Influencerka odporúča pleťovú masku z výkalov. Lekári varujú pred rizikom infekcie

Vraj sa jej prestala šúpať pleť.

Influencerku sleduje viac ako 660-tisíc ľudí.Influencerku sleduje viac ako 660-tisíc ľudí. (Zdroj: Instagram/Debora Peixoto)

Video brazílskej influencerky Debory Peixotovej, v ktorom ukazuje, ako využíva vlastné výkaly na domácu masku na pleť, sa stalo virálnym. Príspevok má už takmer 400-tisíc videní a hovoria o ňom aj zahraničné médiá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento "beauty trend" je však nebezpečný. Využívanie výkalov na kozmetické účely nemá za sebou dostatok výskumu na to, aby sa mohlo označiť za efektívne.

Loading

...

Vo videu tvrdí, že "maska" má hydratačné účinky a všimla si na sebe, že sa jej pleť po použití menej šúpe. Svoje tvrdenie dokazuje výskumom Harvardovej univerzity v odbornom článku magazínu Trends in Molecular Medicine.

SkryťVypnúť reklamu

Ten však nehovorí o koži ani o aplikácií výkalov priamo z téglika na tvár.

Vedecký tím z Harvardu v roku 2022 predstavil hypotézu, že konzervované vzorky stolice by mohli skrývať tajomstvo liečenia chorôb v ďalších rokoch života. Môžeš si to predstaviť ako akúsi "Noemovu archu pre vnútorný mikrobióm", kde sa tvoje vlastné vzorky v budúcnosti možno zídu.

Na riziká podobných "domácich pokusov" upozorňujú aj lekári.

Súvisiaci článok Kim Kardashian propaguje ošetrenie pleti rybím semenom. O čom je v skutočnosti „sperm facial“? Čítajte 

Kozmetika dnes využíva všeličo

V estetickej medicíne a kozmetike sa už teraz využívajú rôzne výlučky v očistenej verzii. Naposledy sa písalo o Kim Kardashian, ktorá praktizuje ošetrenie lososím semenom. Ide o očistený a spracovaný materiál, ktorý sa vpicháva, podobne ako napríklad kyselina hyalurónová a iné látky.

SkryťVypnúť reklamu

Stáročia sa využívali slávičie výkaly v japonskom ošetrení známom aj ako "geisha facial", s cieľom rozjasniť a hydratovať kožu. Podľa portálu Yahoo je materiál vysušený, sterilizovaný a spracovaný na prášok. Jeho využitie na videu zmapoval aj ďalší portál Refinery29.

V kozmetike je populárny napríklad aj slimačí sliz, častou ingredienciou v kozmetike je aj urea. Nikde však nenájdeš odborné odporúčanie na využívanie vlastných fekálií a ich priamu aplikáciu na tvár.

"Vo výkaloch sa nachádzajú látky, ktoré chce naše telo vylúčiť. Tie koži nijak neprospejú, iba ju môžu zbytočne podráždiť. Navyše, manipulácia s výkalmi je veľmi nehygienická a môže šíriť nečistoty aj do okolia," hovorí pre Closer dermatologička Simona Hanesová, ktorá na problém upozornila aj na svojom instagrame.

SkryťVypnúť reklamu

Výkaly podľa jej slov obsahujú rôzne huby, baktérie a parazity, a tieto patogény môžu preniknúť cez poškodenú kožnú bariéru, napríklad cez rany na tvári.

"Môžu spôsobiť kožné infekcie a zápaly," dodáva lekárka.

Nie je to prvá rada v oblasti krásy, ktorá môže ľudí ohroziť na zdraví. Napríklad herečka a zakladateľka wellness značky Goop Gwyneth Paltrow odporúčala tzv. "tantouring", teda opaľovanie, ktoré vedie k vykontúrovanej tvári.

Ochranný krém s SPF faktorom si aplikovala len na miesta, kde sa opáliť nechcela, aby si tým na tvári vytvorila opálenie na miestach, kam si bežne pri líčení dáva bronzer.

Loading

...

Lekári a lekárky však varujú, že nadmerné opaľovanie s cieľom zhnednúť alebo "chytiť bronz" je rizikové a zvyšuje riziko rakoviny kože. Slnečné žiarenie tiež vo veľkej miere prispieva k známkam starnutia kože, ktoré často tie isté influencerky, ktoré sa hrdo SPF-ku vyhýbajú, riešia verejne rôznymi procedúrami a zákrokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu