Bridgerton 3. séria
Predovšetkým pre fanúšičky romantickej literatúry bol vo štvrtok večer malý sviatok. Tretia séria populárneho seriálu Bridgerton totiž vyšla na Netflixe - teda, tak ako sme si už zvykli, prvá polovica série. Na druhú si ešte počkáme.
Scestovaný mladík si užíva nezáväzný sex, autorka klebetného stĺpčeka sa pokúša prežiť a nájsť si manžela, a predsa si tieto dve navonok neprepojiteľné osoby nájdu k sebe cestu. Tak by sa v stručnosti dala opísať zápletka tejto série.
Hlavným párom, ktorý budeme tentoraz sledovať, sú Penelope Featherington (Nicola Coughlan) a Colin Bridgerton (Luke Newton). Hoci Pen o Colinovi sníva už dlho, nie nadarmo sedáva pri okne s výhľadom na jeho rodičovský dom, ani v najdivokejšom sne by si nepredstavila, že raz budú spolu.
Nemôžeme považovať za spoiler, keď ti povieme, že budú. Otázka znie, či sú okolnosti ich príbehu také zaujímavé, že noví Bridgertonovci stoja za tvoj čas.
Ranný orál, nočné trojky a zaľúbené pohľady v každej scéne
Polin - pre stručnosť preberáme v článku párový názov, ktorý sa už uchytil v médiách - sa k sebe priblížia okato, očakávane a v podstate aj pre uspokojenie fanúšikov, ktorí na to čakali už dve série. Ich príbeh je celkom klišé: Colin, ktorý je po cestách v zahraničí zrazu hot, žiadaný a skúsený, učí neskúsenú Pen flirtovať, aby si zohnala manžela.
A len čo je niekto pripravený požiadať ju o ruku, Colin si uvedomí, že aj on ju vlastne ľúbi. Je to taký ten obligátny "Hermiona, aj ty si dievča!" moment.
Aj by sme sa na to chceli hnevať, ale keď sa konečne zahľadia navzájom do očí, zaznie sladká hudba a konečne sa im spoja pery, tak im odpustíme. Je to, ako sme si už v Bridgertone zvykli, sexi.
Bridgerton 3. séria (Netflix)
Réžia: Tom Verica, Tricia Brock
Hrajú: Nicola Coughlan, Luke Newton, Golda Rosheuvel, Julie Andrews a ďalší
Premiéra prvých štyroch epizód: 16. mája
Premiéra druhej časti seriálu: 13. júna
Neboj sa, romantiky a sexu je hojne aj v ostatných častiach. Sú tu dvojky, trojky, manželský aj nemanželský sex, všetok síce heterosexuálny, ale zato veľmi pekný. V príbehu je viac romantických zápletiek, takže bude pri čom ochkať, prekrúcať očami a lipnúť na obrazovke.
Pri nahrávaní sexuálnych scén bola prítomná koordinátorka intimity, a podľa rozhovorov z promo turné je jasné, že hercom a herečkám jej práca veľmi pomohla. Scény sú krásne, uveriteľné a dynamické a zároveň sa mohli všetci na pľaci cítiť bezpečne.

Kamarátstvo v seriáli žiari viac ako láska
Podľa nás zaujímavejšiu zápletku zažíva priateľstvo medzi Eloise a Penelope: tie sú na začiatku série rozhádané, lebo Eloise zistila, že Penelope je autorkou klebiet pod pseudonymom Lady Whistledown.
Jej bulvárne stĺpčeky uškodili aj Bridgertonovcom, a Pen dokonca aj počas tretej série v práci pokračuje a v jednom z vydaní urazí aj Colina.
Keďže ich priateľstvo sme sledovali celé dve série, tak krízu ich priateľstva prežívame oveľa intenzívnejšie. Pen a Eloise sa na seba na plesoch túžobne pozerajú, zjavne im chýba blízkosť dievčaťa, s ktorým vyrástli a mohli do spoločnosti nezapadať spolu.
Iné vzťahy im nedokážu vyplniť prázdne miesto spriaznenej duše, s ktorou si rozumeli ako s nikým iným, a to nás divácky zasiahlo viac ako Newtonova vypracovaná hruď.
Po pozretí prvých štyroch epizód si trúfame predpovedať, že sa priateľstvo obnoví. Zrejme natoľko, že Eloise bude Penelope pomáhať skrývať jej identitu aj pred Colinom. Je však trochu škoda, že romantickému seriálu viac veríme kamarátsky vzťah než hociktorý z tých romantických.

Uhladené pozadie už začína byť nudné
Pre Bridgerton je typický farboslepý kasting, ktorý kašle na to, ako to vo viktoriánskej šľachte mohlo vyzerať a jednoducho vyberá hercov a herečky rôznych etník tak, aby spolu vyzerali v obrovských róbach dobre.
Uznávame, že im to vyšlo, a vlastne nie je ťažké sa od toho odpútať a neriešiť to.
Bolo by možno ešte lepšie, keby sa nepokúsili v predošlých seriáloch vysvetliť, ako sa černoška stala britskou kráľovnou. Ale ak nad tým dokážeš zažmúriť oči, tak si môžeš túto napodobeninu viktoriánskej doby vychutnať.
Čo už si nevšímať nevieme, je prehnaná prečačkanosť a uhladenosť prostredia.
Londýn je v príbehu taký čistý, že iba kostýmy nám pripomínajú, že by malo ísť o viktoriánske obdobie. Stromy a kríky sú vždy naplno rozkvitnuté, ľudia vždy nádherne upravení a ešte aj popová hudba prepracovaná na sláčikové kvarteto dokonale ladí k pohybom aj dialógom.
Na tento dokonalý vizuál bez špiny, smradu či chudoby industriálnej revolúcie sme si už pri Bridgertone zvykli. No keď to už vidíme po tretíkrát, musíme povedať, že nás to tak trochu nudí.
Nedejú sa totiž takmer žiadne malé momenty, ktoré by priniesli komickú úľavu alebo zápletku aj mimo tých romantických. Azda na Penelopine sestry, ktoré sú tak stereotypne hlúpe, že nás to viac irituje, ako baví.

Čaro opakovaného príbehu?
Príbehy jednotlivých sérií sú založené na knihách z pera Julie Quinnovej, pričom každá z nich sa sústredí na iného Bridgertona alebo Bridgertonovú. Každý diel sa však nápadne podobá na predchádzajúci.
Jadrom romantickej zápletky je nedorozumenie a neuspokojená túžba či sklamanie z "ponuky" počas sezóny. Tak ako v predošlých sériách, aj teraz budeš mať pri pozeraní zrejme chuť nakričať na hlavné postavy a vysvetliť im, že by si mali veci jasne vysvetliť, lebo zjavne túžia po tom istom, ale boja sa to povedať.
Problém však je, že tretia séria ťa naozaj v ničom neprekvapí. Pri pozeraní už od prvej epizódy presne vieš, kam príbeh smeruje. A zrejme sa nebudeš vedieť striasť pocitu, že sa príbeh vlečie.
To, že Netflix sériu rozdelil na dve časti, tomu tentoraz nepomáha, bolo by lepšie vidieť to celé naraz, lebo cliffhangers na konci proste nie sú dostatočne silné.
Áno, stále je tu otázka, čo sa stane, až sa prevalí, kto je v skutočnosti Lady Whistledown, ale pokiaľ nie si vášnivá fanúšička tejto série, tak si nie sme istí, že po štvrtej epizóde a štyroch týždňoch čakania sa k príbehu ešte vrátiš. Nie sme si istí, či sa k nemu vrátime my.