Otvorene o všetkých traumách už na prvom rande? Floodlighting sa ti môže vypomstiť

Nepovedz príliš veľa príliš rýchlo.

Nový trend floodlighting v randení skôr ublíži.Nový trend floodlighting v randení skôr ublíži. (Zdroj: Dupe/Cora Pursley, HejTy)

Ja viem, že v dnešnej chronicky online ére to je možno ťažké rozoznať, ale existuje niečo ako prílišné zdieľanie. Dnes sa pozrieme na starý trend v novom šate, ktorý mladej randiacej generácii podľa viacerých médií už spôsobuje vážny problém.

Práve čítaš 53. vydanie nášho newslettera o sexe, vzťahoch a sexuálnom zdraví. Come Closer vychádza každý štvrtok a informácie v ňom vychádzajú z nových vedeckých výskumov, relevantných prieskumov alebo z aktuálnych trendov na zoznamkách či na sociálnych sieťach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak to znie ako niečo, čo chceš čítať pravidelne, prihlás sa na odber.

Príliš veľa príliš rýchlo? Floodlighting ti môže zničiť vzťah skôr, ako sa začne

Generácia Z vytvorila názov pre ďalší randiaci trend. Nie je to úplná novinka, iba pomenovanie je čerstvé: floodlight v angličtine znamená silné, ostré svetlá, aké sa využívajú na osvietenie pódií či štadiónov. Floodlighting je teda akési oslepenie čírym množstvom informácií.

Možno to už poznáš ako oversharing alebo trauma-dumping. Viac-menej hovoríme o tom istom: niekto príliš rýchlo zdieľa o sebe priveľa informácií v nádeji, že to vyvolá okamžité spojenie. Ale namiesto toho, aby sa spájal, môže to druhého prevalcovať.

Ako to spoznáš? Na prvom rande ideš z nuly na sto: od vtipných príbehov z detstva po všetko, čo ti spôsobilo psychologickú traumu. Takáto radikálna otvorenosť však môže druhú osobu skôr odrovnať než vytvoriť pocit blízkosti.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte horšie pre začínajúci sa vzťah môže byť, ak sa rovnaké tempo otvorenia sa očakáva od protistrany. Môže to viesť k trápnosti a možno až k sebaobrane, pretože to, že ti po prvej hodine nehovorí o rozvedených rodičoch či o frajerke, ktorá podvádzala, neznamená, že s tebou nechce byť, iba že potrebuje viac času.

Čo je dosť fér, pretože pravá blízkosť nie je výsledkom naháňania alebo pocitu tlaku.

Navyše, floodlighting nemusí byť len o nešikovných zoznamovacích zručnostiach. Pokojne môže ísť aj o manipulatívnu taktiku.

Floodlighting v zoznamovaní je o využívaní zraniteľnosti v snahe namočiť si prsty a nenápadne zistiť, či druhá osoba dokáže "spracovať" niektoré časti teba, povedala pre magazín Glamour Jessica Alderson, spoluzakladateľka zoznamovacej aplikácie So Synced.

SkryťVypnúť reklamu

Nejde len o to, že jedna strana druhú zavalí emočne nabitými informáciami. Potom ešte sleduje aj tvoju reakciu a podľa toho sa rozhoduje, či vôbec má zmysel investovať ďalej do vzťahu – pritom fakt, že po hodine či týždni nevieš dokonale reagovať na traumu druhého človeka nemusí nič pre vašu budúcnosť znamenať.

Floodlighting navyše môže vytvoriť nerovnú vzťahovú dynamiku, ktorú by mohla jedna strana zneužiť. Jeden z vás sa stane tým, ktorý o sebe hovorí, ten druhý sa musí starať o emocionálne potreby partnera a nemá priestor hovoriť o vlastných pocitoch.

Aj tu by som odkázala na dôležitosť súhlasu: áno, človek musí byť pripravený podeliť sa o hlboké pocity a myšlienky. Jasné, že takáto dôvera je silná a krásna. Ale aj druhá strana musí byť pripravená to počuť.

SkryťVypnúť reklamu

Správy o vzťahoch, sexe a súvisiacich témach

Ako si rozdeliť peniaze vo vzťahu? Odpovedajú vedec, podcasterka a finančný analytik.

Dnes mi vyšla ďalšia anketa na ošemetnú tému, tentoraz som sa pýtala na úlohu, ktorú zohrávajú peniaze v láske. Kedy o nich hovoriť, ako tú diskusiu začať a existuje niečo ako "moje" a "tvoje", alebo by malo byť všetko iba naše?

Na toto som sa pýtala širokého spektra ľudí a zozbierala pestré odpovede, ktoré zabavia a zrejme ťa aj donútia zamyslieť sa. Prečítaj si článok.

Prieskum: Ideálne je zosobášiť sa, mať dieťa a kúpiť si bývanie pred tridsiatkou.

Pew Research Center vydali výsledky prieskumu, kde sa ľudí pýtali na ideálny vek na manželstvo, deti či vstup do dôchodku. V priemere v 18 krajinách mimo USA ľudia hovoria, že najlepšie je vydať sa a mať dieťa okolo 26 rokov, kúpiť si dom okolo 30 a odísť do dôchodku okolo 58.

SkryťVypnúť reklamu

Čísla sa podobajú aj výsledku rovnakého prieskumu medzi Američanmi a Američankami.

Dnešní tínedžeri a tínedžerky randia menej než generácie pred nimi.

Aspoň to tak vyzerá podľa dát, o ktorých píše The Atlantic. Kým viac ako 70 percent boomerov a Gen X zažilo romantický vzťah v čase, keď boli násťroční, u Gen Z je to len niečo nad 50 percent.

Dôvodom môže byť aj to, že to iba nenazývajú vzťahom: stále sa zaľúbia, prežívajú intimitu aj zlomené srdcia, len to označujú inak.

Gillian Anderson bude pokračovať v písaní o sexe a chystá novú, ešte šťavnatejšiu knihu.

Kniha Want (v českom preklade Chci) od herečky Gillian Anderson je dosť odvážna. Je to zbierka anonymných listov stoviek žien z celého sveta vrátane jej vlastného, v ktorých opisujú svoj intímny život, svoje túžby, obavy, materstvo, rozkoš a to, na čo myslia, keď sa nikto nepozerá.

SkryťVypnúť reklamu

Na sociálnych sieťach Anderson oznámila, že už pracuje na pokračovaní a prijíma príbehy z celého sveta. Bez ohľadu na to, či si kinky, alebo ešte ťa nikto nepobozkal, či už máš prvú knihu prečítanú, alebo nie, chce o tebe vedieť – zapojiť sa môžeš do 23. mája. Bolo by krásne mať v knihe aj príbeh zo Slovenska, hoci anonymný.

Ak hľadáš zaujímajú knihu na tému sexuality a vzťahov, Chci ti odporúčam. Zoženieš ju napríklad tu.

Ponožky s motívmi o ženskej sile a stereotypoch, ktoré sa o nich stále šíria.

ŽENY je limitovaná a špeciálna kolekcia ponožiek na podporu ženských práv od Alexandry Just. V kolekcii sú tri motívy, ktoré reprezentujú rôzne vekové kategórie žien a boj so stereotypmi, ktorým čelíme.

Môj obľúbený dizajn s názvom STOP CATCALLING Just opisuje takto: "Ukazuje prstom na všetkých slizniakov, čo popiskujú, pokrikujú, obťažujú, majú oplzlé reči, obchytkávajú či inak obťažujú svoje okolie." Jasné, ponožky sú iba začiatok, ale je to veľmi pekná pripomienka toho, že catcalling je stále problém a že s tým musíme niečo urobiť.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie dizajny sú inšpirované nevyhnutnosťou starostlivosti o seba (WATER YOURSELF) či silou a privilégiom, ktoré sa ukrývajú v zrelom veku (AGE IS POWER).

Ponúka ich eshop Tatrasvit za 8,99 eur.

Loading

...

Social media post týždňa

Pedro Pascal, the man you are.

Hrdina seriálu The Last of Us dlhodobo podporuje práve LGBTI+ ľudí celosvetovo. Jeho sestra je transrodová žena a aktivistka a sám rád o svojej podpore hovorí alebo ju ukazuje aj v mainstreamových médiách. Naposledy sa na premiére filmu Thunderbolts ukázal v tričku s nápisom Protect the dolls.

Dolls v angličtine odkazuje na transrodové ženy, ktoré momentálne v po anglicky hovoriacej časti sveta – v Spojených štátoch aj v Spojenom kráľovstve – prichádzajú o svoje ľudské práva a čelia nenávisti aj všeobecnému ohrozeniu zdravia a života.

SkryťVypnúť reklamu

Tričko navrhol Conner Ives a mal ju na sebe vo februári na londýnskom týždni módy. Výťažok z predaja trička podľa webu venuje neziskovej organizuje Trans Lifeline, ktorá ponúka podporu transrodovým ľuďom v kríze.

Loading

@mtvuk

Ak ťa téma vzťahov a sexuality zaujíma,klikni sem a prihlás sa na odber Come Closer. Ozvem sa s novými správami už budúci týždeň.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu