Nie desiatky, ale stovky milióny kusov. Počítačové hry sú miliardovým biznisom

Je víťazom Mario, Tetris, Skyrim, alebo Minecraft?

(Zdroj: Sora Khan / Unsplash)

Keď len nedávno české vývojárske štúdio Warhorse Studios dokončilo svoju dlho očakávanú hru Kingdom Come: Deliverance II, tak záujem hráčov prekonal všetky očakávania. Milión predaných kusov počas prvého dňa je jednoducho obrovský úspech, celosvetovo.

No v porovnaní s tými najúspešnejšími hrami je aj jeden milión málo. Veď napríklad v roku 2013 si počas prvého dňa predaja Grand Theft Auto V hru kúpilo viac ako 11 miliónov hráčov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Miliardový biznis

Aj napriek veľkému prepúšťaniu vývojárov je herný trh stále obrovský, minulý rok sa v ňom otočilo viac ako 184 miliárd dolárov. Zároveň je však úplne odlišný od toho, ako si ho pamätajú starší hráči, napríklad aj tí, ktorí stáli v rade na spomínané GTA.

SkryťVypnúť reklamu

Klasické hry na fyzických nosičoch v škatuľkách sú dnes zábavou pre úzku skupinu hráčov. Na jednu kúpenú fyzickú hru totiž pripadá ďalších 20 kúpených digitálne. Tento pomer je ešte horší v segmente počítačových hier, tu na jednu škatuľku pripadá 99 zakúpených digitálnych kódov.

Navyše bežné hry tak, ako ich poznáme, už dávno netvoria hlavnú časť obratu v celom hernom priemysle. Portál gamesindustry.biz totiž zverejnil rebríčky hier aj podľa ich obratov na mobilných platformách.

Prečítajte si: Hrá vaše dieťa Roblox? Čo by ste o ňom mali vedieť Čítajte 

Hráči v minulom roku minuli 2,47 miliardy dolárov v hre Monopoly Go, medzi mládežou obľúbený Roblox mal obrat vo výške 1,62 miliardy. Len samotní Američania investovali do svojich hier na smartfónoch a tabletoch skoro 25 miliárd dolárov.

Deti na základných školách sa chvália svojimi účtami na Fortnite, kde pokojne majú desiatky a desiatky skinov, ktoré Epic predáva aj po 10 eur za kus.

SkryťVypnúť reklamu

Koľko predaných kusov považujeme za úspech?

Jednu z najznámejších počítačových hier, Doom, sme si mohli po prvýkrát zahrať koncom roka 1993. Počas prvých šiestich mesiacov si ju kúpilo len 65-tisíc hráčov, čo je z dnešného pohľadu naozaj malé množstvo.

Veľkú úlohu tu ale zohral fakt, že segment počítačových hier vtedy ničilo počítačové pirátstvo. Malé hry si hráči kopírovali na diskety, no tie väčšie, ako bol napríklad Myst, zažili komerčný úspech práve preto, že bolo náročné ich získať nelegálnou cestou.

Spomínaný Myst za dva roky dosiahol hranice milióna predaných kusov. Z pohľadu dnešných hier sú tieto čísla už skôr úsmevné. Farmársky hit Stardew Valley, čo je práca jedného človeka, si počas prvého mesiaca kúpilo viac ako milión hráčov, s aktuálnym počtom predajov vyšším ako 40 miliónov kusov patrí k tým úplne najúspešnejším.

SkryťVypnúť reklamu

Nezávislé hry vytvorené buď jediným človekom alebo malým tímom nie sú výnimkou, okrem Stardew Valley si aj ty možno vyskúšal naozaj netypickú hru Undertale. Okolo nej sa vytvorila obrovská komunita fanúšikov a hru si kúpilo viac ako 10 miliónov hráčov.

Veľké hry, veľké peniaze

Aj medzi tými najpredávanejšími hrami nájdeme hneď niekoľko titulov, na začiatku ktorých bol jeden jediný človek s geniálnym nápadom.

Rozhodne tu musíme spomenúť hru Terraria, na ktorej začal v roku 2011 pracovať Andrew Spinks. Prvú verziu hry dokončil len s pomocou niekoľkých testerov a jedného hudobného skladateľa. Počas prvého dňa si hru kúpilo 50-tisíc hráčov a za mesiac toto číslo narástlo na 432-tisíc. Vďaka neustálemu zlepšovaniu a pridávaniu obsahu sa z hry stal obrovský fenomén s celkovým počtom predajov atakujúci hranicu 60 miliónov kusov.

SkryťVypnúť reklamu

Omnoho väčší úspech zaznamenala hra od Markusa Perssona – Minecraft. To, čo začalo ako jednoduchá sandboxová zábava, sa po uvedení prvej betaverzie stalo okamžite predajným hitom. Milión predaných kusov počas prvého mesiaca je o to úžasnejší, že hra nemala žiadnu reklamnú kampaň a ani distribútora. V októbri roku 2023 prekonali predaje hranicu 300 miliónov kópií, vďaka čomu je druhou najpredávanejšou hrou na svete.

Tou úplne prvou je Tetris (opäť hra, za ktorou stála jediná osoba), ktorého predaje sa však len ťažko dajú presne odhadnúť. Hra totiž vyšla na mnohých platformách a stále ju nájdete ako samostatnú fyzickú hru v ponukách čínskych e-shopov. Odhaduje sa, že hru si kúpilo viac ako 500 miliónov hráčov, no toto číslo bude určite výrazne vyššie.

SkryťVypnúť reklamu

A aké ďalšie hry sa nachádzajú v prvej desiatky tých najpredávanejších? Určite tu nemôže chýbať Grand Theft Auto V, ktoré vylepšili hneď niekoľkokrát a upravili pre tri generácie herných konzol. Predaje prekonali hranicu 200 miliónov kusov a aktuálne je treťou najpredávanejšou hrou na svete.

Medzi tie najpredávanejšie hry patrí aj PUBG: Battlegrounds, čo je významná hra pre viacerých hráčov. Od roku 2022 je dostupná zadarmo, pričom zdrojom jej príjmov sú výhradne mikrotransakcie. Obľúbená bola aj vo svojej platenej verzii, kúpilo si ju totiž až 75 miliónov hráčov.

Len o pár miliónov menej hráčov získala exkluzívna zábava od Nintenda s názvom Mario Kart 8 . Preháňanie sa na smiešnych motokárach zaujalo viac ako 70 miliónov hráčov. Je tak nielen najpredávanejšou hrou od Nintenda, ale aj napredávanejšou hrou pre Nintendo Switch. Nintendo má na svojom konte viacero úspešných hier, napríklad Animal Crossing: New Horizons s viac ako 45 miliónmi predaných kusov.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si: Recenzia: Skyrim je zaujímavý aj po desiatich rokoch Čítajte 

Z ďalších titulov je medzi desiatkou najpredávanejších Red Dead Redemption 2 so 64 miliónmi, Skyrim so 60 miliónmi a, samozrejme, nechýba skvelý Witcher 3: Wild Hunt. Black Myth: Wukong sa síce na prvé miesta nedostal, no lámal rekordy svojimi predajmi, konkrétne 20 miliónmi predaných kusov počas prvého mesiaca.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu