina Carpenter vydala album Short n’Sweet, vonku je tiež videoklip k jej piesni Taste, v ktorom si zahrala Jenna Ortega. Vo videu nájdeš odkazy na viaceré horory, aj môj obľúbený - Smrť jej pristane. A po internete koluje virálna výzva nechať si od Chat GPT roastnúť feed na instagrame. Ako správne poznamenala moja kolegyňa, nemohli by sme sa radšej pochváliť? Ak by si chcel/a sledovať "nekonečnú parádu klišé postov" – ako môj profil nazvala AI – nájdeš ma pod @radka_bm. Ale radšej daj follow na Closer.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Značka predáva roztrhané a špinavé trenky za 300 eur. Inšpirovali sa erotikou a fetišom Čítajte 

Naposledy som písala o značkách, ktoré predávajú akože špinavé oblečenie za stovky či tisícky eur. Je to sociálny experiment, je to umenie? Ak je v tvojej hlave miesto na podobné témy, zapni si odber a Happy hour ti príde každý pondelok do e-mailu. Ďakujem ti.

Na tiktoku je teraz trendy byť normálny?

V posledných mesiacoch na sociálnych sieťach trenduje slovo underconsumption, čo v hrubom preklade znamená nedostatočná spotreba. Označuje opak nadmerného nakupovania a extrémneho konzumu, ale pozor, nehovoríme o minimalizme. Pre všeobecné dobro budem používať anglický výraz.

Vo videách na sociálnych sieťach ľudia ukazujú rôzne tipy, ako praktizovať underconsumption. Jedna používateľka tiktoku nám radí, aby sme vypoužívali celú fľaštičku mejkapu, alebo aby sme obal od krému prestrihli a vytlačili zvyšky, ktoré už nejdú pumpičkou. Ďalšie ukazujú svoj nábytok po rodičoch, iné staré uteráky, ktoré postrihali a používajú ich ako handry.

SkryťVypnúť reklamu

Ako poznamenal jeden z komentátorov na sociálnych sieťach „I feel like this is so normal, but social media tries to convince us it ain’t“. Byť normálny je teraz trendy a je to dobre aj nie.

Loading

@moreofalisa

Väčšina tipov, ktoré prezentujú influenceri na videách o underconsupmtion, totiž odzrkadľujú bežnú realitu života strednej triedy. Neviem, odkiaľ pochádzaš ty, ale my sme doma nevyhadzovali veci, ktoré sa ešte dali použiť. Nevyhadzovali sme jedlo ani kozmetiku. Momentálne síce nakupujem častejšie, ale keď som bola malá, na veľký nákup oblečenia sme chodili pred začiatkom školského roka.

Keď svoju skúsenosť porovnám s dnešnými tínedžermi, ktorí nakupujú parfumy, kozmetiku a tristoeurové tenisky, pripadám si, ako keď mi moja starká rozpráva o tom, že do školy chodila v bratových topánkach cez tri kopce.

SkryťVypnúť reklamu

Podstatou underconsumption je teda predísť zbytočnému hromadeniu vecí, netvoriť množstvo odpadu a premýšľať ekologicky aj ekonomicky. Ako to už býva, zase sa to vymklo spod kontroly.

Niektorí influenceri zachádzajú do extrému a ukazujú, že nosia aj deravé ponožky či topánky, kým ešte držia pokope. Na tiktoku pritom tieto videá nájdeš s heštegom #underconsumptioncore, pričom core označuje estetiku, trend. V čase písania článku bolo pod heštegom takmer 46 miliónov videí.

Guardian v takýchto prípadoch hovorí aj o istej forme fetišizácie chudoby. Irónia je v tom, že underconsumption ako trend je privilégium ľudí, ktorí majú na výber. Pre tento životný štýl sa sami rozhodujú a na tiktoku ho potom romantizujú. Pre ostatných to však môže byť nutná realita.

SkryťVypnúť reklamu

Problémom je aj to, že niektoré odporúčania sú extrém a môžu ohroziť tvoje zdravie. Kozmetika má svoju životnosť, a kým Naked paleta očných tieňov z roku 2011 ti zrejme neublíži, krémy po záruke ti môžu spôsobiť prinajmenšom vyrážky.

Viacerí kritici trendu sa tiež pýtajú čo vlastne je tá normálna spotreba, ak už underconsumption pripomína bežný život?

Pri prebádaní heštegu narazíš na množstvo videí, na ktorých sa stoly prehýbajú pod množstvom kozmetiky, plné skrine parfumov aj oblečenia. Každý deň iný Zara haul, kórejská skincare haul, toto som si na Temu objednala a toto vrátim a tak ďalej.

Podľa The New York Times možno nájsť v tomto trende pozitíva, keďže nám ukazuje, ako ďaleko sme v nadmernom konzume zašli.

Loading

@natsprojectpan

Často sú veci ako udržateľnosť a trebárs aj underconsumption alebo normálna spotreba neatraktívne, pokiaľ nie sú romantizované, prípadne podané ako niečo zábavné. Je však smutné, že mnohým na planéte nezáleží do momentu, kým to nemôžu spracovať do kreatívneho videa na tiktoku.

SkryťVypnúť reklamu

Mohli by sme si povedať, že je to lepšie ako nič, no vieme, akú trvanlivosť majú tiktokové trendy. Veď kto si už dnes spomenie na brat girl summer...

Ešte pár vecí, ktoré ma zaujali:

Títo Američania si veci radšej prenajímajú, ako by ich kupovali

V duchu predošlého textu ešte chvíľu pokračujem, na Wall Street Journal som našla zaujímavú reportáž o ľuďoch, ktorí si 90 percent vecí v živote prenajímajú. Brittany Cattuci a jej priateľ napríklad nevlastnia takmer nič. Prenajímajú si dom, oblečenie aj posteľ, na ktorej spávajú. Mesačne minie okolo 100 dolárov na prenájom oblečenia do práce a zvyšných vecí, ktoré si prenajíma podľa aktuálnej potreby. Niekedy potrebuje ruksak na turistiku, niekedy nie.

Ďalšia respondentka hovorí, že jej rodičia poradili, aby si nikdy nekupovala niečo, čo do piatich rokov stratí svoju hodnotu. Preto si napríklad vždy prenajíma iPhone.

SkryťVypnúť reklamu

A ďalší je milovník áut, no nie je reálne, aby si každú chvíľu kupoval nové auto, pravidelne si prenajíma iný model.

Na základe článku vychádza, že ľudia si prenajímajú najmä veci vyššieho štandardu. Chcú mať drahšiu kabelku či nový smartfón vždy, keď vyjde, no nechcú si ho kupovať v plnej cene.

Na Slovensku kedysi fungovala požičovňa oblečenia Šumné aj požičovňa luxusných kabeliek Dream bag for rent. Obe služby už nie sú aktívne. Funguje aj stránka Peopia, požičovňa detského oblečenia, čo dáva väčší zmysel, ako kupovať miniatúrne adidasky, z ktorých dieťa vyrastie za jednu noc. Suwi sport ti požičia luxusné lyžiarske oblečenie a výstroj. Aj Alza má požičovňu techniky, no zatiaľ len pre právnické osoby.

Zaujíma ma, ako to vidíš ty. Dávalo by ti do budúcnosti zmysel veci nevlastniť, ale skôr si ich prenajímať? Daj vedieť v ankete.

SkryťVypnúť reklamu
Anketa:
Veci prenajímať alebo vlastniť?
Vedel/a by som si predstaviť prenajať drahé položky.
15
Čo naozaj potrebujem, to si radšej kúpim.
24
Viem si predstaviť, že nebudem vlastniť nič.
2
Hlasovalo: 41
Hlasovanie otvorené:
od: 25.08.2024 06:59

Benifer is over (nasleduje spoločné zhrozenie)

Jennifer Lopez a Ben Affleck sa takmer po dvadsiatich rokoch dali znovu dokopy, vzali sa a po dvoch rokoch sa rozviedli. Fanúšikovia smútia, pretože k celebritám si bežne vytvoríme až nezdravé puto. Mňa napríklad minule úplne rozsekalo, že sa po siedmich rokoch rozišli Dakota Johnson a Chris Martin, stále si myslím, že Brad Pitt mal ostať s Jennifer Aniston a moja obľúbená fan fiction konšpiteória je, že Leonardo DiCaprio si preto nechce nájsť dlhodobý vzťah, lebo miluje Kate Winslet.

(človek sa musí nejako osviežiť po všetkých tých šimko-čistkách, lex atentátoch a tarabovinách.)

Psychológ v článku webu Refinery29 tvrdí, že podobne ako si idealizujeme celebrity, vnímame aj ich vzťahy. Tie sú pre nás veľakrát potvrdením, že aj láska s vekovým rozdielom, odlišnými povahami či prekážkami má šancu. Keď tieto vzťahy končia, narazíme na reality check.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade Jennifer a Bena sa skloňovalo príslovie „stará láska nehrdzavie“ aj romantická vidina lásky, ktorá prečkala takmer dvadsať rokov. Pevne verím, že si ešte nepísala svojmu frajerovi zo strednej.

Zoznamovacie šou v Come Closer

Tímein newsletter Come Closer ma zaujme každý týždeň a nielen preto, že editovať ho je moja práca. V ostatnom vydaní písala o youtubových zoznamovacích šou. Mnohé z nich sú oveľa väčší hardcore ako Love Island či Too hot to handle alebo slovenská Ruža pre nevestu. Predstav si tinder swipe- ale naživo, či praskanie balónov, ak sa ti človek nepáči. Celý zoznam nájdeš v Come Closer, ktorý okrem bizárikov prináša najmä štúdie, prieskumy a hot info zo sveta sexu, pohlavného zdravia, vzťahov, randenia a tak ďalej. Odber si zapneš tu.

SkryťVypnúť reklamu

Dočítal/a si ďalšie vydanie newslettru Happy hour, vidíš, nebolo to nič hrozné. Zapni si odber a každý pondelok ráno ti newsletter pristane do e-mailu. Budeš mať materiál na klebetenie pri kávičkách v kuchynke. Dík a čau!

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu