Priznávame, že počasie tento rok nedostalo memo a zabudlo sa prepnúť do jesennej atmosféry. Ale napriek stekajúcim pramienkom potu sme už mentálne v back-to-school, Meg-Ryan-fall nastavení, čo znamená, že čítame ešte viac ako počas letných dovoleniek.
Nedávno sme ti priniesli zoznam kníh, ktoré sú až zbytočne prehajpované na sociálnych sieťach. Ich popularita spôsobuje, že sú aj v kníhkupectvách na popredných miestach, pričom sme za každú jednu našli dve také, ktoré sú lepšie.
Tentoraz ti chceme povedať o knihách, o ktorých najvirálnejšie posty nevznikajú. O tých, ktoré nájdeš iba v zákutiach internetu, ale keď sa do nich začítaš, budeš si trieskať hlavu o stôl, že si ich neprečítal/a skôr.
Viac Closer tipov na čítanie a pozeranie nájdeš tu.

Ja, čo som nepoznala mužov (Jacqueline Harpman)
V podzemnej cele je zavretých štyridsať žien. Nevieme prečo, nevieme ako dlho a nevieme, čo sa deje vo svete. Dej sledujeme očami mladého dievčaťa. Narodilo sa v cele, nikdy nezažilo vonkajší svet, nikdy nemalo ani priamy kontakt s mužom.
Jedného dňa sa dvere cely otvoria. A nikto ich nepríde zavrieť.
Hoci knihu charakterizujú úvahy o ľudskej existencii, ani zďaleka nie je nudná. Očami mladého dievčaťa objavujeme svet, ktorý je nám známy, ale ona ho zažíva po prvýkrát.
Príbehom kĺže istý pocit nepohody a očakávania, do poslednej chvíle nebudeš mať poňatia, kam dej smeruje. Vychutnaj si to.
V posledných rokoch sa už kniha objavuje vo výberoch booktoku, väčšinou pod filozofickými či „thought daughter“ trendmi. Krátka a intenzívna kniha si však zaslúži ešte viac pozornosti.
Knihu v slovenčine vydal Slovenský spisovateľ v roku 2000.
[Prihlás sa na odber newslettra Happy Hour a každý pondelok sa dozvieš o trendoch a dianí v popkultúre a na sociálnych sieťach, o ktorom (ne)potrebuješ, ale tak trochu chceš vedieť.]

Vegetariánka (Han Kang)
V medzinárodnom vnímaní je Vegetariánka známa. Juhokórejská autorka získala za román roku 2016 ocenenie Man Booker International a kniha sa tento rok dostala aj na zoznam 100 najlepších románov tohto storočia podľa New York Times.
No okrem tejto zmienky sa o nej až tak veľa ľudí nehovorí. V niektorých kútoch booktoku na ňu určite natrafíš, no zaslúži si ešte viac slávy.
Hlavná postava Jonghje sa náhle rozhodne prestať jesť mäso, čo vyvolá sériu udalostí, ktoré odhalia temné stránky jej rodiny a spoločnosti. Žije v manželstve bez lásky, bojuje za svoje presvedčenie, ktorému nikto v okolí nerozumie, a to ju tlačí do stále extrémnejších prejavov rebélie.
Kniha skúma témy osobnej slobody, násilia a psychického zdravia, pri ktorom miestami nebudeš vedieť, či náhodou nečítaš ukážku magického realizmu. (Má to isté Black Swan vibes, ktoré ti možno nedajú spať.)
Prítomná je aj sexuálna túžba, ale nie v typickom romantickom prevedení. Nie je to pohodlné čítanie, miestami ťa rozruší, miestami bude miasť, ale v závere si vydýchneš a povieš si, že nič podobné si ešte nikdy nečítal/a.
Je momentálne dostupná len v českom preklade Odeonu z roku 2017.

Ambasadov (China Miéville)
Táto kniha má všetko: cudziu planétu, mimozemšťanov so zvláštnym jazykom, politické machinácie aj bohatý svet vykreslený do detailov. Autor Miéville sa rád radí medzi predstaviteľov štýlu new weird, pretože rád zotiera hranice medzi žánrami.
Asi najoficiálnejšie by sme knihu zaradili do špekulatívnej fikcie, pričom jedným z najdôležitejších elementov príbehu je jazyk domácej rasy Hostiteľov.
Ak miluješ film Arrival (v slovenčine Prvý kontakt), prípadne jeho knižnú predlohu, poviedku Teda Chianga s názvom Príbehy vášho života, tak táto kniha ti urobí veľkú radosť.
Je čudná, je komplexná, spočiatku ani nevieš, kam príbeh smeruje, ale bude sa ti to páčiť. Navyše, kniha zasiahne fanúšikov vedeckej fantastiky, jazykových nadšencov, filozofické duše a aj tých, ktorí proste čítajú pre zážitok.
Zatiaľ je dostupná len v češtine, vydalo Laser books v roku 2012.

A Study in Drowning (Ava Reid)
Medzi láskou a posadnutosťou je len tenká hranica, a Ava Reid ju vo svojej temnej knižke rada objavuje. Prečo tento dark academy skvost nie je slávnejší, nám nie je celkom jasné.
Ide o gotický príbeh mladej architektky Effy, ktorá je posadnutá hľadaním tajomstva okolo domu obklopeného vodou, inšpirovaného dielami jej obľúbeného spisovateľa. Ten chce svoj dom renovovať, hoci je v dezolátnom stave a hrozí, že sa každú chvíľu doslova zvalí do mora.
Okrem nej sa v dome usadil aj mladý študent literatúry Preston Héloury, ktorý je presvedčený o tom, že známy spisovateľ je podvodník.
Postupne odhaľujú temné tajomstvá o pôvodných staviteľoch, Effy – a tým aj my ako čitatelia – pritom musíme čeliť aj svojmu vlastnému vnútornému boju s realitou a predstavivosťou. Nemôžeš veriť tomu domu a nebudeš môcť veriť ani svojmu úsudku.
Kniha vyjde v slovenskom jazyku v novembri 2024 vo vydavateľstve CooBoo.

Dievča, žena, iné (Bernardine Evaristo)
Román sleduje dvanásť postáv a ich životy v Británii za posledných sto rokov.
Mnohé z postáv sú černošky a ich zážitky v Spojenom kráľovstve sú niečo, čo bez čítania podobných kníh nemáme ako navnímať. Zaujímavá je aj nebinárna postava, s ktorou sa prekladateľka Lucia Halová krásne popasovala.
Autorka zvláda spracovať témy rasizmu, sexizmu či identity citlivo a ešte aj pútavo, pričom poviedkový žáner ti z tejto knihy urobí skvelého spoločníka do dní, keď nevydržíš dlho čítať. Jednotlivé príbehy nie sú dlhé, ale sú plné života a spoločne vytvárajú zaujímavý prípad skúmania toho, čo znamená byť ženou v súčasnom svete.
Vydalo vydavateľstvo Inaque v roku 2021.
