Americkí používatelia tiktoku hromadne prechádzajú na čínskeho konkurenta redNote. Aplikácia sa v pondelok stala najsťahovanejšou apkou v Apple Store, a ľudia na tiktoku, ktorí toto rozhodnutie urobili, si už hromadne hovoria "tiktokoví utečenci". Upozornila na to BBC.
Dôvodom odchodu je fakt, že tento týždeň možno tiktok v Spojených štátoch amerických zakážu. Odchádzajú z neho nielen tvorcovia, ktorí si cez aplikáciu dlhodobo zarábajú na živobytie, ale aj bežní používatelia, ktorí nechcú stratiť kontakt s americkým publikom.
Niektorí vo videách na tiktoku hovoria aj o tom, že im v skutočnosti na dátach nezáleží – to je dôvod, ktorý v USA udali pri zákone o potenciálnom zákaze apky.

Aj RedNote sa však spája s obavami o kyberbezpečnosť. Napríklad taiwanskí politici apku používať nemôžu pre obavy z bezpečnostného rizika, ktoré čínsky softvér predstavuje. S redNote sa spájajú aj obvinenia z cenzúry, pokiaľ ide o kritiku čínskej vlády.
Názov aplikácie v čínštine (Siaochung-šu) v preklade znamená Malá červená kniha. Podľa BBC aplikácia hovorí, že nejde o odkaz na knihu citátov čínskeho komunistického vodcu Mao Ce-tunga s rovnakým názvom.
Najvyšší súd USA má rozhodnúť o zákone, podľa ktorého mal tiktok do 19. januára prerušiť prepojenie na materskú spoločnosť Bytedance, v opačnom prípade ju v Štátoch zakážu. Zástupcovia tiktoku opakovane hovoria, že podnik v Štátoch nepredajú a právnici spoločnosti tvrdia, že ide o porušenie slobody prejavu pre ich 170 miliónov používateľov v USA.
Osud tiktoku ešte nie je naisto spečatený. Majiteľ aplikácie ByteDance tlačí na odloženie platnosti zákona, ale podľa informácií agentúry Bloomberg je tiež možné , že by nad sociálnou sieťou prevzala kontrolu sieť x (bývalý twitter) pod vedením Elona Muska. K tomuto sa zatiaľ žiadna zo strán nevyjadrila.