Film The Apprentice o Donaldovi Trumpovi financoval aj jeho podporovateľ. Myslel si, že pôjde o oslavné dielo. Tieto životné náhody, vitaj pri 32. vydaní Happy Hour.
Každý pondelok ti rozprávam o trendoch a dianí v popkultúre a na sociálnych sieťach, o ktorom (ne)potrebuješ, ale tak trochu chceš vedieť. Dnes aj o Marthe Stewart, ktorá bola influencerkou "before it was cool", a o tom, prečo všetci nenávidia font Comic Sans.
Ale najskôr minulý týýýždeň jazykovedci z Collins Dictionary menovali slovo roku 2024, je ním výraz brat. Do uší celého sveta sa dostal po vydaní albumu Brat od Charlie XCX. Následne sme prežili brat summer, ktoré však bolo asi skôr pre baby do 30. Písala som o ňom viac tu.
Okrem brat sa do výberu desiatich slov, ktoré tento rok definujú dostalo aj delulu, čo by mohlo byť slovo roka pre Slovensko. (1)
Začínajú sa objavovať prvé vianočné kampane. David Beckham robí večeru pre celý rodinu so spotrebičmi značky Ninja. Ralph Lauren oživili svojho maskota Polo Bear. Macík sa vezie vo vlaku a z okna obdivuje zimný New York. Telekom prišiel s témou "vianočného spájania bublín" a ja už cítim vôňu vanilkových rožkov. (2), (3), (4)
Heretic parfum vydalo špeciálnu novinku Nosferatu Eau de Macabre v spoluprácu s filmom Nosferatu, ktorý by mal vyjsť koncom roka. V upírskej klasike si zahrajú Lily Rose Depp, Bill Skarsgard či Willem Defoe. Parfum by mal voňať ako starý zatuchnutý hrad so štipkou ľalie.(5)
Internetom kolovalo video, ako v relácii Show Grahama Nortona Saoirse Ronan jednou vetou umlčala Paula Mescala, Denzela Washingtona a Eddieho Redmayna. Celú situáciu opísala Tímea v newslettri Come Closer (6).
Vyšiel trailer na dlho očakávanú druhú sériu Squid Game. (7)
Colin Farrell zabehol dublinský maratón, pričom poslednú časť trasy pred sebou tlačil kamarátku, ktorá je na vozíku. A ty si musíš kúpiť nové legíny, aby si sa namotivovala do fitka...(8)
Olivia Munn v novej kampani pre značku Skims odhalila jazvy po masektómii, ktorú podstúpila pri liečbe rakoviny prsníka. Fotografiami chcela dodať odvahu a silu ženám, ktoré si prechádzajú podobnou skúsenosťou. (9)
A konečne vyšiel trailer na film Queer od Luca Giadagnina. Hlavné úlohy si zahrali Daniel Craig a Drew Starkey. (10) Luca Guadagnino by mal režírovať aj remake American Psycho. O fenoméne, aký sa z tohto diela stal, som písala text na Closer. Na instagrame som si zaň od jedného milého muža vyslúžila označenie "stará babka". Prečítaj si, je to zážitok.

Minulé vydanie Happy Hour bolo o aukcii diela Comedian od Maurizia Cattelana. Ide o banán prilepený na stenu izolačnou páskou. Ak si zmeškal/a, prečítaj si ho na linku nižšie. Ak sa ti newsletter o popculture témach páči, zapni si odber na tomto linku. Subscriberov otravujem len raz za týždeň. Ďakujem.

Film o Trumpovi takmer nevyšiel
Do slovenských kín prichádza film The Apprentice o Donaldovi Trumpovi. Je tam všetko, vydieranie, agresia, násilie, liposukcia aj oranžová farba a diétna kola.
Tento týždeň v utorok si Američania volia prezidenta a rozhodujú sa medzi Kamalou Harris a Donaldom Trumpom. V USA film vyšiel v polovici októbra, nechýbalo veľa a mohol ostať na poličke.
Scenár napísal novinár Gabriel Sherman a režíroval ho iránsky režisér Ali Abbasi. Príbeh sa odohráva v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch a opisuje Trumpove začiatky na Manhattane. Ukazuje jeho vzťah s právnikom Royom Cohnom, ktorý mu značne (a nelegálne) pomohol k úspechu, ale aj manželstvo s Ivanou Trump.
Trumpa si vo filme zahral Sebastian Stan, pre rolu pribral takmer sedem kíl, vraj pil len Coca-Colu. Roya Cohna stváril Jeremy Strong, ktorého si pamätáš ako Kendalla Roya zo Succession. Obaja predviedli fantastické výkony, malým krokom vedľa bola možno len Maria Bakalova (hrala napríklad v Boratovi, pozn. red.), ktorú obsadili do roly Ivany.
Ani tak nevyzerala a už vôbec tak neznela.
Za filmom The Apprentice stojí produkčná skupina Kinematics. Vlastní ju Mark Rapaport, ktorý je zaťom majiteľa NFL klubu Washington Commanders Dana Snydera. A Dan Snyder je republikán a veľký "trumpovec".
On sám podľa New York Magazine investoval do filmu nemalú sumu v domnienke, že ide o oslavnú snímku veľkého biznismena. O to viac bol prekvapený, keď na jednej z premiér "hrubého strihu filmu" uvidel chladného, po úspechu bažiaceho Trumpa, ktorý si sem-tam "šupne" ketamín, znásilní svoju ženu, dá si z brucha odsať tuk a zošiť kožu na hlave, aby mu zanikla plešina.
Snyder sa podľa Variety snažil do týchto scén zasiahnuť, no Emanuel Nuñez, ktorý spolu s Markom Rapaportom vedie Kinematics, odmietol akékoľvek zásahy tretej strany.
Navyše, ako ďalej informuje Variety, Snyder nebol jediný investor filmu. Peniaze poslala aj kanadská, ale aj írska a dánska vláda. (wau) A nakoniec sú tu ešte práva na diela režiséra Ali Abbasiho, ktoré vlastní organizácia CAA (Creative Artist Agency), nie Kinematics.
❗Film tak uvidíš aj s nepríjemnými scénami znásilnenia a veľmi detailných lekárskych zákrokov, priprav sa na to dopredu.
The Apprentice sa vyrábal takmer sedem rokov a na konci tvorcovia nedokázali nájsť distribútora, ktorý by ho uviedol na americkom trhu. Americké médiá ho označovali za "horúci zemiak".
Aby to stihli ešte pred voľbami, Kinematics nakoniec svoj podiel predali spoločnosti Briarcliff Entertainment a film sa v USA a Kanade dostal do kín v polovici októbra.
Aj Trumpov tím sa všemožne snažil uvedenie filmu zastaviť. Prostredníctvom právnikov v máji hrozil, že tvorcov filmu bude žalovať, informoval o tom Deadline.
Najskôr sa k filmu vyjadril šéf komunikácie Trumpovej kampane. Povedal, že „tento odpad je čistá fikcia, ktorá senzačne šíri lži, ktoré boli už dávno vyvrátené“.
Film tiež označil za zlomyseľné ohováranie, ktoré si nezaslúži byť ani v sekcii "ihneď na DVD".
Po uvedení filmu v októbri sa k snímke ozval aj sám Donald Trump, urobil tak siahodlhým statusom na svojej sociálnej sieti TRUTH.
The Apprentice je podľa neho falošný a bezobsažný film, ktorý má "poškodiť najväčšie politické hnutie Make America Great Again". S bývalou manželkou Ivanou, ktorá bola "milá a úžasná osoba", mal skvelý vzťah vraj až do jej smrti.
Napriek tomu, že spochybnil, či tvorcovia snímky mohli použiť jeho meno, ďalšie reči o súdnom konaní už nebolo počuť.
Nie som filmová recenzentka, ale The Apprentice ma bavil. Mal dynamickú kameru a miestami to vizuálne vyzeralo, že sa pozeráš na domáce videá. Navyše, film síce je o Trumpovi, no na pozadí ukazuje aký deravý bol vtedajší systém, keď vláda umožnila ľuďom ako Roy Cohn, aby razili cestu vydieraním a korupciou.
Ide o fakty či fikciu? Tvorcovia uznávajú, že niektoré udalosti boli pre film trochu viac zdramatizované. Autor Trumpovej biografie The Art of the Deal však v komentári pre New York Times povedal, že film je "emocionálne pravdivý".
Pre profi recenziu zamier na denník SME. Kristína Kúdelová si film pozrela už v máji na festivale v Cannes.

Ešte veci, ktoré ma zaujali
Martha Stewart je original influencer
Raz za čas ma posadne moja "vnútorná Martha Stewart", je to zväčša pred Vianocami, keď upečiem vanilkové rožky a urobím veniec na dvere. Alebo na jar, keď si pri presádzaní kvetov dám špeciálne rukavice na záhradníčenie a pripadám si ako z reklamy na Hornbach.
Martha Stewart, často označovaná ako dokonalá gazdinka, sa v novom dokumente na Netflixe predstavuje skôr ako original influencer alebo original girl boss. Bola prvou self made miliardárkou.
Dokument Martha na Netflixe rozpráva o jej začiatkoch, perfekcionizme, vďaka ktorému vybudovala mediálne impérium na takej obyčajnej veci, akou je starostlivosť o domácnosť. Mala vlastnosti, ktoré boli u mužov podnikateľov vysoko cenené, zatiaľ čo ju označovali za "mrchu".
Ale dozvieš sa aj o tom, ako si odsedela päť mesiacov vo väzení, či o jej priateľstve so Snoop Dogom. Mňa najviac oslovilo, ako otvorene rozpráva o svojej povahe a súkromnom nastavení.
Prečo všetci neznášajú Comic Sans?
Font Comic Sans oslavuje tento rok tridsiatku (feel old yet?). Azda žiadny z fontov si nevyslúžil toľko nenávisti ako tento. Portál Fast Company vydal výborný text o histórii tohto fontu aj o dôvodoch, prečo padol do globálnej nemilosti.
Od začiatku bol označovaný za hravý a absolútne nevhodný na formálne dokumenty. Vincent Connare ho pôvodne navrhol do používateľskej príručky, kde pes Bob učí hravou formou ako používať počítač. No od svojho vzniku sa Comic Sans objavuje všade a najmä tam, kde nemá byť.
Napríklad v roku 2013 ho použil Vatikán v albume s pamätnými fotografiami Pápeža Benedikta XVI. po jeho smrti. Album vyzeral ako detská prezentácia.
Momentálne je stále aktívna petícia na jeho odstránenie a vydaný bol aj manifest na jeho zákaz. Comic Sans si však pomaly nachádza fanúšikov a to dokonca aj medzi celebritami. Chappell Roan ho mala v lyric videu k tracku Good Luck, Babe.
Viac o "crocsoch medzi fontmi" ako Comic Sans volajú, si prečítaj na Fast Company.
A sme na konci, páčilo sa? Ďakujem, že čítaš Happy Hour, potešíš ma, ak si zapneš odber a vidíme sa každý pondelok v tvojom inboxe.