Niekoho v tvojom okolí sa možno týka menštruačná chudoba

Mali by sme ju brať vážne.

Tému otvárajú najmä neziskové organizácie.Tému otvárajú najmä neziskové organizácie. (Zdroj: Pexels/Karolina Grabowska)

Veľmi nerada začínam vetami typu "týka sa to niekoho, koho poznáš". Myslím si, že zdravá spoločnosť vie súcitiť a starať sa aj o také typy ľudí a problémov, s ktorými neprichádza osobne do kontaktu.

Ale viem tiež, že významne pomáha, ak máme s témou ty aj ja skúsenosti, a tou je aj menštruácia. Aj v prípade, že ty osobne nemenštruuješ, zrejme takú osobu poznáš.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vo štvrtok som bola v Brne na prvej česko-slovenskej konferencii o menštruačnej chudobe. Okrem iného som mala možnosť hovoriť s ľuďmi z pomáhajúcich organizácií či dokonca s politikmi z miest, kde sa pokúšajú túto chudobu vyriešiť.

SkryťVypnúť reklamu

Áno, to znamená, že na záchodoch v školách či na úradoch "vybavili" vložky zadarmo. Po viac ako ročnom testovaní môžem tiež vyhlásiť, že nie, nikde tieto vložky nekradli, nepredávali ďalej, nezničili sa ani skrinky, v ktorých boli uložené, ani to samosprávy finančne nezruinovalo, ako u nás strašili v parlamente.

A výsledky hovoria samy za seba:

Projekt v Ostrave viedol k poklesu absencií (a skorších odchodov z vyučovania) a k zvýšeniu psychologickej pohody dievčat na školách, kde vložky zadarmo boli dostupné. Klesla aj miera pocitov hanby ohľadom tejto témy.

Zapojilo sa 55 základných škôl a ročné náklady na vložky sú okolo 15-tisíc eur. Pre rozpočet samosprávy to podľa slov zastupiteľa Zbyňka Pražáka je zanedbateľná suma.

O slovenskom príklade už možno vieš. Bankobystrický kraj pod vedením Ondreja Luntera zaviedol vložky najskôr v 59 školách, neskôr v tomto roku sa objavili aj v kultúrnych inštitúciách, ako sú knižnice, divadlá, múzeá či hvezdárne. Ročné náklady na pomoc pre 5500 dievčat odhaduje župa na 12-tisíc eur. To sú peniaze, ktoré by sa možno dali nájsť aj v ostatných krajoch.

SkryťVypnúť reklamu

Na konferencii okrem iného veľa hovorili o tom, že menštruačná chudoba sa netýka len tých, ktorých si pod slovom chudoba na prvú predstavujeme. Týka sa dokonca aj ľudí, ktorí študujú, pracujú, jednoducho sa snažia, ale nevychádza im to. Chcela by som im v dnešnom newslettri venovať trochu viac slov.

Práve čítaš 36. vydanie Come Closer, newslettra o vzťahoch, sexe a sexuálnom zdraví. Vychádza každý štvrtok a informácie v ňom vychádzajú z nových vedeckých výskumov, relevantných prieskumov alebo z aktuálnych trendov na zoznamkách či na sociálnych sieťach.

Ak chceš, môžeš ho dostávať aj priamo e-mailom, stačí, keď sa prihlásiš na odber cez tento link.

Menštruačná chudoba je reálny problém, ktorý musíme riešiť

Keď sa povie menštruačná chudoba, často si predstavujeme ľudí v chatrčiach, na ulici, bez poriadneho jedla, oblečenia, naozaj extrémnu chudobu.

SkryťVypnúť reklamu

Ale menštruácia si nevyberá a problém s jej dôstojným prežívaním majú aj ľudia na hranici chudoby či ľudia s prácou na plný úväzok.

V skratke menštruačná chudoba je stav, keď osoba nemá prístup k menštruačným potrebám. Následkom toho volia alternatívne formy na zachytenie menštruačnej krvi, ako sú handry, noviny či vata, čo je veľmi rizikové pre zdravie.

V prípade detí a mládeže sa menštruačná chudoba odrazí na školskej dochádzke: jednoducho do školy neprídu alebo z nej odídu skôr, lebo nemajú menštruačné potreby.

A táto menštruačná chudoba sa podľa európskych dát týka 10 % ľudí. Slovenské dáta nemáme, hoci projekt Dôstojná menštruácia na nich pracuje a avizuje, že o rok by sme mohli mať prvé.

Dovtedy môžeme len pracovať s dátami o chudobe, o ohrozených či vylúčených komunitách, o nedostatku vzťahovej a sexuálnej výchovy, aby sme mohli odhadovať, koľkých ľudí sa menštruačná chudoba vlastne týka.

SkryťVypnúť reklamu

Ale rada by som poukázala na skupiny ľudí, u ktorých sa môže vyskytovať, pretože si myslím, že ťa to môže prekvapiť. Čerpám pritom priamo z publikácie Menštruačná chudoba na Slovensku a v Česku, ktorú na konferencii predstavili.

Menštruačná chudoba zasahuje:

  • dievčatá a ženy,
  • nebinárni a transrodoví ľudia,
  • matky samoživiteľky,
  • jednorodičia,
  • pracujúci ľudia zažívajúci chudobu,
  • osoby v hmotnej núdzi,
  • nízkopríjmové domácnosti,
  • ľudia bez domova,
  • marginalizované osoby,
  • osoby vo väzení,
  • stigmatizované osoby,
  • študentstvo,
  • osoby pracujúce v sexbiznise,
  • osoby v domácnostiach s viacčlennými rodinami a obmedzeným príjmom,
  • inštitucionalizované osoby,
  • osoby v tranzitnej migrácii,
  • osoby čakajúce na azyl,
  • deti a mladí ľudia v detských domovoch,
  • osoby v reedukačných centrách,
  • hospitalizované osoby,
  • zdravotne znevýhodnené osoby,
  • osoby žijúce vo vylúčených lokalitách,
  • ľudia v ubytovniach a nocľahárňach,
  • osoby pracujú v nízkopríjmových zamestnaniach,
  • obyvateľstvo pracujúce v nízkopríjmových zamestnaniach,
  • obyvateľstvo oblastí zasiahnutými prírodnými katastrofami alebo konfliktami,
  • osoby z etnických menšín s obmedzeným prístupom k zdravotnej starostlivosti,
  • osoby bez zdravotného poistenia alebo s nedostatočným poistením
  • mladí ľudia v rodinách s finančnými ťažkosťami,
  • osoby zažívajúce ekonomické násilie.

Máš pocit, že poznáš niekoho, kto by zapadal do týchto skupín? Ja tiež. Hádam sa zhodneme v tom, že im treba pomôcť.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

No kým tu máme niekoľko organizácií, ktoré pracujú na praktických riešeniach aj na zbere dát, a zopár odhodlaných politikov a političiek (príkladom môže byť spomínaný Banskobystrický kraj či snaha poslankyne Martiny Holečkovej), stále mi tu chýba odhodlanie priniesť skutočne systematickú zmenu.

Tá sa však prináša ťažko, keď o menštruácii ani len nedokážeme hovoriť bez chichotu a prevracania očí. A pritom sa vo väčšine európskych krajín týka viac ako polovice populácie, pretože v únii žije aktuálne viac žien ako mužov.

Možno by nás mohli všetkých motivovať tie tisíce dievčat, ktoré teraz menštruujú dôstojne, bezpečne a hygienicky vďaka tomu, že niekto vo vedení sa rozhodol brať menštruačnú chudobu vážne. Možno to budú časom aj tisíce dospelých žien, ktoré síce nechodia do školy, ale dostupné potreby v inštitúciách či by im pomohli žiť dôstojnejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Aby sa nemuselo diať to, že matky sa na konci mesiaca rozhodujú medzi jedlom pre deti a menštruačnými potrebami pre seba. Je to predsa len rovnaká potreba ako voda, mydlo či toaletný papier. Čítaj o tom viac tu:

Súvisiaci článok Namiesto vložky handra. Matky radšej kúpia deťom jedlo ako sebe menštruačné potreby Čítajte 

Hot tipy a novinky

25. novembra bol Medzinárodný deň odstránenia násilia páchaného na ženách.

Stále je to veľmi rozšírený problém, týka sa Slovenska, týka sa mesta, v ktorom žiješ, pravdepodobne aj tvojej školy, práce či možno aj rodiny. A áno, mám na to aj dáta.

V súvislosti s týmto dňom bol prezentovaný prieskum v 27 členských štátoch EÚ. Zbieral údaje za štyri roky od 114-tisíc žien vo veku 18 až 74 rokov. Výsledky ukazujú, že fyzické násilie vrátane vyhrážok alebo sexuálne násilie zažíva tretina žien v celej EÚ.

A vieš, čo je najhoršie? V porovnaní s prieskumom spred desiatich rokov sa u nás v tejto oblasti nič nezmenilo!

SkryťVypnúť reklamu

Sirpa Rautiová, ktorá je riaditeľkou agentúry podieľajúcej sa na prieskume, povedala, že ide o neviditeľnú epidémiu násilia páchaného na ženách. Je pre mňa neuveriteľné, že v únii ešte stále nevieme zaistiť bezpečnosť žien, a že bezpečné miesto nemajú ani len doma či v práci.

Je veľa vecí, ktoré by mohli pomôcť, od zákonov cez systematickú a kvalitnú vzťahovú a sexuálnu výchovu na školách až po rešpektujúce prostredie na polícii a súdoch, ale svojou troškou môžeš prispieť tiež. Môžeš sa nepodieľať na vtipoch o znásilnení, môžeš napomenúť kamoša či kamošku, ktorí majú nevhodné poznámky, a môžeš jednoducho počúvať, keď ti niekto o podobnej skúsenosti chce povedať.

Len jedna z ôsmich žien totiž svoju skúsenosť aj nahlási relevantným orgánom, aj preto nám podobné prieskumy viac približujú realitu žien v únii, ako napríklad štatistiky polície.

SkryťVypnúť reklamu

Prieskum sa venoval aj obťažovaniu a ďalším formám násilia, viac si môžeš prečítať tu.

Súvisiaci článok Násilie zažíva tretina žien v celej EÚ, vyplýva zo štúdie Čítajte 

Pozrela som si potenciálne oskarový film o transrodovej šéfke drogového kartelu.

Bola som na slovenskej premiére filmu Emilia Pérez. Nový muzikál o šéfovi mexického kartelu, ktorý je v skutočnosti transrodovou ženou túžiacou po tranzícii, je aj na shortliste filmov nominovaných na Oscara v kategórii najlepší medzinárodný hraný film.

Vo filme hrá skvelá transrodová herečka Karla Sofía Gascón, jej manželku stvárňuje Selena Gomez. Prečítaj si viac o filme, v kinách bude od januára.

Súvisiaci článok Šéf drogového kartelu sa cíti byť ženou. Pre tranzíciu obetuje rodinu aj biznis Čítajte 

Na sociálnych sieťach trenduje tzv. "lavender marriage". Čo to znamená?

Lavender marriage má v angličtine pôvod v 20. rokoch minulého storočia. Označuje sa tým heterosexuálne manželstvo, v ktorom je jedna alebo obe osoby LGBT+. V čase, keď nebola možnosť byť vyoutovaný a žiť otvorene, ponúkali tieto manželstvá bezpečný prístav.

SkryťVypnúť reklamu

Týkalo sa aj viacerých hollywoodskych hviezd, ktoré mali v zmluvách body o "morálke" a teda museli žiť v heterosexuálnom vzťahu. Až okolo 60. a 70. rokov, v čase silného hnutia za práva LGBT+ ľudí, sa začali objavovať prví otvorene gej herci.

Gen Z si však podľa Mashable adoptovalo toto slovo na niečo iné. V časoch, v ktorých si ledva môžu dovoliť životné náklady, nemajú istotu v bývaní a zažívajú spoločenskú izoláciu, lavender marriage považujú za cestu von. Nemusí ísť len o ľudí z LGBT+ komunity, ale aj o heterosexuálne orientovaných ľudí.

"Gen Z redefinuje tieto manželstvá, pretože už sú unavení z toho, že nemajú peniaze, sú single a osamelí," vysvetľuje trend článok v Business Insider. #lavendermarriage si nazbieralo milióny videní na tiktoku a objavujú sa aj priame ponuky.

SkryťVypnúť reklamu

Potenciálni lavender partneri ponúkajú spoločné financie, priateľstvo, stabilitu či pomoc pri domácich prácach, a neočakávajú sex či deti.

Viac sa teda sústreďujú na praktické aspekty manželstva, ako sú majetkové a daňové výhody. Sny o láske na celý život v týchto debatách nenájdeš.

Social media post týždňa

Dnes trošku odľahčene o tom, že dvojzmysly, narážky či náznaky všetci vnímame inak. A to aj pri takých príkladoch, pri ktorých mám dojem, že už len pornografia je jednoznačnejšia.

Nie jeden, nie dva, ale hneď niekoľko kresťanských speváckych zborov (dokonca aj mládežníckych!) nacvičilo pieseň Like a Prayer od Madonny ako modlitbu či chválospev.

Priamo pred oltárom, vo svetle farebného skla a odrazov zlatých ozdôb tak zaznievajú riadky ako When you call my name, it's like a little prayer // I'm down on my knees, I wanna take you there.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

@wademor1
Anketa:
O čom je podľa teba pieseň Like A Prayer?
O modlitbe, o vzťahu k Bohu
0
Je to dvojzmysel, hovorí o sexe
5
Neviem, nepremýšľal/a som nad tým
2
Hlasovalo: 7

Nemôžem byť jediná, ktorej napadlo, že there predsa môže znamenať orgazmus. Akože: až tam, na vrchol. Vo videoklipe k piesni sa navyše objavujú jednoznačne sexuálne scény.

Je celkom možné, že to tam iní nevidia. Môžeš mi dať vedieť v ankete, ako si text piesne vysvetľuješ ty. Iste je to úsmevný záver dnešného vážnejšieho newslettru.

Ak chceš dostávať Come Closer emailom, prihlás sa na odber. Raz týždenne ti zhrniem všetko nové v oblasti randenia, vzťahov a sexuality.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu