23 kníh, ktoré si kúp predtým, než zdražejú

Nová daň by mala začať platiť od nového roka.

Tipy na dobré čítanie.Tipy na dobré čítanie. (Zdroj: Dupe/Alana Kapetanellis)

Podľa ministra financií Ladislava Kamenického si knihy kupujú najmä bohatí ľudia. Preto sa dostali do konsolidačného balíka a spolu s inými položkami budú od nového roka zaťažené 23-percentnou DPH oproti súčasnej 10-percentnej.

Pripravili sme preto redakčné odporúčania na knihy, ktoré stoja za kúpu a prečítanie. Kým si ich ešte môžeme dovoliť, pretože zdraženie je za rohom.

Už len pripomíname, že v susednom Česku majú na knihy nulovú DPH. Nikoho na nič nenavádzame, len pripomíname.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Narodila som sa pod šťastnou hviezdou (Elena Lacková)

Jedna z prvých, ktorá otvorene hovorila o rómskom holokauste, si miesto na poličke zaslúži. Silné rozprávanie Eleny Lackovej ti priblíži rómsku kultúru, dejiny Rómov na Slovensku v 20. storočí, rómske tradície, myslenie, hodnoty či spôsob života.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je to ľahké čítanie aj preto, že o tejto téme nehovoríme toľko, koľko by si to zaslúžila. Ak sa ti diela Huga či Dickensa zdajú silné, tak bieda opísaná v tejto knihe ich prekoná.

Kniha vyšla s podporou viacerých fondov v BRAKu v roku 2023.

Dom hluchého (Peter Krištúfek)

Štyri režimy, židovská otázka, politické procesy, ŠTB. Dvadsiate storočie, známe nešťastne aj tým, že ho na školách oproti antike preskočíme extrémne rýchlo, sa okolo hlavnej postavy lekára Trnovského len tak prevalí. Snaží sa totiž nepočuť vlastné svedomie.

Príbeh sledujeme z pohľadu jeho syna Adama, a tak kúsok po kúsku odhaľujeme minulosť, ich vzťah a aj udalosti, ktoré si už my možno nepamätáme, ale zmenili smerovanie našich životov.

Vydal Marenčin PT v roku 2015.

Koniec Eddyho (Edouard Louis)

Eddy nemá na svoje detstvo ani jednu šťastnú spomienku. Týmto otvára autobiografický román Louis a pustí sa do rozprávania o chlapcovi, ktorý vyrastal v krajine s obmedzeným vnímaním sveta.

SkryťVypnúť reklamu

Postupne odhaľuje svoju homosexuánlu orientáciu, ale v chudobnej francúzskej dedine pozoruje aj veľa sociálnej nerovnosti či násilia. Ako si nájdeš slobodu, keď žiješ medzi úzkymi mantinelmi toho, čo súčasný svet považuje za prípustné? Túto stále aktuálnu otázku v krásnej próze objavuje jeden z najväčších objavov súčasnej francúzskej literatúry.

Knihu vydal Absynt v roku 2018.

Tajný príbeh (Donna Tartt)

Prekrúcaš očami najmä preto, že je jeseň a všetci sa ladia do dark academia štýlu. Ale Tartt túto typickú akademickú módu a k nej príslušný životný štýl bohatých študentov a študentiek nešetrí kritikou. Keď sa hlavná postava nechá vtiahnuť do ich intríg, takmer si nevšimne zločin, ktorý sa jej odohrá prakticky pred očami.

Nie nadarmo kniha už prežila vyše tridsať rokov. Zoženieš v slovenčine vďaka vydavateľstvu Slovart (2020).

SkryťVypnúť reklamu

Koralína (Neil Gaiman)

Pri Gaimanovi sme mali na výber: stručnú severskú mytológiu, rozsiahly román Americkí bohovia, veselé Nikdekoľvek či temnejší Oceán na konci cesty... Skúsený spisovateľ má bohaté portfólio, no vyberáme knižku na prvý pohľad vhodnú len pre deti.

Keď však Koralína prejde tajnými dverami vo svojom novom domove a objaví čudne idealizovanú verziu svojho života, vtiahnu ju jeho zlovestné tajomstvá. Áno, môžeš si proste pozrieť animák, ale ktovie, kedy si budeš znovu kupovať knihy. Urob si radšej pestré zásoby, Koralínu už čoskoro nájdeš v slovenčine vo vydavateľstve Slovart (2024).

Súvisiaci článok Anketa: Knihy podľa mňa čítajú iba tí, čo Kamenického nevolili. Mladí Slováci reagujú na vyššie DPH Čítajte 

O kráse (Zadie Smith)

Spisovateľka a esejistka má na konte bestsellery, literárne ceny a viaceré silné knihy. Vybrali sme však román, ktorý sleduje prepletené životy dvoch akademických rodín na Wellington College, vysokej škole slobodných umení na východnom pobreží USA.

SkryťVypnúť reklamu

A je na tebe, čo v knihe uvidíš ako prvé: satiru na americké univerzity, hlbokú analýzu rasových a triednych rozdielov alebo humoristický román. Je to však zábavná a inteligentná kniha, ktorá stojí za tvoj čas. Zatiaľ je dostupná len v češtine vo vydavateľstve BB/art (2006).

Súvisiaci článok Päť populárnych kníh, ktoré nestoja za váš čas a čo namiesto nich radšej čítať Čítajte 

Cesta (Cormac McCarthy)

"Klimatická fikcia" možno neznie až tak hot, ale táto kniha, podľa ktorej vznikol rovnomenný film s Viggom Mortensenom, ti určite zmení názor.

Otec a syn putujú nevľúdnou, neplodnou, temnou krajinou. Dopredu ich ženie chabá nádej, že niekde sa prežiť ešte dá. Miestami je kniha až strašidelná a post-apokalyptické scenérie znejú bezútešne. No McCarthymu sa svojím remeslom darí udržiavať ťa pri čítaní v plnom pozore, a nádej ťa napriek hrozným udalostiam a výhľadom neopustí.

SkryťVypnúť reklamu

Pulitzerom ocenená kniha vyšla v slovenčine vo vydavateľstve Slovart, ale je vypredaná. Ak ju chceš, tak ju zoženieš ešte v češtine vo vydavateľstve Argo.

Piate ročné obdobie (NK Jemisin)

Ešte sa trochu zdržíme pri téme apokalypsy. V knihe oceňovanej africkej autorky NK Jemisin ju však môžu privolať alebo zastaviť jej hlavné postavy. Táto fikcia v sebe spája prvky sci-fi a fantasy a hlavná postava má schopnosť, vďaka ktorej môže ovplyvňovať jemné záchvevy tektonických platní.

Je jasné, že na zemi čoskoro znovu nastane piate ročné obdobie, počas ktorého takmer všetok živé vyhynie. Hľadáme spolu s ňou nielen cestu do bezpečia, ale aj jej dcéru, ktorú uniesol otec.

Nezniesol predstavu, že žil s "inou". Komplexné témy rasy, lásky, životného prostredia aj sebapoznania si môžeš vychutnať v slovenčine od Lindeni (od roku 2024). Ide o prvú časť už ukončenej trilógie.

SkryťVypnúť reklamu

Malý život (Hanya Yanagihara)

Je to dlhé, je to temné, bude to bolieť, ale musíš si to prečítať. Táto kniha sa stala jednou z najvýznamnejších v posledných rokoch, odkazujú na ňu v popkultúre, vie o nej každý kníhkupec a kníhkupkyňa a máločo sa dá prirovnať k pocitu, ktorý zažiješ, keď ju dočítaš.

Skupinu priateľov sledujeme naprieč životnými udalosťami. Ich vzťahy sa prehlbujú, ale ich osudy poznačuje aj závislosť či pýcha. Yanagihara síce potrebovala skoro 700 strán, ale nemrhala pritom papierom ani slovami, a majstrovsky ukazuje, ako človeka môže život zlomiť. Tak sa nechaj. Radšej knihou ako realitou.

V slovenčine vydal Aktuell v roku 2019.

Ty krásna temná Vanessa (Kate Elizabeth Russel)

Pozri sa, ak zvládneš Malý život, zvládneš už takmer čokoľvek. A hoci túto knihu neraz prirovnávajú k Lolite, pre niektorých môže byť prístupnejšia, pretože viac vidíme do hlavy obete a vidíme, čo sa s ňou stalo v dospelosti.

SkryťVypnúť reklamu

Jacob Strane, štyridsaťdvaročný učiteľ anglickej literatúry, zvedie pätnásťročnú Vanessu. Je to bystrá študentka, ale je neskúsená. Ľahko sa zamiluje a hlboko v sebe potláča odpor a pochybnosti, ktoré sa jej občas zmocňujú. Pretrvali až do dospelosti, do čias, keď bola vlna #metoo najsilnejšia.

Keď ju jedna žena požiada o pomoc po tom, čo Strana obviní zo znásilnenia, musí sa rozhodnúť. Bolo to vôbec zneužitie? Alebo to bola láska? Necháme na tvoje posúdenie. Príbeh je dostupný v slovenčine vo vydavateľstve Lindeni (2020).

Súvisiaci článok Päť podceňovaných kníh, ktoré stoja za pozornosť Čítajte 

Niekto sa nájde (Dušo Martinčok)

Desať príbehov o ľuďoch žijúcich v jednej bratislavskej bytovke. Tie spojil do jedného románu Martinčok a ak vôbec nečítaš slovenskú literatúru, môže to byť zaujímavý vstupný bod. Prepletené osudy, príbeh, ktorý sa posúva každým príbehom o rok vpred, a o rok starším sa stáva aj hlavná postava Oliver.

SkryťVypnúť reklamu

Urob si čaj, vylož nohy a túto lahôdku zvládneš aj za jeden víkend. Vydalo Zrejme v roku 2022.

S láskou z Ríma (Jules Wake)

Túto autorku romantických románov možno lepšie poznáš pod menom Julie Caplin. S láskou z Ríma je však jej prvým bestsellerom, a v tomto období budeš potrebovať do zásoby aj niečo ľahšie, čo sa ti bude čítať s radosťou.

Okrem toho, príbeh sám osebe je klasickou romancou, ktorá ti vyškrtá celý zoznam očakávaní: romantické a nádherné mesto, starí priatelia, ktorí sa aktuálne nenávidia, ale musia spolu tráviť čas, a tajomstvá z minulosti, ktorých odhalenie im obom zmení život. Vieru v lásku ti obnoví knižka z vydavateľstva Lindeni (2024).

Piranesi (Susanna Clarke)

Spočiatku divný, neustále zmätočný a mysteriózny román Piranesi ťa vtiahne do deja ani nevieš ako. Spočiatku nebudeš rozumieť, prečo sme ti ju odporučili, ale ber to tak trochu ako hru. Spolu s Piranesim sa pri čítaní hráš a spoznávaš svet, celý svet, ktorý je v tomto prípade len jeden veľký, rozpadnutý či rozpadávajúci sa, dom na mori. Doslova na mori.

SkryťVypnúť reklamu

Ale nič nie je také, ako sa zdá. Piranesi napĺňa svoju prácu – objavuje dom – a postupne natrafí na dôkazy, že existujú aj iní ľudia, že existuje aj iný svet, než len jeho dom. Celkový čitateľský zážitok je nesmierne uspokojujúci, ak si necháš otvorenú myseľ a nájdeš v sebe detskú zvedavosť. Prečítaš aj v slovenčine vo vydaní od Lindeni (2022).

Kde raky spievajú (Delia Owens)

Znovu platí, že si môžeš len pozrieť film. Ale to sa čitateľskej skúsenosti nevyrovná, a vieš ako: bohatí ľudia si kupujú knihy.

Kya má aj prezývku Dievča z močiara. Nie je veľmi spoločenská a nemá bezpečné rodinné zázemie. Keď sa zoznámi s Chaseom, chlapcom z mesta, naučí sa čítať a časom aj ľúbiť. Aj preto na ňu padne podozrenie, keď Chasea nájdu mŕtveho a chýba mu aj náhrdelník, ktorý vždy nosil, a ktorý pre neho vyrobila Kya.

SkryťVypnúť reklamu

Tú však pri čítaní poznáme: je dobrá, inteligentná, dokáže prežiť aj v panenskej prírode, bez ničenia a násilia. Žeby sa stala vrahyňou? V tejto knihe budeš počuť aj cítiť prírodu, a na chvíľku tým vytlačíš ostatné myšlienky z hlavy. Zoženieš ju v slovenčine vďaka vydavateľstvu Tatran (2019).

Neviditeľné ženy (Caroline Criado Perez)

Prevraciaš oči? Pýtaš sa, prečo furt riešime tie ženy a ich práva?

Prečítaj si túto knihu, lebo je plná čísel a dát, a na rozdiel od prvotnej reakcie po prečítaní názvu nestojí vôbec na emóciách a dojmoch. Criado Perez sa v nej pozerá na aspekty v dizajne, architektúre, technológii, zdravotníctve, jazyku či politike, ktoré neberú do úvahy existenciu žien.

Ak máš prečítať len jednu knihu k tomu, aby ti bolo jasnejšie, prečo sú niektoré ženy v tvojom okolí frustrované či nahnevané, táto by sa určite dostala na shortlist. Vďaka vydavateľstvu Grada od roku 2021 aj v slovenčine.

SkryťVypnúť reklamu

Filterworld (Kyle Chayka)

Novinár Chayka vo svojej knihe skúma, ako algoritmy ovplyvňujú náš každodenný život. Priblíži ti fungovanie sociálnych sietí, ale rozoberá aj to, ako sa vytráca pestrosť a originalita v hudbe či interiérovom dizajne, ako algoritmy ovplyvňujú, kam pôjdeme jesť alebo čo si večer pozrieme.

Navrhuje aj potenciálne riešenia, takže to nie je až také temné. Ale určite to je očiotvárajúce. Kniha zatiaľ nie je preložená (objednávkou zo zahraničia ušetríš, inde totiž nemajú ani tých 10 percent).

Rýchlokurz geniality (Ľudovít Ódor)

Ľudovít Ódor ponúka 42 otázok, na ktoré si odpovede len tak za minútku nevygoogliš. Venuje sa deviatim základným témam vrátane vesmíru, svetových trendov, technologickej revolúcii či tomu, čo znamená byť fundovaný občan. Nechýbajú zdroje, grafy a ilustrácie pre lepšie porozumenie súvislostí.

SkryťVypnúť reklamu

Je nám jasné, že ak sa ti podarilo dočítať až sem, možno už knihu poznáš. Ale čoskoro z nej bude luxusný darček.

Vydalo vydavateľstvo Denníka N v roku 2022.

O slobode (Timothy Snyder)

Americký historik v novej knihe na základe prác filozofov a politických disidentov, rozhovorov so súčasnými mysliteľmi a vlastných skúseností zisťuje, ako vytvoriť vládu, vďaka ktorej budeme my a budúce generácie prosperovať. Nemožné? Musíš si to prečítať.

V novej knihe zoširoka skúma koncept slobody, od pozície historika sa posúva k politickej filozofii, pričom veľkú časť svojho uvažovania venuje strednej a východnej Európe. Teda nám. Ber rýchlo, kým nezdražie.

Slovenské vydanie vychádza 10. októbra vo vyavateľstve Premedia.

Nie je čo závidieť (Barbara Demick)

Vybrať si z absyntoviek nie je úplne jednoduché, ale pre rozšírenie obzorov a aj extrémne pútavé písanie redakčná voľba padla na reportáž Barbary Demick. Americká novinárka na základe rozhovorov s utečencami, prepašovaných fotografií či videozáznamov zrekonštruovala život v krajine, ktoré nie je dostupné pre nikoho, okrem jeho obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Miestami budeš mať pri čítaní pocit, že v Severnej Kórei žijú ako v románe 1984 každý deň. Akurát Kórejčanky a Kórejčania o tom nevedia a myslia si, že sa majú najlepšie na svete. Kniha vyšla v Absynte v roku 2023.

V korunách stromov (Richard Powers)

Pulitzerovka, o ktorej asi nepočuješ prvýkrát. Powers paralelne sleduje príbehy storočných stromov a ľudí, ktorí žili a zomierali po ich boku. Tieto stromy ťa naučia vidieť svet inak – alebo možno aj vidieť iný svet – skrz päť rôznych príbehov.

Stretneš tu vojaka počas vietnamskej vojny, mladú ženu, ktorá zomrie a znovu ožije po elektrickom šoku či vedca, ktorý objaví, že stromy medzi sebou dokážu komunikovať. Všetkých nejako spájajú stromy.

Spája ich aj snaha zabrániť blížiacej sa katastrofe. Budeš sa čudovať, čo všetko vlastne ľudí a prírodu spája. Daj knihe šancu, slovenskú verziu vydalo Premedia v roku 2020.

SkryťVypnúť reklamu

Príbeh o Áste (Jón Kalman Stefánsson)

Islandský autor má na konte viac ako desať kníh a v čase, keď písal o Áste, bol už veľmi zručný. Mladé dievča sa narodí zamilovanému páru, no ako vyrastá, dynamika v rodine sa mení. Matku sužuje jednotvárnosť dní a od rodiny odíde. Kým sa otec snaží dať si život do poriadku, o Ástu sa stará pestúnka.

Prinášame ti ďalšie odporúčanie na príbeh o láske, rodine a prepletených osudoch. Je však vyrozprávaný vľúdne a citlivo, a napísaný štýlom typickým pre islandskú literatúru. Vibe má iný, ale možno práve to tvoja knižnica teraz potrebuje. Ak áno, siahni po knihe v slovenčine vo vydaní od Artfora z roku 2020.

Príbehy vášho života (Ted Chiang)

Toto je kniha, ktorú môžeš čítať opakovane a nezunuje sa ti, takže ju považujeme za veľmi dobré ekonomické rozhodnutie. Zbierka poviedok sa dá označiť za niečo medzi vedeckou a špekulatívnou fantastikou. Chiang sa však nevenuje len klasickej fyzike a cestovaniu vo vesmíre, čo sú bežné témy v sci-fi, ale špekuluje aj o matematike, náboženstve či jazykoch.

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka jeho tvorbe poznáš aj film Arrival, ktorý natočili podľa poviedky v tejto zbierke, Príbeh tvojho života. Vydalo Premedia v roku 2017.

Podobenstvo o rozsievačovi (Octavia E. Butler)

Klimatická kríza sa v roku 2024 rozrástla do takých rozmerov, že viedla k spoločenskému kolapsu. Lauren žije v uzavretej komunite, aké vznikli všade po krajine. Musia sa brániť pred útokmi, zlodejmi, políciou... pre všetkým. Po jednom z útokov sa už nemá kam vrátiť, a tak sa vydá na putovanie.

Príbeh sledujeme v útržkoch z Laureniných denníkov, v ktorých opisuje nové náboženstvo, ktoré formuje, filozofické úvahy o Bohu a zmene, a tiež zážitky z ciest. Hlavná postava má špeciálnu schopnosť nadmernej empatie, a tak spolu s ňou cítime rozkoš aj bolesť.

Ide o jednu z najvýznamnejších dystopií na svete a patrí sa vedieť o nej. Knihu zoženieš v češtine vo vydavateľstve Argo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu