Jej podobizeň je na vibrátoroch aj na luxusných kabelkách. Hello Kitty oslavuje päťdesiat rokov

A veríš na anjelské čísla? Mám zlú správu.

(Zdroj: Koláž Closr/ foto SITA /AP Photo/Shuji Kajiyama)

Hello Kitty oslávila päťdesiate narodeniny, no svet stále netuší, či je to mačka, alebo dievča. Je však slávnejšia ako Mickey Mouse či Star Wars. Vitaj pri 33. vydaní newslettra Happy Hour.

Každý pondelok ti rozprávam o trendoch a dianí v popkultúre a na sociálnych sieťach, o ktorom (ne)potrebuješ, ale tak trochu chceš vedieť. Dnes aj o tom, prečo na teba vesmír asi nemyslí, keď na hodinkách vidíš 22:22. Sorry.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale najskôr minulýýýý týždeň sa konali ďalšie súťaže dvojníkov. Tentoraz sa v Dubline zišli muži, ktorí sa podobajú na Paula Mescala a v Londýne súťažili dvojníci Harryho Stylesa. Pokračuje tak trend, ktorý začala súťaž dvojníkov Timothée Chalameta v New Yorku. Ceny pre výhercov sú vcelku kuriózne, dvojník Paula Mescala si napríklad mohol vybrať medzi dvadsaťeurovou poukážkou a tromi pivami. (1)

SkryťVypnúť reklamu

Všade, absolútne všade vidím barn jackets a nesťažujem sa, pretože aj ja mám doma jednu farmársku bundu. Je to síce Zara, ale z Vinted, to sa ráta inak. Trendy často preletia naším životom bez toho, aby sme o nich vedeli viac, než len ktorá celebrita ich momentálne nosí. Preto na Closeri nájdeš text o farmárskych bundách, ich histórii, ale aj o tom, ako sa workwear prepracoval do luxusného segmentu. A áno, ani moja farmárska bunda nebola ďalej ako v Blue Monday na cappuccino. (2)

V Česku vymysleli súťaž á la Charlie a továreň na čokoládu - ibaže s maslom. Konceptuálny umelec Lukáš Novák vytvoril dielo Obžerstvo, je to objekt inšpirovaný maslom, ktorý je súčasťou konceptu Neresti. Vyhrať ho môžeš aj ty, stačí si kúpiť reálne maslo od Mlekárny Krasolesí, v jednom je ukrytý špeciálny kód. Maslá sú predajné len v Česku a môžeš si kúpiť len tri kusy na osobu. Ale zase, kto si môže dovoliť viac masla... (3)

SkryťVypnúť reklamu

Spomínala som vianočnú reklamu od Telekomu, Tímea sa na ňu pozrela bližšie a info o tom, ako vznikala, o čom vlastne je, nájdeš v jej článku na Closeri. (4)

Vyšiel trailer na novú marvelkovku Captain America: Brave New World. V úlohe sa prvýkrát po tom, čo odišiel Chris Evans, predstaví Anthony Mackie. Vo filme si zahrá aj Harrison Ford. (5)

Zverejnili nominácie na ceny Grammy, ovládli ich ženy. Prvýkrát sa z nominácie tešia Charli XCX, Sabrina Carpenter, Raye aj Chappell Roan. Naopak, Arianu Grande či Dua Lipu si ani nevšimli. (6)

Súvisiaci článok Podstúpil liposukciu, bral ketamín. Film o Trumpovi chceli sabotovať Čítajte 

Posledný newsletter bol o filme The Apprentice o začiatkoch Donalda Trumpa. Trumpov tím a podporovatelia sa všemožne snažili ovplyvniť jeho vydanie, no snímka, kde podstupuje liposukciu či znásilní svoju bývalú manželku, je vonku.

SkryťVypnúť reklamu

Ale my už vieme, ako sa táto rozprávka nateraz skončila. Happy Hour ti každý týždeň ponúka popculture novinky s presahom, zapni si odber a každý pondelok ich máš v inboxe. Ďakujem!

Hello, mám sa pretty, zoznámme sa, ja som Kitty

Takto elegantne textom z Dalybovho tracku premostím na najznámejšiu japonskú figúrku. Hello Kitty začiatkom novembra oslávila päťdesiate narodeniny, a teda nevyzerá.

Za tie roky sa postavička bielej "mačky"- úvodzovky vysvetlím neskôr - pretavila do všetkých úrovní úžitkového tovaru aj umenia. Od obyčajných kľúčeniek a nálepiek cez lesky na pery, crocsy, tenisky od Nike či Adidas až po luxusné produkty. Krištáľová soška Hello Kitty od Bacarat stojí vyše 480 eur a soška vykladaná zafírmi, citrínom, topásmi a diamantmi sa predávala za 169-tisíc eur.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšie mená svetového zábavného či módneho priemyslu, chodia často načerpať inšpiráciu práve do Japonska. Hello Kitty mali v nejakej forme na sebe alebo pri sebe hviezdy ako Lady Gaga či Katy Perry a v roku 2020 sa na móle prehliadky Balenciaga objavila kabelka s podobizňou bielej mačičky.

Hello Kitty patrí do portfólia postavičiek japonskej spoločnosti Sanrio a je dostupná v 130 krajinách sveta. Podľa údajov na stránke Statista z roku 2021 je druhou najhodnotnejšou mediálnou franšízou na svete s hodnotou 84,5 miliardy dolárov. Na prvom mieste je Pokémon (105 miliárd) a na treťom Winnie the Pooh alebo u nás Macko Pú a až na štvrtom je Mickey Mouse (80,3 miliardy).

Fanúšikov si našla medzi malými aj veľkými. Najväčšiu zbierku má doma Masao Gunji, 67-ročný bývalý policajt, ktorý vlastní až 5000 objektov s podobizňou Hello Kitty. V reportáži na BBC hovoril, že pohľad na tváričku bez úst s malými očami ho upokojuje. Na špeciálny Hello Kitty dom minul dokopy vyše 230 tisíc eur.

SkryťVypnúť reklamu

BTW: Na tiktoku má 3,6 milióna followerov. Dobrý text o fanúšikovskej komunite Hello Kitty nájdeš aj v magazíne Glamour.

Otázka znie, prečo?

Postavičku v roku 1974 vytvorila japonská ilustrátorka Yuko Shimizu. Pôvodne mala slúžiť ako dekorácia na poháre, kabelky a kľúčenky. Po prvotnom úspechu a expanzii za hranice Ázie sa svet o nej dozvedel viac.

Skutočné meno Hello Kitty je Kitty White a nie je z Japonska. Narodila sa v Londýne 1. novembra 1974 a žije tam dodnes so svojimi rodičmi a dvojičkou Mimmy.

Neskôr jej charakter doplnili aj o niekoľko detailov. Napríklad, vysoká je ako "päť jabĺk" a váži "ako tri jablká". Má rada hru na piano a heslom jej života je "neexistuje nič také ako mať príliš veľa priateľov". Postupne dotvárali aj charaktery jej rodičov, sestry, dokonca sa objavil jej priateľ. Biografia obľúbenej postavičky je v súčasnosti už tak popretkávaná s fan fiction, že vlastne nevieme, čo je "pravda".

SkryťVypnúť reklamu

Hello Kitty síce vyzerá ako mačka, no Yuko Shimizu pred desiatimi rokmi povedala, že Kitty White je dievča. Komunikačné oddelenie spoločnosti Sanrio však následne zamiešalo karty, keď sa vyjadrili, že Kitty síce nie je mačka, ale ani úplne človek. Ide o antropomofizmus, čiže prenášanie ľudských vlastností na neživé javy a mýtické postavy.

Prirovnali ju k Mickey Mousovi. Aj on má ľudské vlastnosti, správa sa ako človek, no očividne to nie je človek. No nie je ani úplne myš.

Hello Kitty bola vytvorená bez úst, pretože tvorcovia chceli zachovať jej jednoduchosť a najmä neutrálnosť. Nechceli, aby mala jednoznačný veselý alebo smutný výraz, ale aby si do nej ľudia mohli projektovať svoje vlastné emócie.

Pre lepšie vysvetlenie toho, čo Hello Kitty zosobňuje, pomôže aj pochopenie kultúry kawai. Japonské slovíčko kawai znamená v angličtine cute v slovenčine chutný, milučký . Označuje niečo, čo vyvoláva pozitívny pocit a nutnosť niečo si strážiť, starať sa o to. Ale zároveň, kawai je aj niečo, čo je malé a milučké - ako päť jabĺk vysoká Kitty.

SkryťVypnúť reklamu

Kawai kultúra je farebná, prevažne ružová, nevinná a možno trochu infantilná.

Jej mekkou je tokijská štvrť Harajuku. Trend harajuku girls si pamätajú aj milenial pamätníci z čias rovnomennej pesničky od Gwen Stefani. Esenciou tohto trendu sú práve postavičky japonskej popkultúry na čele s Hello Kitty.

Loading

...

Pre zvyšok sveta môže kawai estetika pôsobiť až neslušne či extravagantne, no v Japonsku sa spája so cťou a čistými úmyslami. V miestnej kultúre nebude Hello Kitty nikdy vnímaná sexuálne, aj keď sa jej podobizeň dostala na vibrátory a zbrane - čo samozrejme nie sú licencované produkty Sanrio.

Veľkosť otlačku, ktorý na pop kultúre zanechala maličká labka/nožička Hello Kitty je obrovská. Podľa vyjadrenia súčasnej dizajnérky postavičky Yuko Yamaguchi má postavička pred sebou veľké plány- osloviť mužskú cieľovú skupinu. Tí sa totiž ešte stále boja na ulicu vykročiť s kabelkou s bielou mačkou.

SkryťVypnúť reklamu

Minimálne jedného fanúšika už má, k narodeninám jej verejne zablahoželal aj britský kráľ Karol III.

Ešte veci, ktoré ma zaujali

Anjelské čísla sú podvod, vymyslela si ich jedna žena z USA.(You don´t say...)

Často sa mi stane, že sa pozriem na hodinky a je tam 11:11 alebo 22:22, väčšinou sa len tak pousmejem. No sú ľudia, ktorí podobným "hodinkárskym javom" pripisujú magické vlastnosti, alebo špekulujú, že k ním prehovára vesmír.

Mám zlú správu, vyzerá to tak, že vesmír nemá čas sa k vám prihovárať. Anjelské čísla si vymyslela Američanka Virtue a napísala o tom niekoľko kníh. Stala sa z nej samozvaná lekárka, šarlatánka a falošná terapeutka. Pomocou čísel dávala ľuďom, ktorým ochoreli príbuzní, prišli o peniaze, alebo sa trápili s rôznymi problémami, falošnú nádej. Nádej, že dve rovnaké čísla na hodinkách im šepkajú, že to bude dobré, a to aj bez toho, aby pre to sami niečo urobili.

SkryťVypnúť reklamu

Došlo jej to pri ceste autom, keď v rádiu počula kňaza rozprávajúceho o šarlatánoch a samozvaných liečiteľoch. Vtedy si uvedomila, že hovorí aj o nej.

Magazín The Cut napísal jej profil, kde hovorí aj o tom, ako spracovala vlnu hejtu, ktorá prišla najskôr od ľudí, ktorí v čísla neverili a neskôr od tých, ktorí anjelské čísla sami propagovali.

Je to zaujímavé čítanie, najmä preto, že trend anjelských čísel sa opäť šíri, kde inde než na tiktoku. Hešteg angel number generators obsahuje 146 miliónov postov.

Rihanna tu nie je na vaše mudrovačky.

Rihanna sa pohádala s fanúšikmi, ktorí nepochopili jej vtipkovanie. Žartovala, že vo voľbách prezidenta USA pôjde voliť aj napriek tomu, že nemá americké občianstvo - použije pas svojho syna. Pod príspevkom, v ktorom vyzvala ľudí, aby si splnili občiansku povinnosť, sa strhla vlna hejtu. Speváčka práve vtedy asi mala čas, pretože odpisovala na každý druhý komentár a robila to tak, ako len Rihanna vie. Jeden príklad za všetky:

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

A to je na tento týždeň všetko. Ďakujem, že Happy Hour čítaš, zapni si odber a vidíme sa v pondelok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu