Čo keby človek, ktorého miluješ, mohol žiť naveky? Za mesačný poplatok

Nová séria Black Mirror má rozpačité reakcie.

Siedma séria Black Mirror je práve na Netflixe.Siedma séria Black Mirror je práve na Netflixe. (Zdroj: Netflix)

Stačilo by nahrať vedomie človeka na server a ten by ho streamoval do jeho mozgu. Bude ako predtým, len ti občas v tej najnevhodnejšej chvíli povie reklamu na pomoc s problémami s erekciou. Na Netflix prišla siedma séria Black Mirroru a reakcie sú rôzne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vitaj pri ďalšom vydaní Happy Hour, newsletteri o trendoch a dianí v popkultúre a na sociálnych sieťach, o ktorom (ne)potrebuješ, ale tak trochu chceš vedieť.

Pokojne čítaj ďalej, poučila som sa z minula a článok neobsahuje žiadny spoiler. Absolútne vôbec. Ani jeden. Nada.

SkryťVypnúť reklamu

Ale najskôr minulý týždeň finále tretej série seriálu White lotus si pozrelo o 30 percent viac ľudí ako finálne predchádzajúcej série, až 6,2 milióna divákov. (Variety)

Film Minecraft spustil hotové šialenstvo v kinách po USA. Tínedžeri a deti sa zapojili do deštruktívneho trendu a pri jednotlivých hláškach začali ničiť kino, rozhadzovať toaletný papier a popcorn. A ľuďom prekážalo, keď pri koncertnom filme Taylor Swift ľudia v kine tancovali... (Tiktok)

Loading

@_bobbyfunk_

Seriál The Last of Us bude mať tretiu sériu. Tvorcovia to oznámili skôr, ako sa vôbec začala druhá, čo znamená jediné: They know, they cooked! (Instagram/TLoU)

Veľmi ma bavil trend na tiktoku, ktorý vtipne reagoval na to, ako na ďalšiu ekonomickú krízu budú reagovať mileniáli. Kým zoomeri sa obávajú, čo bude, mileniáli sú po kríze v rokoch 2008 a 2009, pandémii a v USA momentálne aj clách, ktoré sa riešili minulý týždeň, už starí krízoví harcovníci.

SkryťVypnúť reklamu

Tento trend by sme mohli aplikovať aj u nás: kríza, pandémia a Matovič, Fico a transakčná daň? Pustíme si Lady Gaga Just Dance a ide sa ďalej. (Pobav sa TU,TU, a TU)

Loading

@spacemann11

Písala som text o extrémnych ranných rutinách a bro culture. Venovala som sa Ashtonovi Hallovi, ktorý vstáva o tretej v noci a necháva ženu ošúpať mu banán (to nie je dvojzmysel, ty ty ty!) Text nájdeš na Closeri, long story short, aj keď sú tieto videá clickbait a marketing, sú pre mladých mužov škodlivé. (Closer)

Po AI generovaných obrázkoch na spôsob Ghibli či Renoira prišiel trend bábik ako od Mattela. Chat GPT ti bábiku vytvorí na základe vecí, ktoré charakterizujú tvoj osobný či pracovný život. Tomuto trendu sa, absolútne neprekvapivo, darí najmä na linkedine. (The Verge)

Sumár popculture infošiek ti môže prísť rovno do inboxu, stačí, keď si zapneš odber na newsletter Happy Hour.

SkryťVypnúť reklamu

Siedma séria Black Mirroru nie je zlá, len iná

Keď v roku 2011 na kanály Channel 4 pristála prvá séria antológie Black Mirror, ľudia boli šokovaní. Úplne prvá epizóda s názvom The National Anthem otvárala otázku sociálnych sietí a ich tlaku, ktorú zaobalila do drsného deja. Britský premiér v nej mal mať sexuálny styk s prasaťom v priamom prenose pred kamerami, aby oslobodil unesenú princeznú.

Tvorca série Charlie Brooker neveril, že epizóda prejde, pôvodne ju napísal ako čiernu satiru. Channel 4 ju však zaradil ako pilotnú epizódu, čím nastavil smerovanie celej antológie – to znelo ako „nič nie je tabu, očakávaj diskomfort“.

Po Channeli 4 produkciu prevzal Netflix a z antológie urobil fenomén. Black Mirror odkazuje na čiernu obrazovku smartfónu či počítača a zrkadlí našu posadnutosť technológiami. V doteraz siedmich sériách sme mohli sledovať dystopické scenáre našej budúcnosti po boku sociálnych sietí, gamingu či umelej inteligencie.

SkryťVypnúť reklamu

Technologický pokrok naráža na niečo, čo sa naprogramovať nedá – ľudskú podstatu a hriechy.

Každá epizóda je jedinečným a takmer samostatným príbehom. Slovo „takmer“ použijem preto, lebo Charlie Brooker sa s divákmi hrá. V epizódach môžeš nájsť „easter eggs“ – odkazy na firmy, aplikácie či postavy z iných sérií.

Nezabudnime ani na technicky náročný interaktívny film Black Mirror: Bandersnatch, v ktorom mohli diváci voliť , ako sa bude príbeh uberať ďalej. Obsahovala vyše miliardy možných kombinácií, ale len päť alebo šesť alternatívnych ukončení.

Rozpačitá sedmička

Seriál Black Mirror získal niekoľko ocenení Emmy a celosvetový úspech. Siedma séria sa však už nevyhla kritike. The Guardian ju nazval „pornom pesimizmu“, ktoré technológiu podsúva výsostne ako problém, nie ako riešenie. The Independent píše, že seriálu dochádza para.

SkryťVypnúť reklamu

Ostatná séria možno nemá také grády ako tie pred ňou, je o poznanie pomalšia a najmä o poznanie citlivejšia.

Prvá časť Common people je brilantnou otváračkou série. Amanda a Mike sú manželský pár, v ktorom ona smrteľne ochorie. Do pár dní má umrieť, no Mikovi sa naskytne jedinečná príležitosť. Spoločnosť Rivermind môže naklonovať Amandin mozog, nahrať ho do serveru a streamovať v jej tele. Amanda bude nažive a Mike bude platiť mesačné predplatné za streamovanie.

Problémy sa začínajú, keď zistia, že streamovanie Amandy je obmedzené na isté územie. Za „funkcie navyše“ či streamovanie bez reklám si musia opäť priplatiť. Pripomína ti to niečo? Charlie Brooker si dovolil zahryznúť do ruky, ktorá ho kŕmi (poplatky za Netflix totiž už tiež začínajú byť neznesiteľné).

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Black Mirror často siaha po téme nostalgie, spomienok a smútku za zosnulým. Epizódy ako spomínaná Common people, The Entire History of You z roku 2011 alebo Be right back z roku 2013 ukazujú túžbu zakonzervovať minulosť a ignorovať nepríjemnú realitu, ďalšia epizóda zo sedmičky s názvom Eulogy je niečo úplne iné.

Paul Giamatti sa v Eulogy prostredníctvom AI služby doslova prechádza v starých fotografiách a spomína na svoju dávnu priateľku, ktorá mu zlomila srdce. Epizóda má obrovský úspech medzi divákmi. Nemá výraznejší dej, zaoberá sa skôr tým, že naše spomienky na ľudí a situácie sa často môžu odlišovať od reality.

Giamattiho prechádzka minulosťou je jednou z mála ukážok v seriáli, kde technológia pomáha ku katarzii a nájdeniu pokoja. A treba povedať, že ide o vítanú zmenu a miesto na oddych od klasickej úzkosti.

SkryťVypnúť reklamu

Ak ti je clivo za starým dobrým Black Mirror šialenstvom, poteší ťa epizóda Bête Noire. Aby som citlivo obišla spoiler, poviem ti len, že pojednáva o ohýbaní reality. Tá sa podľa fanúšikov nediala len v seriáli.

Ľudia tvrdia, že existujú dve verzie tejto epizódy a každý na svete vidí buď jednu, alebo druhú. Prišli na to, že v určitom čase (16.40 h) vidia niektorí ľudia na obrazovke nápis Bernies a druhí Barnies, rovnako boli prehodené aj dialógy.

V sedmičke uvidíš ešte epizódu Plaything o nadvláde AI, ktorá bola podľa mňa chaotická a nedovysvetlená. Ďalej Hotel Reverie, ktorý ponúka pohľad do dystopickej budúcnosti filmového priemyslu. Ak vydržíš do konca, rozuzlenie ťa prekvapí, ale bože môj dostať sa k tomu. Má to hodinu a pol.

Ak sa ti páčila epizóda z minulej série Black Mirror s názvom USS:Calister o digitálnych klonoch v multiplayer hre Infinity, poteší ťa pokračovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Záver? Black Mirror nedochádza dych, no dochádzajú im dystopické námety, ktoré by pôsobili skutočne a neboli ako trikrát hraná platňa (Plaything, na teba pozerám) Možno aj preto sa obracia na citlivejšiu priam poetickejšiu stranu. Odporúčam nebingovať, zapečie sa ti hlava.

A to je na dnes všetko. Ak ťa newsletter bavil, zapni si odber a príde ti do inboxu každý pondelok ráno. Čau!

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu