Festival Burning man je hedonistický zážitok. Rozprávali sme sa Slovákom, ktorý tam bol

Ani také Nórsko nemusí byť na zahodenie.

Behind the CloserBehind the Closer (Zdroj: Hejty)

Ešte nikdy v živote sa mi nestalo, že by som si pamätal alebo počul presný moment, keď sa leto zmenilo na jeseň. Tento rok som sa však zobudil presne v ten okamih, keď začalo pršať a už neprestalo.

Skončili sa púštne dni a teploty, keď klíma fičala na plný výkon, aby sme zostali v príjemnom prostredí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Menej teplotne príjemné, ale zato priam hedonistické prostredie je v oblasti púšte Black Rock v severoamerickom štáte Nevada. Každý rok sa tu koná obrovský festival Burning Man, na ktorom sa zíde približne osemdesiattisíc ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Je tu všade prítomný pocit slobody v tom najčistejšom zmysle slova. Stovky ľudí sa premávajú nahí, oddávajú sa svojim chúťkam, prezentujú svoje umenie, počúvajú hudbu a hlavne sa zabávajú. To všetko v púšti, kde prach je všadeprítomný.

O tom, čo sa tam dá vidieť, ako sa tam dá dostať a ako to vlastne funguje sa rozprával Adam Novosad s Dávidom Nemcom alias DJ Tyskerom, ktorý tam vystúpil ako prvý slovenský DJ vôbec.

Nie, nie je to tak, že by mu niekto zaplatil cestu a uhradil ubytovanie, aby tam mohol prísť hrať, ešte mu k tomu dal aj drinky a jedlo. Musel si zohnať sponzora, ktorý by mu pomohol sa tam dostať, no organizátor festivalu mu nedal nič.

Sám sa spojil so skupinou Slovákov, s ktorými býval v karavane, sám si vyriešil dopravu a na festivale nemal žiadne výhody. Všetci sú si tam rovní. Jediné, čo mal Dávid navyše, bola možnosť zahrať si pred netradičným publikom.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok DJ Tysker hral ako prvý Slovák na festivale Burning Man: To, čo sa tam deje, by u nás ľudia nechápali Čítajte 

Viac o tom, čo tam videl, čo ho prekvapilo alebo zarazilo si prečítaj v rozhovore. Je to fascinujúce čítanie.

Počasie ako v Nórsku, len keby tu bolo tak pekne

Poďme naspäť do chladu a daždivého počasia, takého príjemne jesenného. V spojitosti s krásnou prírodou to však môže byť veľmi čarovné. Znova spomínam Adama, ktorý sa so svojou priateľkou vydal na roadtrip po Nórsku.

Požičali si karavan a cestovali z hlavného mesta Osla na západ do Bergenu. Samozrejme, spali pod širákom, kde im spoločnosť robili len šíre pláne a nočná obloha.

Adam napísal zo svojej cesty jednoduchý cestovateľský itinerár, kde všade sa zastavili a čo videli. Teraz to môžeš vyskúšať aj ty.

Láka ťa vidieť naživo polárnu líšku a dať jej granulku? Prípadne by si radšej videl soba a losa, pohladkal ich a dal im niečo na zahryznutie? Aj to si tam prečítaš.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Kŕmenie polárnej líšky a kúpanie v 14-stupňovom fjorde. Osem miest v Nórsku ako z iného sveta Čítajte 

Samozrejme, Nórsko ako škandinávska krajina má svoju tradíciu sáun, hoc nie takú silnú ako Fínsko. Sauny tu nájdeš na vychytaných miestach v meste, ale aj na takmer opustených jazerách. Oddych priamo v lone prírody.

Na koncert sa nechystám, nemám na to

V poslednej dobe sa nám tu rozmohol taký nešvár, že bežné ceny lístkov na koncerty lietajú aj do pár stovák za státie alebo za sedenie. Našťastie to na Slovensku zatiaľ nie je také vypuklé, pretože sa tu nepresadil Ticketmaster, no čo nie je, o chvíľu môže byť.

Týka sa to najmä zahraničných koncertov - ak ste chceli ísť na Taylor Swift do Viedne, prípadne neskôr na Coldplay.

Nemý úžas a neschopnosť s tým niečo urobiť teraz prežívajú všetci fanúšikovia Oasis, ktorí sa dočkali nemožného. Bratia Gallagherovci sa aspoň naoko zmierili a ohlásili turné. Čo však z toho, keď lístok na ich koncert si bežný fanúšik nemôže dovoliť.

SkryťVypnúť reklamu

Ako funguje takzvaná dynamická cenotvorba, veľmi dobre vysvetľuje Edo vo svojom texte. Píše o frustrácii fanúšikov, o tom, kedy sa to celé začalo a či sa proti tomu vôbec dá bojovať.

Súvisiaci článok Diskutabilná praktika zvýšila ceny lístkov na koncerty Oasis skoro trojnásobne. Príde aj na Slovensko? Čítajte 

Oslovil aj slovenské spoločnosti, ktoré sa predajom lístkov zaoberajú, no tie mu do publikovania textu neodpovedali. Isté zatiaľ je len to, že na Slovensku ešte dynamickú cenotvorbu nemáme, takže na Desmod s Kulym alebo na Desmod bez Kulyho môžeš ísť bez obáv z toho, že budeš platiť horibilné sumy.

A to je na tento týždeň všetko.

Zapni si odber aj na tento newsletter, aby ti nič neušlo. Píšem každý týždeň a vždy to bude zážitok.

Zážitok je to aj na našom instagrame, tak nám daj follow aj tam, prosím.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu