Diskutabilná praktika zvýšila ceny lístkov na koncerty Oasis skoro trojnásobne. Príde aj na Slovensko?

Fanúšikovia si zvykajú a vzlykajú.

Oasis a peniazeOasis a peniaze (Zdroj: TASR/AP upravené)

Na letenky za pár eur či zľavy vo výške desiatok percent v hoteloch uprostred týždňa sa ľahko zvyká. Rovnako príjemné je zviezť sa taxíkom mimo špičky za pár drobných.

Keď si však máme za rovnakú službu v časoch zvýšeného dopytu priplatiť, frfleme.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Fenomén neustálej zmeny cien služieb na základe pomeru dopytu a ponuky či časového predstihu sa volá dynamická cenotvorba.

Do nepríjemného stretu s jej vplyvom sa začiatkom septembra dostali fanúšikovia britskej skupiny Oasis.

V oáze drahých lístkov

Skupina, ktorej ústredné bratské duo sa rozkmotrilo v roku 2009, ohlásila turné v 19 mestách Veľkej Británie a Írska. Fanúšikov, ktorí si kedysi lístky na koncerty Oasis kupovali v papierovej verzii, čakalo nemilé prekvapenie.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohí sa kvôli obrovskému záujmu k nákupu lístka cez internet ani len nedostali. Tým, ktorým sa to po pár hodinách vo virtuálnom poradovníku podarilo, zistili, že vstupenka na státie nestojí očakávaných 148 libier, ale rovno 400 libier.

Predajný systém im dal na rozhodnutie pár sekúnd. Mohli si kúpiť násobne drahšie lístky alebo rad po hodinách čakania opustiť s prázdnymi rukami.

Súvisiaci článok Lístky na Slovan v Lige majstrov sa predávajú za stovky eur. Na priekupníkoch zarobí aj klub Čítajte 

Mnohí fanúšikovia legendárnej kapely z Manchesteru nechali sociálne siete pocítiť svoj hnev. Na rozdiel od amerických divákov sme si na starom kontinente na princíp dynamickej cenotvorby v hudobnom priemysle ešte nezvykli.

Hnev más si všimla aj kapela Oasis, ktorá však okamžite vyhlásila, že o stratégii nevedela a z jej presadenia obvinila svoj manažérsky tím a predovšetkým hlavný portál na predaj vstupeniek Ticketmaster.

SkryťVypnúť reklamu

Práve táto spoločnosť je v uplatňovaní dynamickej cenotvorby priekopníkom. Prvýkrát ho zaviedla v roku 2022 počas severoamerického turné Eras speváčky Taylor Swift, z ktorého sa za jediný deň predalo 2,4 milióna lístkov. Ich cena sa pritom počítala v tisíckach dolárov za kus.

Trpkú ochutnávku dražejúcich vstupeniek ako na britských ostrovoch okúsili ako prví fanúšikovia Harryho Stylesa, Coldplay a Blackpink.

Drahé lístky na Oasis si všimli aj úrady

Hoci dynamická cenotvorba na britských ostrovoch nie je zakázaná, v prípade koncertov Oasis sa na miestnych regulátorov obrátilo až 450 nespokojných fanúšikov, ktorým sa nepozdávala nedostatočná miera informovania verejnosti.

Britská vládna agentúra pre konkurenciu a trhy okrem toho momentálne overuje aj to, ako na ľudí vplýval časový nátlak predajného systému. Nahnevalo to aj ministerku kultúry Lisa Nandy, ktorá tvrdila, že "vidieť tak výrazne nafúknuté ceny bolo neuveriteľne depresívne"

SkryťVypnúť reklamu

Téma dynamickej cenotvorby má podľa BBC špeciálne miesto v srdci nového britského premiéra Keira Starmera, ktorý sa ešte pred nástupom do funkcie zaviazal zakázať sekundárny predaj vstupeniek na hudobné a športové podujatia.

Britská spotrebiteľská organizácia Which? ponúka jednoduché riešenie.

"Oasis a Ticketmaster by mali urobiť správnu vec a vrátiť peniaze fanúšikom, ktorí mohli byť uvedení do omylu, aby zaplatili peniaze navyše za lístky, ktoré by o niekoľko hodín neskôr stáli polovicu, " povedala pre The Guardian zástupkyňa organizácie Lisa Webb.

Samostatné prešetrenie vo veci ochrany zákazníkov spustila aj Európska komisia, keďže rovnaká cenotvorba bola uplatnená na dva dublinské koncerty.

EÚ zakazuje dominantným spoločnostiam pýtať si neprimerane vysoké ceny a uplatňovanie princípov dynamickej cenotvorby monitoruje.

SkryťVypnúť reklamu

Lekcia z ekonómie pre začiatočníkov

Britský ekonóm Larry Elliott tvrdí, že fanúšikovia Oasis dostali nechcenú lekciu z kapitalizmu. "Jednou z prvých vecí, ktoré sa každý začínajúci študent ekonómie učí, je, že ceny sú určované súhrou dopytu a ponuky. Ak dopyt prevyšuje ponuku, stane sa jedna z dvoch vecí: buď sa zvýši ponuka alebo ceny," zjednodušuje.

Upravovanie cien v závislosti od nadštandardného záujmu verejnosti majú v zahraničí na starosti algoritmy.

Princíp dynamickej cenotvorby sa podľa všetkého na Slovensku neuplatňuje.

Najpopulárnejšie platformy na predaj lístkov Ticketportal, Predpredaj.sk ani GoOut nám však do vydania článku nezaslali oficiálne stanovisko.

Súvisiaci článok Oasis ohlásili návrat po 15 rokoch, budúce leto vyrazia na turné Čítajte 

Na linke zákazníckej podpory stránky predpredaj.sk, sme sa dozvedeli, že ceny si určujú výhradne organizátori podujatia, ktorí každú prípadnú úpravu cien vstupeniek vopred komunikujú.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď je cieľom dynamickej cenotvorby maximalizovať zisky z predaja vstupeniek, diváci lístky nemusia vždy zbytočne preplatiť. Kým pri mimoriadne atraktívnych podujatiach sa cena navyšuje, pri iných podujatiach sa môže znižovať.

V kontexte čoraz plnšieho slovenského festivalového kalendára si tento rok pozoruhodnú stratégiu zlacnenia vstupeniek tesne pred začiatkom podujatia vybrali organizátori nitrianskeho rapového festivalu Rubicon. Tri dni pred začiatkom koncertov znížili cenu zostávajúcej stovky lístkov až o 20 percent.

Loading

...

Hlavný organizátor festivalu Grape Ján Trstenský dynamické zmeny cien vstupeniek na vlastný festival či koncerty pri vysokom dopyte vylučuje. Odmieta pritom aj opačný fenomén zlacňovania.

"Bolo by to veľmi nefér voči tým ľuďom, ktorí si kúpili lístky za pôvodnú vyššiu cenu, a to sú práve tí fanúšikovia kapiel alebo daného festivalu," vraví Trstenský.

SkryťVypnúť reklamu

Navyše upozorňuje aj na neblahý ekonomický dopad. "Ak by sa znižovanie cien po nejakom čase stalo bežnou vecou, ľudia by si prestali kupovať vstupenky dopredu, ale čakali by na zníženie. To by určite znamenalo krach koncertov aj festivalov," hovorí.

V blízkej budúcnosti preto bude zaujímavé sledovať, ako sa k dynamickej cenotvorbe postaví Európska komisia. S nástupom algoritmov hrozí, že sa trh rozčlení na mimoriadne atraktívne podujatia a masu koncertov a festivalov so štandardnými cenami vstupeniek.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu