Očividne môžeš okradnúť ľudí o státisíce, mať domáce väzenie a napriek tomu aj s náramkom na nohe tancovať v tanečnej šou. Anna Delvey je späť a môže za to napríklad aj Netflix. Vitaj pri 26. vydaní newslettru Happy Hour.
Každý pondelok ti rozprávam o trendoch a dianí v popkultúre a na sociálnych sieťach, o ktorom (ne)potrebuješ, ale tak trochu chceš vedieť. Dnes napríklad aj to, že v thajskej zoo majú extrémne dramatického hrošíka.
Ale najskôr, minulý týždeň vyšla správa, že speváčku Miley Cyrus žaluje spoločnosť, ktorá vlastní práva na pieseň Bruna Marsa When I Was Your Man. Tá sa podľa nich nápadne podobá na jej hit Flowers, podľa spoločnosti ho speváčka odkopírovala. Netflix zverejnil nové trailery na nasledujúcu sezónu aj na nový rok. Fanúšikovia Stranger Things dostali opäť len náhľad do zákulisia, iných potešil teaser na Squid Game. Hypebeast informoval, že vznikne dokuséria o sláve a páde rapera P Diddyho. Ten momentálne čaká vo väzbe na výsledok práve prebiehajúceho súdu. Je obvinený z obchodovania s ľuďmi, nútenia do prostitúcie aj vyhrážania sa. Kontext jeho prípadu nájdeš v tomto článku. Divné pandy v čínskej zoo začali na návštevníkov štekať, zistilo sa, že ide o premaľované psy. Slovenský fotograf Braňo Šimončík nafotil na obálku magazínu GQ Portugal skupinu Jonas Brothers. Sabrina Carpenter vydá svoj prvý vianočný špeciál A Nonsense Christmas na Netflixe. Ja si každý rok púšťam ten s Billom Murraym. Kamenického 23-percentná daň nám odpálila dekel do Tadžikistanu, dali sme preto dokopy 23 kníh, ktoré by si si mal/a kúpiť ešte predtým, než zdražejú. A nakoniec, zaujala ma kampaň novej kolekcie Stelly McCartney s názvom It's about fucking time. Dizajnérka sa dlhodobo snaží nachádzať alternatívy k materiálom ako koža, kožuchy a mnohé iné. Darí sa jej to a v novej kampani hviezdi Eva Mendes.
V minulom newslettri som ti písala o Kourtney Kardashian, ktorá ponúka ozempic v cukríku, aj o Davovi Grohlovi, ktorý "morálne zakopol". Ďakujem, že čítaš Happy Hour, ak ti v newslettri niečo chýba, napíš mi, kontakt nájdeš pod textom.

Z podvodníčky hviezda
Anna Delvey, ktorú svet spoznal vďaka netflixáckej minisérii Inventing Anna, si po rokoch vo väzení užíva pozornosť médií. Pre kontext, Delvey, vlastným menom Annu Sorokinu, v roku 2018 zatkli za sériu finančných podvodov.
Súd ju uznal za vinnú a odsedela si dva roky v rôznych zariadeniach. Po prepustení mala opustiť USA, je totiž Nemka. Neurobila to a tak ju znova zatkli za pobyt po vypršaní víz. Následne ju prepustili do domáceho väzenia, odkiaľ môže ďalej bojovať proti svojej deportácii.
Scammerka však rozhodne nesedí doma s náramkom na nohe len tak nečinne. Od súdu dostala výnimku, aby mohla z New Yorku odletieť na natáčanie Dancing with the stars (ako naše Let´s Dance) do Los Angeles. Momentálne sa tak zvŕta na parkete, pričom kostymérky odievajú aj jej bezpečnostný náramok na nohe.
A to nie je všetko, na začiatku septembra predvádzala na fashion show počas newyorského týždňa módy, natáča podcasty a predáva vlastné obrazy za vyše 200-tisíc eur. Amerika je naozaj krajinou neobmedzených možností. Samozrejme, len pre určitú skupinu ľudí.
Nezmyselnosť celej situácie podčiarkla humoristka a komentátorka Ziwe Fumudoh, ktorá s Annou urobila drsný rozhovor. Z neho posledný týždeň žije celý internet a to množstvo bizáru, ktoré sa počas sedemnásťminútového cringe festivalu odohrá, je nemerateľné. Vyberiem aspoň pár vecí:
- keďže Delvey je v domácej väzbe, rozhovor sa odohral v jej byte v East Village na Manhattane. Podmienkou jeho vzniku však bolo, že tím okolo moderátorky pred byt zavolá paparrazzov. Podvodníčka v rozhovore tvrdí, že nechce byť slávna, na otázku moderátorky, prečo teda museli volať fotografov, odpovedá:
“Aby som neplytvala svojím mejkapom a vlasmi.”
- moderátorka sa počas rozhovoru viackrát dotkne myšlienky, že Delvey by netancovala v televízii, nepredvádzala na prehliadkach, keby nebola beloška. Naznačuje, že jej prípad je jasným príkladom privilégií, ktoré má len biela časť americkej populácie.
Anna Delvey sa k tomu vyjadruje len pár poznámkami, ktoré znejú, ako by ich vygenerovala AI.
Na otázku, koľko priateľov čiernej pleti má, dodá, že viac ako moderátorka. (moderátorka je Afroameričanka). Následne doplní, že "pozná veľa ľudí čiernej pleti, pretože sedela niekoľko rokov vo väzení".
V momente, keď menuje rôzne krstné mená, je level zástupného trápna už taký vysoký, že sa mi potia dlane.
- ďalej celá táto konverzácia:
Delvey: Samozrejme, že som urobila veľa chýb, ale bola som mladá, mala som okolo 20 rokov, a strávila som všetky nasledujúce roky vo väzniciach, splatila som svoje odškodné. Čo iné by som mohla urobiť?
Ziwe: Mohli vás deportovať.
Delvey: A to by niekoho potešilo?
Ziwe: Pravdepodobne Ameriku.
- na konci si s ňou Ziwe robí selfie, pričom jej z kabelky trčí jednodolárovka a čaká, či ju Anna Delvey vytiahne.
Z rozhovoru vyplýva, že Delvey považuje svoju scammerskú minulosť za ukončený príbeh. Svoj dlh vraj splatila a má právo zabojovať o americké občianstvo. Sama hovorí, že väzenie by bolo pre ňu lepšie ako deportácia do Nemecka.
Okrádala bohatých ľudí a aj keď sa môžem prikloniť k tvrdeniu, že každý má nárok na druhú šancu, možno by to nemuselo prebiehať pred očami divákov v celonárodnej televízii. Ak si pozrieš celý rozhovor vyššie, zistíš, že Anna svoje činy až tak veľmi neľutuje.
Netreba však zabudnúť, že ruku k dielu priložil už Netflix, ktorý z nej minisériou urobil hviezdu. Delvey tak už len profituje zo situácie.
Niečo podobné sme riešili prednedávnom aj na Slovensku, keď vyšiel film Miki a verejnosť sa zamýšľala nad tým, aký dosah môže mať takýto film na obraz zločinca, ktorý sa môže dostať na slobodu. Kritici sa báli, že priam hrdinské vykreslenie Černáka vo filme mu akurát tak naberie fanúšikov a pošliape po pamiatke obetí jeho zverstiev. Celý text o tejto téme nájdeš na Closeri.
A ja pevne verím, že Černáka nikdy neuvidíme tancovať v Let´s dance.

Moo Deng je ako my
V posledných týždňoch internet rozbili videá mláďaťa hrošíka liberijského z thajskej Khao Kheo Open Zoo. Malá samička Moo Deng žije vo výbehu s mamou Jona. Je to okrúhle klzké klbko s rolkami detského tuku a ružovými líčkami a na rozdiel od čínskych psopánd je skutočná.
Moo Deng v preklade znamená bouncy pork - čo označuje spôsob prípravy bravčového. Jej súrodenci majú podobne (trochu desivé) mená, volajú sa Moo Van (sladké bravčové) a Moo Toon (dusené bravčové).
Moo Deng si žije klasickým životom mláďaťa. Znamená to, že buď spí, kŕmi sa, pokúša, alebo má klasický rage. Práve jej záchvaty hnevu sa u fanúšikov stali najobľúbenejšími. Oscarový dramatický výkon podáva najmä pri tom, ako sa ju správca výbehu Atthapoon Nandee snaží umyť.
Moisturized and angry, ako komentuje jedna používateľka tiktoku.
Loading
@khamoo.andthegang
Ako memečko si ju adoptovali rôzne športové tímy od futbalového Bayernu Mníchov až po NFL klub Washington Commanders. Thajská Sephora nasadla na virálnu vlnu odporúčaním nosiť blush na líčkach ako Moo Deng.
V najbližších dňoch by chceli na Moo Deng získať vlastný trademark, ktorý umožní, aby aktivity okolo hrošíčaťa speňažili pre dobro zvierat.
Zoo sa od Bangkoku nachádza dve hodiny jazdy. Podľa AP od zverejnenia videí prilákala počas týždňa 4000 návštevníkov a počas víkendu až 10 000. Rozhodli sa preto obmedziť návštevu výbehu hrošíka na päťminútové okná.
Niektorí návštevníci však do mláďaťa hádzali veci a oblievali ho vodou, aby sa zobudilo. Po incidente zoo umiestnila na zábradlie upozornenie, aby sa ľudia správali normálne.
(Nie je to vtipné, ako sa vždy ukáže, že "správať sa ako človek" vlastne neznamená nič pozitívne?)
Pripomínam, že hrošík liberijský je ohrozený druh, vo voľnej prírode sa pohybuje už len niečo vyše 2000 až 3000 kusov. Moo Deng si však môžeš pozrieť aj na 24h live vysielaní na tomto linku.

Zazvonil zvonec a dočítal/a si ďalšie vydanie newslettra Happy Hour. Zapni si odber a každý pondelok ráno ti newsletter pristane do inboxu.