Nie všetci muži sú single dobrovoľne. Byť sám je pre muža náročnejšie

Mužské duševné zdravie si zaslúži pozornosť.

Mužské duševné zdravie si zaslúži pozornosť.Mužské duševné zdravie si zaslúži pozornosť. (Zdroj: Paper Trident)

Randenie je v roku 2025 ťažké, potvrdzuje to aj prieskum Tinderu, v ktorom to potvrdili takmer všetci používatelia tejto zoznamky, bez ohľadu na pohlavie.

Pre mužov a pre ženy je však náročné z rôznych dôvodov.

Closer sa rozprával s viacerými single mužmi a jedna z vecí, ktorá vyplýva z ich vyjadrení a aj odborných reakcií je, že navigovať svet randenia ako muž je náročné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dôvodom je, že za poslednú dekádu sa hodnoty a preferencie žien zmenili tak rýchlo, že na to muži sotva stíhajú reagovať. Najmä mladí muži bojujú s tým, že zaužívaná predstava o mužnosti dnes už pre mnohé ženy nie je atraktívna, no nemajú sa s kým porozprávať o snahe redefinovať maskulinitu.

SkryťVypnúť reklamu

Otvorene hovoria o rastúcich ženských nárokoch, ktoré nevedia, ako ich naplniť, alebo či sa ich vôbec plniť oplatí.

A kým ženy sú prakticky odmala vedené k tomu, aby o svojich pocitoch a identite hovorili vo svojich priateľských komunitách, mužov týmto štýlom nevedieme a často to nerobia, hovorí pre Closer psychológ Matej Hrabovský.

To sa potom ukazuje aj na mužskom duševnom zdraví, ktoré aj na Slovensku aktuálne zažíva krízu.

Súvisiaci článok Muži, ktorí ženám klamú, majú oveľa väčší úspech. Rozprávali sme sa so single Slovákmi Čítajte 

Muži o problémoch buď nehovoria, alebo pomoc vyhľadajú oveľa neskôr

Podľa Ligy za duševné zdravie majú muži tendenciu svoje problémy bagatelizovať alebo ich riešiť sami, čo môže viesť k vážnym dôsledkom na ich psychické aj fyzické zdravie. Tie môžu viesť až k sebapoškodzovaniu či k samovražde.

Ak sa aj rozhodnú vyhľadať odbornú pomoc, dochádza k prvej diagnostike o dva a pol roka neskôr ako u žien.

SkryťVypnúť reklamu

Z Hrabovského skúseností za ním muži prichádzajú až vo chvíli, keď si už nevedia inak poradiť. Okrem vzťahov riešia aj sebahodnotu.

„Nevedia vlastne, kto sú, preto sa ťažko rozhodujú, ťažko si určujú ciele. Nevnímajú, že sú dostatoční, čo spúšťa ďalšie symptómy, úzkosti či depresiu,“ hovorí.

Podľa psychológa a kouča potrebujeme rozbiť stereotyp o tom, že muži neprežívajú emócie a sú silní a nepotrebujú žiadnu pomoc. Pomohlo by posilniť prístup k tomu, že hovoriť, prežívať emócie a vedieť o nich je sila, a nie slabosť.

Často od klientov počúva vetu 'no a tak som skončil tu u vás'.

„Ale oni u mňa neskončili. Keď idete po diaľnici a zastanete na benzínke si oddýchnuť a načerpať palivo, neskončili ste na benzínke. Ste tam, aby ste mohli ísť ďalej.“

SkryťVypnúť reklamu

V reakcii na štúdiu o šťastných single ženách Hrabovský hovorí, že veľkým faktorom je dobrovoľnosť. Slobodní muži väčšinou slobodnými nechcú byť a pociťujú nešťastie.

„Myslím si, že muži sú osamelí. Ak vedia komunikovať a majú rozvinutú emocionálnu inteligenciu, vedia nadviazať a udržať priateľské vzťahy, ktoré ich živia a pomáhajú im. Ale občas to tak jednoducho nie je, a ak vôbec kamarátov majú, sú od nich istým spôsobom izolovaní.“

Hovorí, že aj aktivity, ktorým sa mužské kamarátske partie venujú, nemusia byť ideálne na hĺbkové rozhovory. Neraz sa spájajú s rizikovým správaním, s alkoholom, pretože takto sú zvyknutí udržiavať sociálne väzby.

Súvisiaci článok Keď plačem, tak som zlyhal. Mladí Slováci otvorene prehovorili o duševnom zdraví mužov Čítajte 

Napriek tomu však považuje ženy a mužov za viac podobných než odlišných. Niektoré dáta naznačujú rastúcu ideologickú priepasť medzi rodmi a Hrabovský zdôrazňuje, že vlastná skúsenosť a spoločnosť nás silne formujú a môžu k tomuto rozkolu prispievať.

SkryťVypnúť reklamu

„Ak budeme ľudí učiť, čo sú mužské a čo sú ženské vlastnosti alebo úlohy, ľudia tomu uveria. A potom to nie je úplne chyba mužov, keď sa cítia obeťami systému a nemajú jasno v tom, čo sa od nich vlastne očakáva. Pretože boli pripravovaní na niečo, čo už nie je realita.“

Vplyv internetovej bubliny

V kontexte wellbeingu mužov musíme hovoriť aj o vplyve sociálnych sietí, kde okrem iného dochádza aj k radikalizácii mládeže.

Príkladom sú napríklad trendy ako looksmaxxing, ktorý označuje snahu Gen Z a Gen Alfa vyzerať čo najatraktívnejšie. Môže to viesť k tomu, že si mladí chlapci kupujú parfumy v jedenástich alebo flexujú svaly v dvanástich, no môže to viesť aj k tomu, že počúvajú Andrewa Tata a jeho rady, ako si nájsť frajerku.

Looksmaxxing špecificky vyrástol z online hnutia incelov, myslí si autorka jedného z najväčších newslettrov o Gen Z a Gen Alpha internetovej kultúre Casey Lewis. Podľa reportu z The Conversation ale môže tento trend viesť k extrémom: k "optimalizácii" za akúkoľvek cenu, vrátane užívania steroidov, plastických operácií a hladovky.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci tento trend navonok pôsobí len ako ďalší self-care trend, spája sa aj s ohrozením zdravia. Z obsahu o parfumoch, "brotoxe" či novom cvičení muži cez algoritmus môžu prepadnúť k zdraviu ohrozujúcim trendom a napokon až k mizogýnnemu obsahu.

Loading

@vice

Hrabovský sa však nehrnie do jednostrannej kritiky sietí.

„Všetko je o našej perspektíve. Sociálne siete sú úžasná vec: môžeme vďaka nim rýchlejšie komunikovať, získať inšpiráciu z celého sveta, ale majú aj temnú stránku,“ pripomína.

Myslí si, že algoritmy využívajú našu slabú stránku a cielia na náš dopamínový systém, ktorý nám dáva odmenu vždy, keď sa cítime fajn. „Takto vznikajú aj závislosti. Ale to nie je problém sociálnych sietí, problém je v nás.“

Vraví, že málo pracujeme so svojimi emóciami, s našou pozornosťou a na ovládaní nášho správania. „Človek, ktorý na sebe pracuje, vie využívať sociálne siete v súlade s tým, čo od života chce.“

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Radikalizuje sa ti kamarát? Nevzdávaj sa ho, radí expertka Čítajte 

Niektoré štúdie naopak ukazujú, že napríklad fóra na Reddite môžu mať aj opačný efekt a pomôcť deradikalizovať ľudí. Dôvodom je, že tam ľudia nájdu alternatívne perspektívy.

Samozrejme, internet síce môže byť pomocníkom v hľadaní komunity, ale nie je komunita ako komunita, pokračuje psychológ.

„Tak ako nie je dobré ostávať vo vzťahu, v ktorom je človek nešťastný, partner ho neustále gaslightuje a ubližuje mu, tak nie je dobré ostávať v komunite, ktorá ti zastiera pravdu alebo zužuje pohľad na tému. Niekedy je lepšie byť sám a mať na veci otvorený pohľad.“

Ako príklad uvádza Andrewa Tata, o ktorom od svojich mladých klientov už počul. Vraví, že sledovaním jeho obsahu sa muži môžu zacykliť: algoritmus im bude odporúčať čoraz viac podobného obsahu a pre konfirmačnú predpojatosť sa im môže diať, že budú vyhľadávať prioritne informácie, ktoré potvrdzujú ich presvedčenie.

SkryťVypnúť reklamu

Problémom je, že relevanciu mizogýnnemu obsahu alebo nenávistným názorom v posledných rokoch pridávajú aj politici, ktorí sa buď sami týmto štýlom vyjadrujú, alebo podporujú ľudí, ktorí to robia.

Americký prezident Donald Trump napríklad žiada rumunskú vládu, aby mohol Andrew Tate vycestovať.

Tate je momentálne obvinený zo znásilnenia, obchodovania s ľuďmi a zo zapojenia sa do organizovanej trestnej činnosti. Je tiež veľkým Trumpovým podporovateľom.

„Presvedčenie mení mozog, a teda aj naše správanie,“ vraví odborník. V praxi podľa neho nefunguje priamočiare vyvracanie alebo snaha zmeniť niekoho názor.

„Nie je dobré na ich presvedčenie útočiť a hovoriť im, že to nie je pravda. Ak príliš útočíme, tí ľudia sa radšej stiahnu do svojej ulity, v ktorej sú len ľudia, ktorí s nimi súhlasia.“

SkryťVypnúť reklamu

Sám miesto toho mužom kladie otázky a cez ne sa dozvedá viac. Vraví, že aj fanatizmus sa dá prelomiť, ale len veľmi pomaly.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu