Pretekanie sa v zhodách na Tinderi často k ničomu nevedie. Pre mnohých ľudí sú už zoznamovacie aplikácie vyčerpávajúce, pretože im neprinášajú reálne výsledky.
Z veľkej časti je to chyba dizajnu tých aplikácií, ale sú aj ľudia, ktorí jednoducho nevedia apky správne používať, hovorí matchmakerka a odborníčka na zoznamovanie Diana Fabianová.
Roky sa venuje zoznamovaniu, organizuje večierky či rýchle rande pre slobodných ľudí a pomáha im nachádzať partnerov či partnerky aj bez technológií. Pre Closer vysvetľuje, čo očakávať v zoznamovaní, ak si v roku 2025 hľadáš vzťah.
Ak ti to rok na Tinderi nefunguje, niečo treba zmeniť
Ľudia pomaly precitli z ošiaľu zoznamovacích aplikácií. Hoci úspešné príbehy o láske či priateľstve z Tinderu existujú, v posledných rokoch sa šíria skôr tie smutné príbehy.
Podľa prieskumov 79 percent Američanov z generácie Z pociťuje únavu zo zoznamovacích aplikácií po tom, čo sa pokúsili prefiltrovať všetky potenciálne zhody v ich zoznamovacích aplikáciách.
"Ľudí znechucuje aj množstvo falošných profilov a ľudí, ktorí si tam len prichádzajú pohladkať ego, ale stretnúť sa nechcú," opisuje, čo počúva od slobodných ľudí na Slovensku Fabianová.
Zoznamky sú extrémne "gamifikované", rôznymi výzvami a notifikáciami vytvárajú v používateľoch takmer až závislosť, vravia niektorí kritici. Kultúrna antropologička Natasha Dow Schüll (autorka knihy Addiction by Design) ich dokonca prirovnala k herným automatom.

Podľa Fabianovej však zoznamovanie v apkách stroskotáva aj na tom, že si ľudia nevedia dobre vyplniť profil a nevedia správne komunikovať.
"Z mojej skúsenosti sú to najmä muži, ktorí sa ťažko vzdávajú zabehnutých koľají. Aj keď sú tam rok-dva-tri bez väčších výsledkov, keď prídu na workshop k nám, kde ich učíme, ako si profil čo najefektívnejšie vyplniť, váhajú, či si ho naozaj zmeniť."
[Bavia ťa články o tom, čo mladí ľudia vo vzťahoch riešia? Čítaj viac o randení na Closeri.]
Aj keď väčšina online zoznamovania sa sústredí na vizuálne prvky, Fabianová zdôrazňuje dôležitosť autenticity a zmysluplného textu v profile. "Fyzická atraktivita môže získať lajky, ale ak nemáte dobrý, autentický profil s konkrétnymi informáciami, zaniknete v tom množstve," vysvetlila.
Podľa nej je na mieste prehodnotiť, ako vyzerá tvoj Tinder profil a koho vlastne hľadáš, ak sa ti už dlhšie nedarí s nikým nadviazať spojenie. Klikni sem pre podrobné rady o tom, ako si vyplniť Tinder profil.

Naživo máš väčšiu šancu
Nie je žiadnym tajomstvom, že v zoznamkách je veľký nepomer mužov a žien. Podľa dát ženy posudzujú pánske profily aj oveľa prísnejšie, takže ak nemáš správne fotky a správne slová, jednoducho ku kontaktu nedôjde, hoci by ste si mali čo povedať.
Navyše, ani samotná zhoda nestačí. Podľa vedeckého výskum z roku 2020 uverejnenom v Springer totiž potrebuješ v priemere 57 zhôd na jedno rande, a približne jedno z piatich rande viedlo aj k sexu alebo vzťahu.
Nečudujeme sa, ak cítiš totálne vyčerpanie.
Podľa Fabianovej majú najmä muži väčšiu šancu na zoznámenie sa offline. "Najlepšie je žiť život, chodiť medzi ľudí a rozprávať sa. Nie všetci máme priateľov, ktorí nás môžu s niekým zoznámiť, ale skvelé sú aj skupinové aktivity, športové kluby a podobne," vraví.
Na to, ako osloviť ženu, sú aj postupy, ktoré zvykne Fabianová a jej tím z Láskatu na svojich eventoch učiť.

Žena by jednoznačne mala vedieť, že k nej pristupuješ (nemôže sa otočiť a zrazu ťa uvidieť pár centimetrov od jej tváre, môže ju to vydesiť aj odradiť). Je nevyhnutné rešpektovať jej osobný priestor, stručne sa predstaviť a povedať, že by si chcel ostať v kontakte, opisuje ďalej Fabianová.
"Môžete si vypýtať účet na instagrame, alebo jej nechať svoje telefónne číslo. Určite ju nenúťte dať vám svoj kontakt a ani sa nehnevajte, ak odmietne. Dôležité je, že ste urobili ten krok."
Fabianová vraví, že kultúrne sa takéto zoznamovania "na ulici" dostali do úzadia. Ľudia sa boja strápniť, ale boja sa aj odmietnutia. Vraví, že zodpovednosť za zoznámenie leží nielen na pleciach mužov, ale aj žien.
Tie by mali konečne podľa jej slov prestať hrať hry a tváriť sa, že sú nedostupné, ak v skutočnosti záujem majú. Tiež je načase prestať zbytočne trvať na skostnatených rodových stereotypoch.

"Najviac ma prekvapuje, keď počúvam napríklad riaditeľky veľkých firiem, ako dlho už čakajú, kým muž urobí prvý krok. Veď šéfuješ firme, vieš byť priama, urob ten krok ty," hovorí. Dôležité je tiež nepretvarovať sa, že sa žene záujem nepáči, ani zbytočne nenaťahovať čas.