Eshop Lyst, ktorý každé tri mesiace mapuje obľúbenosť značiek a vyberá produkty, ktoré sú najvyhľadávanejšie a najpredávanejšie, zaradil do prvej päťky produktov s najväčším hypom farmársku bundu.
Ide o klasický model, ktorý bol od začiatku určený na prácu vonku. A prácou vonku myslíme prosté farmárčenie, nie copywriting na lavičke v parku.
Tradičné značky pracovného oblečenia ako Carhartt či L.L. Bean, ktoré podobné bundy predávajú za približne 150 eur, doplnili luxusné módne domy ako Prada, Loewe či Fendi. Ceny ich modelov sa pohybujú v štvorciferných číslach.
A verné kópie jedných aj druhých visia na vešiakoch v každom jednom reťazci fast fashion.

Bunda má širší a dlhší strih, aby zakrývala kríže a stále sa v nej dalo pohybovať. Golier býva z menčestru a podšívka z mäkkého flanelu, ktorý hreje a je príjemnejší na kožu. Vrchný materiál tvorí zvyčajne husté bavlnené plátno, ktoré odolá snehu, dažďu a ľahko sa neroztrhne. Vrecká sú väčšie a široké, aby sa do nich zmestili nástroje.
Sociálne siete dostali bundu z fariem a servisov do ulíc miest. Namiesto kladiva sa vo vrecku ocitol iPhone a jediné, s čím musí hrubý materiál vo svetových metropolách bojovať, sú tri kvapky dažďa pri ceste na taxík.
Farmársku bundu tak postihol rovnaký osud ako trekingové tenisky od Salomon, ktoré sa viac ako na horách zdržujú v hipsterských kaviarňach.
Aký trend? Je to tu odjakživa
Pravdou je, že tieto bundy sú staršie ako hociktorá značka, ktorá v posledných mesiacoch skočila na módny bandwagon.
História pracovných búnd siaha až do Francúzska 18.storočia. V časoch priemyselnej revolúcie tamojší robotníci nosili tzv. bleu de travail, čo boli predkovia klasických modrých montérok, ktoré poznáme aj na Slovensku.
V USA ušili prvé pracovné bundy v dvadsiatych rokoch minulého storočia. Tovar ponúkalo viacero značiek a modely, ktoré vtedy vznikli, sú len v minimálnej obmene vyrábané dodnes.
Mimoriadne obľúbený je model Detroit od Carhartt. Béžová bunda s tmavohnedým golierom bola pôvodne určená pre mužov, ktorí pracovali na železniciach, farmách a rančoch.
V tom istom čase ponúkala verziu pracovnej bundy aj značka L.L. Bean. Jej zakladateľ bol vášnivým poľovníkom a lovcom kačiek. Model dnes nájdeš pod názvom Adirondack, je neustále vypredaný.
V denimovej verzii predstavila farmársku bundu značka Levis a pridali sa aj Wrangler či Dickies.
Aj britská historická značka Barbour prišla so svojou verziou, jazdeckou bundou Bedale, určenou pre robotníkov na severe Anglicka. Model bol v tmavej zelenej alebo tmavej modrej a povrch bol povoskovaný, aby nepremokol. Nosí ho celá britská kráľovská rodina či návštevníci festivalu Glastonbury.
Tento prostý kus oblečenia sa zapísal aj do popkultúry, keď dotváral charakter viacerých filmových postavy. Farmárska bunda bola synonymom ťažko pracujúceho človeka. Najznámejší príklad je Matthew McConaughey, ktorý si okrem skafandra vo filme Interstellar ako správny americký poľnohospodár obliekal aj bundu Detroit.
Celý kasting seriálu Yellowstone na čele s Kevinom Costnerom brázdil Montanu v značke Schaeffer Outfitter.
V romantických hallmarkových filmoch má farmársku bundu na sebe každá hlavná mužská postava. Je to už stereotypný fit charakteru small town guy – muž z malého mesta, ktorý sa väčšinou živí nejakou manuálnou prácou.
Vo všetkých spomenutých príkladoch však bunda neprekročila hranice úžitkového oblečenia. Na to, aby sa z rančov dostala na móla luxusných značiek, do šatníka Hailey Bieber, na instagram speváčky Dua Lipa a tak do ulíc, potrebovala povedzme trochu inú než industriálnu revolúciu.

Díleri, raperi a Miuccia Prada
Aby workwear padol do hľadáčika luxusných značiek, najskôr ho bolo treba dostať do mainstreamu. V osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch si značku Carhartt obľúbila iná „ťažko pracujúca“ komunita – drogoví díleri. Neskôr sa ťažké bundy a široké nohavice dostali aj do hľadáčika hip-hopovej komunity. Carhartt nosil Tupac Shakur aj Dr. Dre.
V roku 1993 získala značka širšiu popularitu vďaka klipu „Jump Around“ od rapového zoskupenia House of Pain. Bundy z prvej streetwear spolupráce značky s rapovým vydavateľstvom Tommy Boy sa dnes predávajú za 3700 dolárov.
Carhartt tak má aj svoju „streatwearovejšiu“ a luxusnejšiu odnož Carhartt WIP a k tomu početné spolupráce so značkami luxusnej módy ako Louis Vuitton či Marni.

„Na tejto ére módy je skvelé, že všetko tak trochu patrí všetkým,“ hovorí Samuel Hine, autor módneho časopisu GQ pre Vogue.
Topánky Timberland a mikiny od Catepilar s logom CAT už nie sú len pre robotníkov, bundy od Patagonie, Columbie a North Face a trekové topánky od Solomon už nepatria len do šatníka športovcov a horskej služby.
„Myslím, že sme sa posunuli ďaleko za myšlienku, že určité štýly oblečenia sú neprístupné pre tých, ktorí k nim neprichádzajú prirodzene. Najmä Virgil Abloh zmietol predstavy o vlastníctve v móde a nemyslím si, že je náhoda, že často nosil oblečenie Dickies a Carhartt,“ pokračuje.
Abloh, dnes už zosnulý kreatívny riaditeľ značiek Louis Vuitton a Off-White, vymazal hranice v móde. Dalo by sa povedať, že vysokej móde vytiahol „osinu zo zadku“, keď inovátorskými dizajnami a neúnavným čerpaním zo streetwearu predefinoval pojem luxus.
V prípade farmárskej bundy sa pridal aj tiktokový mikrotrend inšpirovaný kovbojmi a spomínané úspešné seriály ako Yellowstone. Bohaté robotnícke rodiny zo stredozápadu konkurovali trendu quiet luxury (tichý luxus), ktorý preslávil seriál Succesion.
Dopomohli aj sociálne siete, influenceri, ktorí ukázali, čo chce komunita okolo nich vidieť. Luxusné značky načúvali. Ťažkými bundami na prehliadkach dômyselne prikrývali kašmírové svetríky, saténové šaty či formálne oblečenie, aby bolo jasné, že hranice neexistujú.
A pridali zopár núl.

Miuccia Prada sa rozhodla, že jej farmárska bunda bude stáť vyše 3000 eur. Štyri cifry si určili aj značky The Row či Loewe. Originál od značky Carhartt neprekročí hranicu 200 eur za klasický nezateplený model.
Ak sa ulakomíš na fast fashion, cena ide ešte nižšie. Skutočné poklady nájdeš vo vintage shopoch, predsa len farmárska bunda má vyzerať, akoby v nej človek celý deň zaháňal stádo kráv, aj keď len sedí na pumpkin spice latte.
Luxusné prevedenie workwearu tak kladie otázku, v čom spočíva skutočná hodnota, ktorú od produktu očakávame.
„Ak sa rozhodnete kúpiť si luxusnú verziu Carhartt bundy za tisíce dolárov, je to len medzi vami a Bohom,“ dodáva Hine.

V prípade bavlnenej Prady asi zákazníka netrápi jej neexistujúca nepremokavosť, kupuje si Pradu – aj keď v skutočnosti chce estetiku značky Carhartt.
Zákazníčky z tiktoku zrejme chcú tú Pradu, ktorej prehliadka bola virálna. Nakoniec skončia pri fast fashion alebo v tom najlepšom prípade pri vintage a o pár rokov bude väčšina z nich aj tak hľadať iný model.
Carhartt, L. L. Beans a ostatné workwear značky však stoja nad trendom. Bez ohľadu na to, koľko zobrazení bude mať hešteg #barnjacket v najbližších rokoch, ich produkty sa budú predávať stále.