Podnikateľka, influencerka a hviezda vlastnej reality šou Kim Kardashian opäť hovorí o bizarnom tvárovom ošetrení, ktoré absolvovala.
Kedysi spolularizovala „upírie“ ošetrenie známe aj ako plazmaterapia, kde sa do kože vpicháva vlastná plazma získaná z krvi. V nedávnej epizóde série The Kardashians hovorila o ošetrení, pri ktorom sa používa lososie semeno.
Podľa dermatologičky Nikoly Vološčukovej však nejde o žiadnu novinku. Je už celkom populárne v Kórei či Austrálii. Aký má efekt a ako to naozaj s tým semenom je?
Ošetrenie kože rybím semenom?
Vološčuková nemá rada, keď sa o tomto ošetrení hovorí ako o sperm facial. Samozrejme, v striekačke nie je priamo natiahnuté rybie semeno.
Ide o očistený a spracovaný materiál, ktorý sa vpicháva podobne, ako napríklad kyselina hyalurónová a iné látky, a existuje niekoľko firiem, ktoré používajú svoje vlastné metódy na získavanie a spracovanie tohto materiálu.

„Nejde o žiadnu novinku, ja s týmto typom produktov pracujem už roky a vieme o jeho účinkoch už dobrých 10 - 15 rokov,“ vysvetľuje pre Closer kožná lekárka, ktorá pracuje v pražskej pobočke kliniky Envy.
V princípe ide o biostimuláciu, pri ktorej sa používajú polynukleotidy, teda stavebné kamene DNA. Tie sa získavajú z gamét, teda zárodkových (pohlavných) buniek, zvyčajne z lososov a iných rýb.
A áno, zárodkové bunky sa nachádzajú v semene.
Zvyčajne sa tieto látky ponúkajú pod značkami Nucleofill, Rejuran alebo Pluryal Silk, a pôvodne sa polynukleotidy používali pre svoje výborné vlastnosti v oblasti hojenia rán. Práve ich potenciál hojiť a regenerovať kožu sa Vološčukovej na tomto materiáli páči.
Na čo je to dobré?
„Polynukleotidy stimulujú procesy regenerácie, takže po ošetrení môžete očakávať zdravú kožu,“ vysvetľuje MUDr. Nikola Vološčuková z pražkej kliniky Envy.
Uznáva, že „zdravá koža“ nie je až taký sexi marketing, ako keď o ošetrení hovorí členka klanu Kardashian, ktorá roky udáva trendy v oblasti krásy.

Doktorka ďalej vysvetľuje, že tento materiál sa aplikuje metódou mezoterapie, teda do strednej vrstvy kože, kde v extracelulárnej matrix (priestor medzi jednotlivými bunkami) podporujú prirodzené procesy, ktoré v koži tak či onak prebiehajú.
Polynukleotidy v pokožke spúšťajú dve kaskády reakcií: prvá je spojená práve s hojivým procesom, druhá podporuje správnu syntézu DNA. „Hojivý efekt v zdravej koži podporuje jej funkciu a nepriamo zlepšuje pevnosť a hydratáciu pokožky.“
„Kamošky si na vás zrejme nevšimnú, že vyzeráte ako iný človek. Iba budete vyzerať spokojne, oddýchnuto a zrelaxovane,“ dodáva Vološčuková.
Vo výsledku teda od ošetrenia môžeš očakávať rozžiarenú, hydratovanú, pružnejšiu pleť, ale určite nie nejaký wow efekt.
Štúdia publikovaná v Scientific Reports hovorí o vplyve týchto látok na regeneráciu a hojenie, ďalšia malá štúdia v Dermatologic Therapy skúmala vplyv na celkové omladenie pokožky. Na klinikách ich podľa prehľadu, ktorý vyšiel v Skin Research & Technology, využívajú pri podráždení a začervenaní, na zvýšenie hydratácie pleti či podporu kožnej bariéry.
Jedna štúdia, publikovaná v časopise Dermatologic Therapy, zistila, že póry a hrúbka kože sa zlepšili u pacientov vo veku 30 rokov, zatiaľ čo u pacientov vo veku 40 rokov sa zlepšil tón pleti, a minimalizovali sa vrásky a ochabnutie.
V našich končinách je ošetrenie populárne najmä pre očné okolie
Aj na niektorých miestnych klinikách v Česku a na Slovensku ich používajú ako skinbooster alebo na zjemnenie kruhov pod očami.
„Polynukleotidy v očnom okolí zvyšujú kvalitu kože a zároveň ich výhodou je, že neviažu vodu. Vďaka tomu nebudete mať nechcený opuch, ktorý pri prehnanej aplikácii výplňových materiálov môže nastať,“ vysvetľuje Vološčuková.

Dochádza však k redukcii kruhov pod očami a efekt je podobný ako pri ošetrení koži na tvári: oči proste vyzerajú oddýchnuto.
Ošetrenie sa vykonáva ambulantne, po ňom môžeš ísť domov alebo pokojne aj späť do práce, len je dôležité pár dní sa nemaľovať, používať správnu kozmetiku vhodnú po dermatologických ošetreniach a chrániť kožu pred slnkom.
Injekčné ošetrenia vo všeobecnosti sa však nemôžu aplikovať tehotným a dojčiacim ženám, ľuďom s aktívnymi vyrážkami či v prípade užívania niektorých liekov (napr. antibiotiká).
Jedno ošetrenie stojí okolo 270 - 290 eur, zvyčajne sa odporúča absolvovať 2 až 4 ošetrenia každé 2 až 4 týždne.