Slimačí sliz v kozmetike: skutočne dokáže zázraky a neubližuje zber mucínu slimákom?

Všetko, čo vieme o známej ingrediencii.

Slimačí sliz je v kozmetike veľmi populárny.Slimačí sliz je v kozmetike veľmi populárny. (Zdroj: Jumiso, Beauty of Joseon, COSRX, Missha, Mizon, TIAM)

Slimačí sliz, sekrét či mucín patrí medzi najpopulárnejšie skincare ingrediencie na svete. Na Tiktoku má #snailmucin desiatky tisíc videí, viaceré sa pýšia niekoľkomiliónovými videniami.

Globálny trh s kozmetikou, ktorá túto takmer zázračnú ingredienciu obsahuje, dosahoval v roku 2022 hodnotu 555 miliárd dolárov.

Väčšina slimačieho mucínu pochádza z obyčajného záhradného slimáka (Cryptomphalus aspersa). Obsahuje glykoproteíny a regeneračné rastové faktory, kyselinu glykolovú, kyselinu hyalurónovú a enzýmy.

SkryťVypnúť reklamu

Extrakt z tohto mucínu sa nachádza v esenciách, sérach, krémoch a maskách a najčastejšie v produktoch z Južnej Kórei, kde je stabilnou a obľúbenou ingredienciou už desiatky rokov.

Mnohé najmä influencerské reklamy si od mucínu sľubujú hydratovanú, mladistvú a rozžiarenú pleť bez vyrážok, škvŕn a iných nedokonalostí.

Čo všetko však slimačí mucín naozaj dokáže, v ktorých produktoch ho nájdeš a ako ho vôbec z tých slimákov získavajú? Vitaj pri našej sérii "Ingredient Breakdown", kde sa pozrieme bližšie na populárne látky, ktoré (nie vždy právom) zožali hype na sociálnych sieťach.

Redakcia vyberá odporúčania na produkty nezávisle, žiadna zo spomenutých značiek si za zmienku v článku nezaplatila. Pomáhame ti zorientovať sa na trhu s krásou a spomedzi stoviek noviniek vyberáme tie, ktoré sú zaujímavé, inovatívne a stoja za pozornosť. Čítaj viac o biznise s krásou tu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Loading

@beautybay

Čo dokáže slimačí mucín

Podľa nedávnej štúdie z roku 2020 dokáže kozmetika s obsahom slimačieho mucínu zjemniť textúru pokožky, zvýšiť pevnosť a elasticitu zrelej pokožky. Produkty testovali tri mesiace na ženách vo veku 45 až 65 rokov a výsledky si účastníčky pochvaľovali.

Okrem toho iné štúdie hovoria o protizápalových a antibakteriálnych účinkoch či o podpore procesu hojenia pri infekciách a popáleninách. Slimačí mucín sa hodí aj po absolvovaní estetických procedúr ako je laserové ošetrenie alebo rádioterapia, pretože urýchľujú rekonvalescenciu kože.

Výrobky, ktoré obsahujú slimačí mucín, sú vhodné aj pri kožných problémoch ako sú akné a zápaly.

Sú to síce príjemné správy, no nejde o rozsiahle metaanalýzy. Tak k tejto ingrediencii pri nakupovaní treba aj pristupovať: je tu veľa nádeje, no len niektoré benefity sú už "natvrdo" overené.

SkryťVypnúť reklamu

"Treba byť realista," hovorí o ingrediencii kozmetická chemička Katarína Balabánová. "Najvýraznejším benefitom je samotná hydratácia. Hoci v mucíne sú rôzne vitamíny a ďalšie stopové prvky, ale keďže prechádza ešte procesom purifikácie, neočakávala by som od tejto ingrediencie viac ako hydratáciu."

Aj tá však môže byť dosť, keďže práve dobre hydratovaná pokožka má menej viditeľné jemné vrásky a tzv. glass skin efekt.

Slimačí mucín však určite nie je jediná vec, ktorú v rutine potrebuješ, ak chceš riešiť aj ďalšie problémy.

Ako používať slimačí mucín

Záleží od toho, aký typ produktu si kúpiš. Pre jednorazový glow-up účinok môžeš siahnuť po pleťových maskách a vankúšikoch pod oči s obsahom mucínu. Tie môžu pokožku nasýtiť vlhkosťou a je to skvelá pomôcka pred podujatím či párty.

SkryťVypnúť reklamu

Ak hľadáš dlhodobú pomoc, napríklad ťa trápi dehydrovaná pokožka, tak sa ti viac oplatí investovať do sér a krémov, ktoré sa používajú denne. Platí zlaté pravidlo ísť v rutine od najviac tekutého produktu po najviac hutný.

Zvyčajne pôjdu esencie a tonery ako prvé, ďalej séra, potom krém a počas dňa SPF-ko. Takto môžeš do rutiny zaradiť aj produkt so slimačím slizom.

Dermatologička Lindsey Zubritsky @dermguru radí sérum so slimačím mucínom aplikovať vždy na vlhkú pokožku. Môžeš si buď po vyčistení tváre tvár len mierne osušiť uteráčikom, alebo pred aplikáciou použiť toner či minerálnu vodu v spreji.

Na tvár produkt nanášaj jemným prikladaním dlaní, nešúchaj si ho po koži, radí ďalej lekárka. A nezabudni ho uzamknúť hydratačným krémom.

Nie je nevyhnutné mať každý krok v rutine s obsahom tejto ingrediencie.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

@songofskin

Ako sa získava sliz

Spôsob zberu slimačieho slizu sa líšia od farmy k farme – na niektorých sa slimáky plazia po sieťach, takže mucín kvapká do nádobiek pod nimi, inde slimákov postriekajú látkou, ktorá vyvoláva slimačie sekréty.

Kedysi sa používali drastickejšie metódy, pri ktorých slimáky hneď zomreli, no dnes je bežné využívať také metódy, pri ktorých môžu slimáky využívať aj opakovane.

jedna talianska slimačia farma napríklad podľa reportáže Business Insider využíva veľké priehľadné kryty, v ktorých slimáky tvoria sliz. Zvieratá pri tom neumierajú, hoci časom ich uspia a firma využíva pozostatky v iných priemysloch.

Loading

@beautyinsider

Inde v Taliansku vyvinuli špeciálny prístroj Ozosnail, ktorý údajne slimákom vôbec neubližuje.

V roku 2013 francúzska farmárka Louis-Marie Guedon tvrdila, že vyvinula „tajnú techniku“ na výrobu 15 ton slimačieho mucínu ročne – tiež bez násilia.

SkryťVypnúť reklamu

Výrobca virálnej kórejskej esencie CosRx tiež na svojom blogu píše, že slimákom neubližujú. Vo svojich produktoch využívajú extrakt z iného druhu slimákov: z achatiny žravej (Achatina fulica).

"Slimáky sú umiestnené cez sieťovinu v tmavej a tichej miestnosti. Ako nočným tvorom im to poskytuje pohodlný priestor, kde sa môžu voľne pohybovať. Asi po hodine sa slimáky prenesú späť do svojich domovov, zatiaľ čo sa mucín zozbiera a spracuje na použitie. Na slimáky nepôsobí žiadny vonkajší stres. Počas procesu zberu sa teda nezrania žiadne slimáky," cituje ich odpoveď v blogu beauty influencerka Jude Chao (@fiddysnails).

V prípade, že farma dokáže spracovať aj zvyšok tela, zvyknú po pár odberoch slimákov uspať, telá použiť v potravinárskom priemysle ako lahôdku a ich ulity sa využívajú napríklad aj v kozmetike či v automobilovom priemysle.

SkryťVypnúť reklamu

Sú však firmy, ktoré z etických a aj ekonomických dôvodov pracujú na syntetickej alternatíve k slimačiemu slizu. Odborník na organickú chémiu Adam Braunschweig z newyorskej univerzity a jeho kolega biochemik Antonio Cerullo dúfajú, že sa to čoskoro stane skutočnosťou.

Pre National Geographic povedali, že vďaka tomu by mohli produkovať toľko mucínu, koľko momentálne trh potrebuje a zároveň by mohli receptúru upraviť podľa typu produktu či kožného problému, ktorý má pomôcť riešiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu