Ahoj, moje meno je Radka a ty čítaš desiate vydanie newslettra Happy hour. Každý týždeň ti porozprávam o dianí v popkultúre, o ktorom (ne)potrebuješ, ale tak trochu chceš vedieť.
Minulý týždeň Billie Eillish vydala tretí štúdiový album HIT ME HARD AND SOFT, recenziu nájdeš TU a album na vypočutie TU/ vyšla tretia séria Bridgertonu, ktorá je plná sexu a šperkov, či to bude stačiť, prečítaj si v našej recenzii/ zverejnili portrét kráľa Karola III., podľa niektorých už teraz vyzerá ako po útoku aktivistov z Just Stop Oil/a Rihanna držala svoje dieťa hore nohami a vzniklo z toho najchutnejšie video na internete- mamičky z Modrého koníka, nekukajte.
Dnes viac o tom ako sa zoomeri aj mileniáli kúpu v nostalgii. Vracajú sa hlúpe telefóny, ale napríklad aj fajčenie klasických cigariet.
Môj prvý mobilný telefón bol Siemens A65 a zamŕzal, keď bolo vonku menej ako desať stupňov. Telefón síce nevydržal, no kampaňový claim “Chcem tašku” vložený do podmazu pesničky Can´t touch this už z hlavy nikdy nevymažem. Agentúra Made by Vaculík ním poznačila celú jednu generáciu.
Moja mama mala Nokiu. Áno, tú Nokiu. Mohli ste ňou podložiť koleso na aute, keď ste parkovali z kopca, alebo ňou pribiť klinec. Keď jej spadla, nikdy sa nezľakla, čo bude s telefónom. Báli sme sa, čo bude s dlažbou.
Model Nokia 3210 oslávil v marci 25. výročie a na jeho počesť sa firma HMD, ktorá telefóny Nokia vyrába, rozhodla relauchnúť tento produkt. Stojí okolo 80 eur, má dva megapixlové foťáky a samozrejme, legendárnu hru "hadík".
Táto kultúrna ikona, ako ju riaditeľ marketingu HMD nazval, sa vracia práve včas, aby tvorila stavebný kameň “dumbphone” boomu. K hlúpym telefónom sa prikláňajú najmä zoomeri, ktorí zúfalo túžia po digitálnom detoxe a skrátenom screentime.
Ak si minulý týždeň uvažoval/a o vypnutí internetu, tento telefón bude práve pre teba.
TIP: Populárny portál Vice nedávno priniesol odporúčania na najlepšie dumb phones. The Studio zase vo videu porovnalo niekoľko modelov.
Nostalgia lovers
Zoomeri sú podľa prieskumu GWI Zeitgeist najnostalgickejšou generáciou. V tesnom závese sú mileniáli. Až tretina zoomerov cíti silnú nostalgiu za 90. rokmi a začiatkom milénia. A to aj napriek tomu, že prvé deti generácie Z sa narodili až v roku 1997.
Súčasná popkultúra tak v mnohom čerpá práve z tohto obdobia. V móde stále prevláda štýl Y2K, ale aj minimalizmus 90. rokov. Hovorím napríklad o trende office sirens, písala som o ňom TU. Milujeme staré modely tenisiek, obzvlášť tie od Adidas a New Balance. V istom momente sa do našich kúpeľní nasťahovali štipce do vlasov, ktoré sa tiež nosili v 90. rokoch. A o kontúrke na pery a tenkom obočí ani nehovorím.
N´Sync minulý rok ohlásili chvíľkový comeback. Mladí ľudia objavili Nirvanu a podľa The Guardian ju milujú. Už len chýba, aby MTV znovu začala hrať hudbu.
Lindsay Lohan opäť točí filmy a dočkali sme sa aj nových Mean Girls. Paris Hilton a Nicole Richie majú opäť natáčať spoločnú šou. Určite si ešte pamätáš The Simple Life, kde obe skúšali prácu obyčajných ľudí.
Tu je video , ako Paris Hilton hlásila počasie.
Obrovský úspech medzi mladými mal aj seriál The Stranger Things zasadený do 80. rokov. Pieseň Running up the Hill od Kate Bush zažívala vďaka nemu druhé Vianoce. Sociálne siete oživili aj skupinu zo 70. rokov, Fleetwood Mac, a ich pesničku Dreams. Môže za to Nathan Apodaca, ktorý si pieseň spieval počas bezstarostnej jazdy na skateboarde a popíjal pritom džús. Virálne video má dnes 14,2 milióna videní.
Loading
@420doggface208
Nostalgiu mladej generácie poháňa práve pocit bezstarostnosti. Kým mileniálom chýbajú dni bez internetu, zoomeri bažia po autenticite, ktorú offline doba ponúkala. A všetci spolu bojujeme s informačným presýtením.
Pandémia, vojna na Ukrajine, konflikt Izrael-Palestína, klimatická kríza, nepokoje aj atentát na premiéra. Žijeme v dobe extrémne náročnej na psychiku. Informácie, stále meniace sa trendy ale aj bezobsažný hejt máme na pár klikov.
Podľa prieskumu Data Reportal ľudia vo veku 14 až 64 rokov v minulom roku pred obrazovkou strávili 6 hodín a 37 minút. Mobilný screentime tvoril 3 hodiny a 46 minút. Ak sa ho aj snažíme skrátiť, bojujeme s fomo (fear of missing out).
Nemožno sa čudovať, že sa nostalgicky spomíname na časy, kedy bolo jednoduchšie "odpojiť sa".
Jeden klik a máš
Mladí ľudia preferujú mix súčasných technológií a ich dostupnosti s prvkami minulých čias. Dobrým príkladom je popularita digitálnych fotoaparátov.
Malé krabičky v čiernej, sivej či ružovej boli nerozlučnými spoločníkmi na nejednej izbovici. Facebookové fotoalbumy mileniálov sú plné fotiek, ktoré by lusknutím prsta mohli zničiť reputáciu zúčastnených. (Nech je toto reminder, aby si si ich zamkol/la.)
Zoomeri by dnes len nemo žasli nad našou schopnosťou zverejniť album plný needitovaných fotiek, no niečo podobné s malou obmenou si našlo cestu aj k nim. Photo dumps.
Na instagram či tiktok, ktorý začal preferovať fotogalérie, zavesia sériu fotografií z predošlého večera. Skoro ako my na vysokej, len o dosť viac cool.
Loading
@jackielabonita
Na tiktoku nájdeš množstvo recenzií a odporúčaní na digitálne fotoaparáty. Podľa Bussines Insider zoomerov baví nedokonalá kvalita fotografie aj zachytenie aktuálneho momentu bez tlaku sociálnych sietí.
“Smartfón máme v ruke stále, chceme sa od neho vzdialiť,” hovorí jedna z respondentiek. Pochvaľuje si, že snímky nie je nútená okamžite editovať v aplikáciách.
Či už ide o fotoaparáty alebo klasické videohry, nie je to len o nostalgii. Podľa agentúry Screenshot media group prevláda túžba mladých odkloniť sa od perfekcionizmu, ktorým sú sociálne siete presiaknuté.
Čím sa dostávame k poslednej veci...
Fajčenie je znova COOL?
Predtým než budem pokračovať, pripomínam: NIE JE. Je vedecky dokázané, že spôsobuje rakovinu pľúc. Smrdí to, žltnú z toho prsty a je to len placebo na stres.
Predaj tradičných tabakových výrobkov podľa posledných údajov značky Phillip Morris uvedených v magazíne Forbes, klesá.
Magazín Independent však píše, že po pandémii v Británii stúpol počet fajčiarov vo veku 18 až 24 rokov. Zároveň sa v krajine spomalil rast počtu nefajčiarov.
Mladí sa síce priklonili k nefajčeniu alebo k vapovaniu (čo je tiež nebezpečné), no klasické cigarety sa opäť dostávajú na výslnie. Aspoň v popkultúre.
Carrie Bradshaw zo Sexu v meste alebo Chandler Bing z Priateľov prestali fajčiť. No Lily Rose Depp v The Idol fajčila jednu od druhej, rovnako aj Margot Robbie vo filme Babylon a potvrdili tým, že umelci sú v očiach popkultúry vždy najviac cool s cigaretou v ruke.
Zapálila si aj Charlie XCX, ikona súčasnej popmusic, vo svojom novom videoklipe, fajčila aj Lana del Rey. Na festivale v Cannes prichytili paparazzi s cigaretou v ruke Bellu Hadid.
Na hociktorej fotke zachytávajúcej šoubiznis 90. rokov nájdeš modelky, herečky a iných umelcov s cigaretami. Aj v očiach zoomerov je romantická predstava bohémskeho života a vzdoru spojená s fajčením cigarety. Pavlína Louženská vo svojom newslettri Ahoj upozorňuje napríklad na existenciu instagramového profilu Cigfluencers.
Je to, ako inak, nostalgia. Viac ako k reálnemu fajčeniu cigariet sa však podľa Independent prikláňame k pocitu divokosti a nespútanosti, ktorú fajčenie predstavuje. Má to byť niečo ako spomienka na cool, bezstarostné časy (ktoré však zoomeri nikdy nezažili).
Ja už len na záver pripomínam, že existuje naozaj kopa Y2K a 90´s trendov, ktoré nespôsobujú rakovinu.

TLDR:
Deti generácie Alfa už teraz míňajú miliardy. Milujú Nike a Starbucks.
Alfa je generácia ľudí, narodených v rokoch 2010 až 2024. Tí najstarší majú momentálne 14 rokov, vstupujú do tínedžerského veku. Portál FastCompany získal exkluzívny prieskum z USA, ktorí zmapoval finančné správanie týchto mladých fiškusov. Lebo áno, oni už míňajú a dosť veľa.
Prieskumu sa zúčastnilo 1000 respondentov z USA, ktorí majú deti vo veku 8 až 13 rokov. Respondenti boli zo strednej triedy, prevažne mileniáli.
Typické alfa dieťa minie 45 dolárov týždenne, čo je 2 340 dolárov ročne.
Odkiaľ majú malí Američania peniaze? Dostávajú odmenu za dobré známky, chodia babysittovať, ale napríklad 1 z 3 si zarába resellovaním. Ako 35 ročného človeka, ktorý nedokáže predať ani trojeurovú blúzku na Vintede, ma to úprimne dojalo.
Rodičia tvrdia, že nie vždy dávajú svojim deťom peniaze, ale platia aj kreditom, napríklad v Starbuckse. Väčšina rodičov v prieskume tiež priznala, že ich deti robia lepšie finančné rozhodnutia ako oni v ich veku.
Deti navyše priamo ovplyvňujú výdavky domácnosti, priznala to takmer polovica respondentov. FastCompany označuje alfa deti ako “getaway generation”, pretože produkty, influencerov a služby predstavujú priamo svojim rodičom. Cez alfu tak vedie cesta k rodičovským peňaženkám.
Najobľúbenejšou značkou alfa detí je Nike, ale milujú aj Apple, Lego či Starbucks.
Dočítal/a si newsletter Happy hour, ak sa ti páčil, zapni si odber a budeš happy každý pondelok.