Za svoju svadbu sú ochotní zaplatiť od 20- do 30-tisíc eur. Niektorí sa im divia, no páry, s ktorými sme sa rozprávali, v tom majú jasno. Je to večer, ktorý sa (v tom najlepšom prípade) odohrá len raz za život, a preto je doňho dôležité investovať.
Prednedávnom sme sa rozprávali s pármi , ktoré si zvolili tzv. „mortgageship“ a svadbu nepokladajú za prioritu. Chcú investovať radšej do spoločného bývania, a preto uprednostňujú hypotéku.
Tentokrát sme oslovili páry, pre ktoré svadba nie je len sobášnym listom, ale vzťahu podľa nich pridáva váhu. Mnohí však netušili, že výdavky pri plánovaní porastú tak vysoko.
Najdrahšou položkou ostáva prenájom miesta, pri niektorých známych lokalitách sa vyšplhal až na 16-tisíc.
Respondenti sa ale zhodujú, že im to za tie peniaze stojí.

Už niet cesty späť
Barbora a Mikuláš sa rozhodli začať so svadobnými prípravami rok a pol po zásnubách. Sobáš naplánovali na september v rodinnom vinárstve v Šamoríne.
Svadbu považujú za krásny spôsob, akým si verejne sľúbiť lásku a vernosť. „Rozhodli sme sa zobrať, lebo sa ľúbime. Svadbu vôbec nepovažujeme za zastaranú, je to skôr taká čerešnička na torte nášho vzťahu,“ vysvetľuje 28-ročná Barbora.

Mikuláš dodáva, že dvaja ľudia papier na vzťah nepotrebujú, no svadba mu dodá určitú váhu. „Je to krásna tradícia. Žiaľ, každým rokom je finančne náročnejšia,“ hovorí 32-ročný Mikuláš.
Ani jeden spočiatku netušil, koľko dnes svadba stojí. Verili, že ju dokážu naplánovať za rozumnú cenu. „Keď mi jedna fotografka poslala ponuku, prešiel ma smiech. Musela som potom písať ďalším piatim, aby som si mohla urobiť prieskum cien,“ hovorí Barbora.
Sumy, ktoré si fotografi pýtali, ju šokovali. Väčšina sa pohybovala okolo 1100 až 1300 eur. Nakoniec našla vďaka bratovi fotografku za 600 eur.
Odradili ju tiež ceny čepčenia, ktoré sa pohybovali okolo 300 eur. "Bola som fakt prekvapená. Švagriná mala pred piatimi rokmi čepčenie v Snine za 50 eur," vysvetľuje budúca nevesta.
Na čepčení trvala najmä Mikulášova mama. „Nakoniec sme sa rozhodli, že čepčenie budeme mať, aby sme svadbu trochu oživili kultúrnou vložkou a nielen pijatikou či tancom.“
Náklady si prvotne rozdelili podľa počtu pozvaných hostí. Z Barborinej strany je pozvaných tridsať ľudí, z Mikulášovej sedemdesiat.
„Nakoľko však zarábam podstatne viac, budem to platiť z veľkej časti ja,“ hovorí Mikuláš.
Keď sa na to pozerajú spätne, na svadbu by začali šetriť už oveľa skôr. Veľmi im však pomohli aj financie od rodičov.
„Mamina mi kúpila šaty, poslala nejaké peniaze a snúbencovi tiež prispeli jeho rodičia. Vychádza to tak, že polovicu svadby budeme mať zaplatenú vďaka rodičom a polovicu si platíme my,“ hovorí Barbora a dodáva, že rodičia boli veľmi prekvapení z vysokých cien.
„Snúbencovi rodičia by však neboli nadšení, ak by sme mali svadbu na úrade. Sú z východu, a preto viac dbajú na tradície než moja mama. Tá sa ma niekoľkokrát počas plánovania pýtala, či určite chceme veľkú svadbu. Či sa nechceme vziať len my dvaja na Maldivách,“ žartuje Barbora.
Dokopy by ich mal svadobný deň vyjsť na 23-tisíc eur. Keď začali zisťovať ceny, rezervovať dodávateľov a platiť zálohy, rozpočet postupne narastal. „Už nebolo cesty späť. Riadime sa však heslom, že peniaze boli aj budú,“ hovorí Barbora.
"Nám to za tie peniaze stojí. Je to len raz za život," dodáva budúci ženích Mikuláš.
Svadobný rozpočet Barbory & Mikuláša:
Prenájom miesta a catering: 7 000 eur
Výzdoba: 2500 eur
Obrúčky: 940 eur
Svadobné šaty, závoj, topánky: 1100 eur
Fotograf: 600 eur
Kameraman: 750 eur
Hudba (Kapela): 1800 eur
Ďalšie výdavky:
Starejší (1000 eur), sláčikové kvarteto na obrad (600 eur), ubytovanie pre hostí na 2 noci (2400 eur), čepčenie (450 eur), makeup & vizáž (230 eur), svadobný oblek (450 eur), torta + zákusky (2000 eur).
Ceny neustále stúpajú
Dominika s Tomášom od začiatku vzťahu vedeli, že sa raz chcú zasnúbiť. Tomáš ju dokonca prvýkrát požiadal o ruku už po mesiaci chodenia.