Zákaz tiktoku v Spojených štátoch amerických je na spadnutie. Ak najvyšší súd nerozhodne o zrušení zákona alebo si nepredĺži lehotu na vyjadrenie, v nedeľu 19. januára už zrejme nebude aplikácia na území USA dostupná.
Spolu s ňou by mala zmiznúť aj možnosť aktualizovať si ju, čo znamená, že apka postupne „zomrie“ a stane sa nepoužiteľnou.
Prezident Joe Biden vo štvrtok vyhlásil , že zákaz nebude presadzovať a rozhodnutie o tom, ako s ním naložiť, nechá na nastávajúceho prezidenta Donalda Trumpa. Ten prezidentský úrad prevezme 20. januára, deň po začiatku platnosti zákona.
Hoci sú isté spôsoby, ako zákaz obísť, zákon tak či onak ovplyvní internetovú kultúru a v konečnom dôsledku aj americkú ekonomiku.
Americkí používatelia sa tento týždeň so sieťou lúčia v dojemných často až smiešnych videách, zatiaľ čo politickí hráči a miliardári sa usilujú apku zachrániť.
Môj milý čínsky špión, ďakujem
„Mám osobný odkaz pre môjho čínskeho špióna, ktorý ma špehoval päť rokov a teraz, keď apku idú zakázať, to už nebude môcť robiť. Len som chcela povedať, že ďakujem,“ hovorí influencerka Neeky. Slová „ďakujem, zbohom a ľúbim ťa“ povie v čínštine a jej video už videlo viac ako tri milióny ľudí.
Zrejme ide o posledný tiktokový trend, ktorý vznikne v USA.
Loading
@yneeky
Podobných vtipných rozlúčok so špiónmi je teraz na tiktoku plno. Nechýbajú tisíce videí, v ktorých Američania a Američanky prisahajú, že „radšej by svoje osobné dáta osobne odovzdali na prah budovy čínskej vlády“, než aby prišli o tiktok. Niektorí ich dokonca zabalili do škatule adresovanej čínskemu prezidentovi Si Ťin-pchingovi.
Ďalší spievajú čínske piesne, iní sa začali učiť po čínsky. Viacerí pridávajú screenshoty a ukážky z čínskej siete RedNote, kde už začali vítať nových používateľov z USA. Občas tento medzinárodný zážitok lepšie ilustrujú ukážky z filmu Križovatka smrti (Rush Hour):
Loading
@andy400ss
Tento humorný trend však schováva hlbšie sklamanie používateľov a aj tvorcov, pre ktorých sa sociálna sieť stala útočiskom aj zdrojom živobytia. Ako vysvetľuje populárny harvardský etymológ Adam Aleksic, diskurz a trendy, ktoré vznikajú na tiktoku, nemali šancu vzniknúť inde.
Zákaz tiktoku ovplyvní internetovú kultúru aj americkú ekonomiku
Táto sieť má podľa slov Aleksica výnimočný algoritmus, ktorý pomáha šíriť výrazy, ktoré by inak ostávali v malých skupinách. Tiktok podľa jeho výskumu vplýva na to, ako rozprávame, ale aj na to, s kým a o čom anglofónne spoločnosti hovoria.
Ako príklad uvádza slovo delulu, ktoré pochádza z k-popovej kultúry. Práve vďaka tiktokovému algoritmu sa dostalo do svetových médií a dnes ho poznajú aj bežní používatelia angličtiny. Podľa Aleksica sú práve niche subkultúry zdrojom nových výrazov v jazykoch, a táto sociálna sieť je extrémne úspešná v ich šírení.
Tiktok navyše dokáže vytvoriť pocit globálnej konverzácie, kde na rovnakú tému hovoria mnohí, ale aj sa navzájom počujú. V porovnaní s instagramom, kde bežne nevidíš ani polovicu ľudí, ktorých reálne sleduješ, ale väčšinou dostaneš odporúčanie na tvorcov, s ktorými už interaguješ, tiktok dokáže vytvárať diskurz v rámci aplikácie aj bez toho, aby o sebe navzájom ľudia vedeli.
Loading
@etymologynerd
Zdrojom trendov, ale aj memečiek a iných popkultúrnych stôp v posledných rokoch bol tiktok, a nateraz podľa Aleksica túto funkciu nedokážu plniť ani youtube ani instagram.
Samozrejme, na tiktoku naďalej ostávajú stovky miliónov používateľov a mnohí z nich robia obsah (aj) v angličtine. Bude teda zaujímavé sledovať, ako sa táto schopnosť premieňať mikrotrendy na skutočné zmeny v jazyku udrží po americkom zákaze.
Konkrétne v USA je však aplikácia pre mnohých tvorcov zdrojom obživy. Ich tzv. creators fund odmeňuje tvorcov za videá dlhšie ako minútu podľa počtu pozretí, u populárnych tvorcov môže ísť aj o astronomické, tisícové sumy za jedno video.

Podľa štúdie Oxford Economics mal tiktok významný ekonomický vplyv v USA a prispel v prepočte 23 miliardami eur k národnému HDP v roku 2023. Hlavnými hnacími silami tohto ekonomického príspevku boli malé a stredné podniky, ktoré prostredníctvom platenej reklamy, marketingu a organického rastu na platforme vygenerovali v prepočte viac ako 14 miliárd eur.
Správa tiež odhalila, že tiktok podporuje približne 224-tisíc pracovných miest v rôznych sektoroch, ktoré budú v prípade zákazu ohrozené. USA tým prídu aj o značné daňové príjmy, firma Bytedance, ktorá tiktok vlastní, zaplatila v roku 2023 dane v prepočte vo výške takmer päť miliárd eur.
Tiktok odhaduje, že malé podniky v USA by mohli počas prvého mesiaca po zákaze prísť o príjmy vo výške 1,3 miliardy dolárov.
Pokiaľ ide o samotných influencerov a influencerky, niektorí z nich už majú dobre rozbehnuté účty na youtube, instagrame a ďalších platformách, kde môžu zarábať. Ak nie, vybudovať si fanúšikovskú základňu nie je jednoduché, navyše, kultúra a aj cieľovka je na každej platforme iná.
Podľa Jess Maddox z Alabamskej univerzity, ktorá sa venuje výskumu sociálnych sietí, je to jednoducho iná technológia.
„Mnoho ľudí si myslí, že zákaz tiktoku bude znamenať, že si influenceri budú musieť nájsť skutočnú prácu,“ povedala pre CNN. No iba horné jedno percento tvorcov na sieti si žije vo veľkom luxuse.
„Realita je taká, že ľudia, ktorí budú najviac zranení jeho zákazom, sú tí neochvejní Američania zo strednej triedy, ktorí ho využívajú na informácie, zábavu, rozvoj svojho podnikania, svojich sledovateľov a na rast svojej komunity,“ vraví odborná asistentka.
Čo sa stane v deň, keď začne platiť zákaz
Zákon, ktorý Joe Biden podpísal v apríli 2024, dáva vláde moc zakázať aplikácie v cudzom vlastníctve, ktoré považuje za hrozbu pre národnú bezpečnosť. Bidenova administratíva považuje tiktok pre jeho prepojenie s Čínou za riziko a firmu upodozrievajú, že umožňuje Pekingu zhromažďovať údaje o jej používateľov a špehovať ich.
Čína a spoločnosť ByteDance tieto tvrdenia dôrazne popierajú.
Až zákaz vstúpi do platnosti, bude nezákonné „distribuovať, udržiavať alebo aktualizovať (alebo umožniť distribúciu, údržbu alebo aktualizáciu) aplikácie ovládanej zahraničným nepriateľom“ buď prostredníctvom Google a App Store, alebo internetových hostingových služieb, vysvetľuje NPR.
Aplikácia sama od seba nezmizne z mobilných telefónov, ale po 19. januári si v USA nikto nebude môcť tiktok stiahnuť z Google Store a App Store. Tí, ktorí aplikáciu už majú, nebudú mať prístup k aktualizáciám a zrejme sa im pri otvorení aplikácie zobrazí upozornenie, že služba v krajine už nie je dostupná. Tak to podľa NPR teraz funguje v Indii, kde je tiktok už zakázaný.
Časom sa apka začne správať zvláštne, objavia sa chyby a zrejme aj zraniteľné miesta, ktoré sa dajú využiť na hacknutie účtu.
Napokon stará verzia tiktoku môže prestať byť kompatibilná s mobilným operačným systémom, takže v istý deň jednoducho nebude fungovať.

Budú môcť Američania využívať zakázaný tiktok?
Do nejakej miery áno. Zákon obmedzuje spoločnosti, nie ľudí samotných, takže až kým ich bugy nevyženú z apky, budú môcť využívať tiktok, ktorý už v mobile majú nainštalované. Trestné to pre nich nebude.
Trestné to však bude pre poskytovateľov internetu, preto je možné, že aj webstránka bude v dôsledku zákazu nedostupná. Vyriešiť by to mohla VPN alebo virtuálna privátna sieť, ktorá šifruje údaje o polohe používateľov a vytvára dojem, že pristupujú k obsahu z inej krajiny.
V prípade mobilnej aplikácie stále platí, že sa môže stať až nekompatibilnou s operačným systémom a časom, zrejme až po mnohých mesiacoch, bude nepoužiteľná aj s VPN.
Technicky zložitejšie riešenie je zohnať si aplikáciu odinakiaľ, a nie oficiálne z Google Store alebo App Store pre iOS. Tieto procesy sa nazývajú sideloading (pre Google) a jailbreaking (pre iOS) a prinášajú isté komplikácie: napríklad záruka na iPhone prestáva platiť, ak niekto takýmto spôsobom nainštaluje aplikáciu.
Poslednou a aj najpravdepodobnejšou alternatívou je, že ľudia začnú viac využívať iné aplikácie. Z dostupných ponúka najpodobnejší užívateľský zážitok čínska aplikácia RedNote, ktorá sa len pár dní pred zákazom stala najsťahovanejšou apkou v Spojených štátoch.
Ale populárne sú aj instagram, snapchat či facebook, kde už väčšina ľudí účty aj tak má. Funkcionalitou sa však tiktoku v niektorých oblastiach nepribližujú.

Skupinový prechod na čínsky RedNote ešte stíhajú v USA dokumentovať na tiktoku. Aplikácia už stihla zmeniť svoj layout tak, aby sa viac podobala tiktoku, a postupne sa stáva používateľsky dostupná aj pre ľudí, ktorí nevedia po čínsky, pretože pribúdajú anglické preklady jednotlivých funkcií.
Ľudia, ktorí by mohli tiktok zachrániť: Trump, Musk a ďalší miliardári
Nastávajúci prezident Donald Trump v minulosti proti tiktoku brojil a sám sa ho pokúšal počas svojho prvého obdobia vo funkcii zakázať. Odvtedy však totálne zmenil názor a v posledných týždňoch hovorí o jeho záchrane.
Keďže zákon vstupuje do platnosti deň pred jeho inauguráciou, jeho prvou možnosťou je dosiahnuť odsunutie začiatku platnosti. Vyzval na to Najvyšší súd počas vypočutí začiatkom januára 2025, po ktorých má súd rozhodnúť, či je zákon v rozpore s právom na slobodu prejavu, alebo nie.
Väčšina amerických redakcií po pozretí vypočutí a konzultáciách s právnikmi neočakáva, že by súd zákon odsunul alebo zrušil.
Trump by sa po nástupe do úradu mohol podľa NPR pokúsiť presvedčiť Kongres, aby zrušil pôvodný zákon z roku 2024. Ten však prešiel snemovňou aj senátom s ohromnou podporou a nie je jasné, či by podobnú podporu získal.
NPR aj CNN informujú, že Trump by mohol jednoducho naznačiť firmám, že môžu zákon ignorovať a nikto ich za to nepotrestá. V podstate by dal spoločnostiam Google, Apple a ďalším možnosť pokračovať v poskytovaní služieb pre tiktok – vďaka čomu by apka fungovala, dala sa stiahnuť a aj aktualizovať.
Pre firmy by to bol obrovský risk: v prípade, že by ich predsa len chceli za nelegálnu činnosť potrestať, hrozí im pokuta päťtisíc dolárov za každého jedného používateľa služby. V USA v týždni pred zákazom využívalo tiktok viac ako 170 miliónov ľudí, takže sú to riziká, ktoré zrejme na dobré slovo Donalda Trumpa podstúpiť nechcú.
Možnosťou je tiež, že ByteDance nájde spôsob, ako vyhovieť podmienke v zákone: presunúť majetok či právomoci tak, aby tiktok priamo nespadal pod ByteDance. Tým pádom by už nebol zakázaný, pretože by nebol „ovládaný zahraničným nepriateľom“.
Zákon by firma dodržala aj v prípade, že by predsa len predala tiktok americkej spoločnosti. Možností už niekoľko bolo.
Ponuku na kúpu Tiktoku podľa CNN dala skupina miliardárov The People’s Bid for TikTok (v preklade Ponuka ľudu pre tiktok). Tvoria ju akademici a experti na technológie, medzi nimi je aj bývalý majiteľ Los Angeles Dodgers Frank McCourt či investor Kevin O’Leary z relácie Shark Tank. Hodnotu ponuky nezverejnili.
Záujem vyjadril aj Elon Musk. Správu, ktorú pôvodne vydal Bloomberg, však firma vo svojich vyjadreniach pre BBC a Euronews nazvala „čistou fikciou“.
Podľa opakovaných vyjadrení materskej spoločnosti ByteDance tiktok nie je na predaj.
Toto nebude prvý zákaz aplikácie na svete. Tiktok už je zakázaný v Indii od roku 2020, blokujú ho aj Nepál, Afganistan, Irán a Somálsko. Zákaz používať tiktok v pracovných mobiloch majú od roku 2023 aj poslanci a poslankyne Európskeho parlamentu, ako aj členovia britskej vlády a parlamentu.