TikTok si opäť raz adoptoval trend z prelomu milénia. Posadnutosť generácie Z módou Y2K ospravedlňuje fakt, že v tom čase mali možno tak sedem rokov.
“Office sirens” (kancelárske sirény) sa od septembra minulého roku pozvoľne votreli do pozornosti milovníkov módy nielen v online ale aj v offline svete. Minimalistická estetika konca 90-tych rokov a začiatku milénia, to je niečo, na čo v súčasnej móde všetci radi spomíname.
Je to trend, ktorý do korporátneho šatníka po rokoch vracia ženskosť. Pretlak oversized strihov, aké sme mohli vidieť u značiek Balenciaga či Bottega Venetta (a neskôr na copycats v módnych reťazcoch), striedajú obtiahnuté siluety, veľmi jednoduché strihy a zemité farby.
Mýtické sirény lákali námorníkov svojou krásou a spevom, tie kancelárske vzbudzujú pozornosť outfitom.
Predstav si Miu, sekretárku Alana Rickama vo filme Láska nebeská. Ďalej Serenu, redaktorku Runway, ktorú v snímke Diabol nosí Prada stvárnila Gisele Bundchen.

(Tento filmový moment je mimochodom dôkazom, že aj z deviatich sekúnd na plátne sa dá vytvoriť niečo, o čom sa bude hovoriť ešte ďalších 18 rokov.)
A v neposlednom rade nesmrteľnú Rachel Green a každý jeden outfit od momentu ako dostala prácu u Ralpha Laurena.

To, čo všetky spomenuté postavy spája veľmi šikovne opísala študentka módy a tiktokerka Asia Bieuville, ktorá v septembri trend office siren ako prvá pomenovala.
“Je ako vystrihnutá z archívov Calvina Kleina, Ralpha Laurena či Dolce & Gabbana z 90-tych rokov. Nosí výrazné pery, výrazné nechty, mohutné šperky, ale veľmi jednoduché outfity,” hovorí.
Loading
@asias.jpg
Vo videu ďalej spomína bayonetové okuliare v typickom oválnom tvare, pančušky, lodičky na nižšom podpätku, tubovú sukňu a obtiahnuté topy či svetre vo všetkých odtieňoch.
Asia o tom možno prvá informovala na TikToku, no office sirens sú len iným názvom štýlu, ktorý v 90-tych rokoch tvorili mená ako Calvin Klein či Tom Ford.
Niečo staré...
Keď v roku 1994 prišiel do talianskej značky Gucci Američan Tom Ford, bola na pokraji krachu. Po niekoľkých úspešných kolekciách mala v roku 1999 hodnotu štyri miliardy. Ford v značke skombinoval sexepíl s minimalizmom.
V dizajnoch z roku 1998 prevažujú jednoduché línie, nízky bedrový pás, rovné strihy a obtiahnuté siluety.
Podobnou cestou sa v tom čase vybral aj Ralph Lauren, ktorý na začiatku milénia poslal na mólo Gisele Bundchen v obtiahnutom roláku a koženej sukni. V kolekcii nechýbali oblekové bavlnené nohavice, vypasované kožené saká, vysoké čižmy a klasické obtiahnuté košele.
Ešte minimalistickejší pohľad na "ready to wear" priniesol v 90-tych rokoch Calvin Klein. Dlhé šaty rovného strihu, jednoduché saká, pulóvre a sukne, všetko v odtieňoch bielej, čiernej, sivej a off white.
Okrem vintage kolekcií sa v moodboardoch Gen Z na Pintereste ocitajú aj vtedajšie múzy ako topmodelka Kate Moss, ale aj novinárka Carolyn Bessette, ktorá sa neskôr vydala za Johna F. Kenedyho Jr.
V šatníku mala Pradu, Calvina Kleina ale aj Manola Blahnika. Jej štýl sa stal predlohou trendu quiet luxury, ktorý stavia na kvalitných materiáloch a luxusných prevedeniach bez okatého vystrkovania loga.
Niečo nové...
Kým mob wife TikTokom len tak preletela a vášne vzbudila skôr mimo módneho poľa, trend office siren sa stabilne drží. Viac ako na sociálnej sieti ju vidieť v obchodoch.
Neboli to však značky ako Zara či Mango, ktoré sa rozhodli, že módu opäť raz otočia. Office štýl sa dostal do kolekcií luxusných značiek ako Prada, Gucci či Miu Miu. Prada a Miu Miu sú v reporte prestížneho portálu Lyst na prvých dvoch priečkach v obľúbenosti značiek za minulý rok. Na tretej je španielska značka Loewe.
Miu Miu v minulom roku stavala na štýle "new librarian". Kašmírové kardigány, puzdrové sukne a balerínky vytiahli rozpoznateľnosť značky o 75 percent vyššie.

Trochu sexepílu do osvedčeného receptu pridal do ostatnej kolekcie Gucci kreatívny riaditeľ Sabato de Sarno. Obtiahnuté predĺžené saká, šortky, mini ale aj midi sukne, sme počas minulého roku videli tisíckrát, no Sarno ich v červenej koži a neónovo zelených materiáloch posunul na nový level.
A v poslednom rade je to značka Tom Ford, ktorú kreatívne vedie Peter Hawkings. Aj on sa však inšpiroval archívmi Gucci, ktoré vytvoril jeho súčasný šéf.

Napriek tomu, že rozprávame o oblečení značiek, ktoré sa cenovo pohybujú v stovkách až tisíckach eur, obliecť sa v tomto nadčasovom štýle vôbec nemusí byť drahé. Rada Closeru znie, obráť sa na sekáče.
Hľadáš totiž kvalitné kašmíry, bavlnené nohavice a kožené saká či sukne. Z pohľadu ceny a kvality je určite užitočnejšie pohrabať sa vo vintage obchodoch. Do pozornosti dávame bratislavský Beica vintage store alebo online eshop s vintage oblečením Vanilla Vintage. Kvalitné kašmírové svetre nájdeš na instagrame lesa luka alebo ZANOVNE.

It´s a Man´s, Man´s, Man´s world
Ako sme načrtli v úvode, v korporátnom štýle odievania sa v poledných rokoch stierala hranica medzi typicky ženským a mužským štýlom. Oversized saká, široké plecia a voľné padavé nohavice už neboli len doménov mužského šatníka.
Zároveň sa však objavuje dopyt po typickej stereotypnej ženskosti, a to aj od samotných žien.
"Veľakrát nám bolo povedané, že ak chceme byť vo svete korporátu rešpektované musíme prevziať mužské kódy, ale ja si myslím, že sa to dá aj inak, štýlovejšie, zmyselnejšie," hovorí Asia Bievulle.
Iné hlasy hovoria, že #corporateaesthetic z roku 2022 a súčasný trend #officesirens je len znakom toho, že mladí z Gen Z sa po pandémii chcú vrátiť do kancelárií a pekné outfity sú pre nich potrebnou motiváciou.
Na internete narazíš aj na tvrdenie, že ide o korporátny štýl pre hot girls. V očiach Closeru je to ďalšia ukážka cyklického sveta módneho priemyslu, ktorý vždy dokáže nájsť nové pomenovanie pre staré veci.