Koľkí z vás vedeli, že existuje slovenský futbalista Ivan Schranz?
Po zápase s Belgickom to už asi vie celé Slovensko, obzvlášť vládni politici, ktorí si zaleteli pozrieť zápas za naše peniaze. Aj za tvoje, áno, je to tak. Ako sa hovorí, nič nie je zadarmo, hoci oni si to niekedy myslia.
Na zápase sme boli aj my z Closeru a nikto nám to nezaplatil. Chalani poctivo sadli do auta a hop-šup za 9 hodín boli vo Frankurte. Okrem toho, že si pozreli zápas, pýtali sa aj slovenských fanúšikov, koľko ich takýto výlet vyšiel.

Pôvodne sme to chystali len ako reelko na instagram (už nás tam sleduješ?), no po výlete našich politikov sme sa rozhodli urobiť z toho aj text. Pozri si, koľko minuli Slováci za to, aby si pozreli jeden zápas.
Ema v Paríži
Poďme preč od futbalu, za celý ten mesiac ho ešte bude viac ako dosť. Timea robila rozhovor s Emou Müllerovou. Za jej menom sa skrýva oveľa viac ako len známe priezvisko.
Museli sme na ňu čakať asi dva mesiace, pretože žije v Paríži a my sme sa chceli stretnúť osobne. A veruže to bolo intenzívne.
Ema je éterická bytosť, s Timeou sa hneď našli (obrazne aj doslova). Ema je vraj veľmi vnímavá bytosť, ktorá má rada ľudí, a tak hneď na úvod držala Timeu asi minútu za ruku. Videli sa prvýkrát.

V rozhovore sa celkom otvorila. Hovorila o tom, aké to je žiť v Paríži, aké to na začiatku nebolo jednoduché byť sama vo veľkom meste a ako si našla priateľky.
Venovali sa aj tomu, ako vznikol merch „som bohyňa“ a prečo Ema svoju komunitu a svoje followerky na instagrame nazýva bohyne.

Prezradím ešte, že v kaviarni neplatili za nič, čo skonzumovali. Pozvala ich neznáma žena so slovami, že sú bohyne a zaslúžia si to. Celkovo to bolo veľmi milé stretnutie a taký pohodový je aj rozhovoru s Emou.
Štefan v New Yorku
Určite ste si už všimli, že v Closeri pravidelne robíme rozhovory s ľuďmi, ktorí žijú alebo žili v zahraničí. Je to inšpiratívne aj preto, lebo takýto ľudia sa na Slovensko pozerajú inými očami.
A hlavne - vedia, že nie sme izolovaný a jediný národ na planéte, no žijeme v nejakom svete s nejakým širším kontextom.
Všimol si to aj Štefan. Proaktívne sa nám ozval, aby sme urobili rozhovor aj s ním. Tu sa mi ponúka prezradiť tajomstvo, a to, že naozaj sa nevenujeme komukoľvek, kto sa ozve.

Štefan však v e-maile opísal svoj príbeh, ktorý bol naozaj fascinujúci, košatý a v niečom aj poučný. Adam mu teda zavolal, pretože my sme v Bratislave a on momentálne v Čani pri Košiciach.
Do USA odišiel v roku 2000, keď to ešte nebolo také jednoduché ako teraz, keď vieš nájsť akciovú letenku do New Yorku za 250 eur. Nevedel jazyk, no mal chuť študovať a veľa pracovať.

A keď hovorím veľa pracovať, tak myslím naozaj veľa pracovať. V Amerike chcel zostať legálne, no to si vyžadovalo, aby mal riadnu prácu, prípadne, aby študoval a dostal tak študentské víza.
Ako sám hovorí, musel sa obracať, no dokázal sa vypracovať a našiel si tam aj ženu. Nebudem viac prezrádzať, napokon všetko sa dozvieš v pútavom rozhovore.
Aj ty dosiahni svoj cieľ
Všetci by sme mali mať nejaký sen, niečo, čo by sme chceli dosiahnuť, prípadne sa niekam vypracovať. A je pravda, že v dnešnej uponáhľanej dobe (pekná floskula) si čoraz menej vieme nájsť čas na to, čo je pre nás podstatné.
Ema sa pozrela na fenomén monk mode, je to extrémna forma sústredenia sa na cieľ.
Loading
@parr.ott
V podstate ide o to, kopírovať život mníchov a počas toho obdobia si stanoviť jasný cieľ, čo chcem na konci dosiahnuť. Nepôjdem do podrobností, všetko, čo o tom potrebuješ vedieť, nájdeš v článku.

Poviem však, že všetko treba robiť s mierou. Treba to však vyskúšať, ak na to máš priestor a najmä, ak cítiš, že to potrebuješ.
A môžu to byť jednoduché veci - napríklad napísať knihu alebo naučiť sa nový jazyk. Možno ti aj prospeje, keď povedzme tri mesiace nebudeš na instagrame (keď nám dáš follow, tak si ho tam nájdeš aj o tri mesiace).
A to je na tento týždeň všetko.
Zapni si odber aj na tento newsletter, aby ti nič neušlo. Píšem každý týždeň a vždy to bude zážitok.
Zážitok je to aj na našom instagrame, tak nám daj follow aj tam, prosím.