Hypotéka pre nich neznamená len investíciu, ale aj potvrdenie vzájomnej náklonnosti. Čoraz viac párom sa svadba zdá neprimerane drahá, a tak uprednostňujú tzv. mortgageship. Slovo je spojením anglických výrazov mortgage (hypotéka) a relationship (vzťah).
Páry žijúce v blízkosti Bratislavy sa sťažujú na prenájom svadobných priestorov, ktorý sa môže vyšplhať až do výšky 7000 eur. Ako logický krok preto vnímajú spoločnú hypotéku. Veľa z nich má v prípade rozchodu aj plán B.
„Spoločná hypotéka nie je o šatách, hostine a fotkách na instagram, ale o spoločnej zodpovednosti. A to je podľa mňa väčší záväzok než sobáš,“ hovorí 33-ročný Peter, ktorý spoločne s partnerkou pred mesiacom kúpil byt.
Peter a Karolína nie sú jediní, ktorí takto uvažujú. Rozprávali sme sa s piatimi pármi, ktoré nám vysvetlili, prečo uprednostňujú hypotéku pred svadbou.
Hypotéka je vo vzťahu správny krok
Nikola Damová s Martinom Ligasom žijú v podnájme v bratislavskej Trnávke. Jeho cena sa však bude ďalší rok zvyšovať, preto sa rozhodli kúpiť byt. Obaja pracujú v korporátoch.

„Keďže výška nájmu sa takmer dorovná výške splátky, určite je lepšie investovať do vlastnej nehnuteľnosti ako platiť niekomu cudziemu,“ hovorí 27-ročný Martin.
Obaja žili v podnájmoch niekoľko rokov. „Keď sme si spočítali, koľko sme za to zaplatili, už sme mohli mať splatenú časť hypotéky,“ dodáva.
Majú vyhliadnutý byt a stretávajú sa s developerom, s ktorým momentálne komunikujú o kúpe. Radí im aj odborník na financie.
Splácať by chceli menej než 1000 eur. „To, že úrokové sadzby klesli, je ďalší dôvod, prečo sme sa rozhodli do toho ísť. Už sme nechceli viac čakať, keďže predpokladáme, že úroky pôjdu nižšie, dopyt bude rásť a cena bytov tiež," dodáva Nikola.
Obaja cítia, že je to pre ich vzťah ten správny krok, pretože sú vo veku, keď sa chcú usadiť a spoločne plánovať budúcnosť. Investovať budú rovným dielom, čo považujú za najspravodlivejší spôsob kúpy bytu.
„Všetky náklady s tým spojené si rozdelíme, takže to znamená, že do toho zapojíme náš obľúbený Excel, kde si plánujeme zaznamenávať a sledovať výdavky,“ vysvetľuje Martin.
Ľudské vzťahy sa podľa nich vedia často naštrbiť kvôli peniazom. Týmto spôsobom chcú tomu predísť. „Ak by sa v budúcnosti niečo stalo, budeme to riešiť podľa životnej a finančnej situácie, v ktorej sa budú nachádzať,“ dodáva Nika.
Hypotéku považujú za oveľa väčší záväzok než svadbu. „Doba sa zmenila, už to nie je ako kedysi – najskôr mali ľudia svadbu, potom deti a bývanie vyriešili tak, že sa nevesta nasťahovala do rodičovského domu ženícha. Dnes sú mladí ľudia samostatní, chcú vyletieť z hniezda a budovať svoje zázemie," hovorí Martin.
Preto momentálne svadbu nevnímajú ako prioritu a neplánujú ju. „Ak by sme aj nejakú svadbu mali mať, určite by to bolo niečo skromnejšie a cenovo dostupné. Padol nápad aj niekde odcestovať a vziať sa tam v prítomnosti zopár členov rodiny a kamarátov,“ hovorí Nikola.